Malowanie poddasza - jak pomalować pokój na poddaszu?

2018-05-07 12:52 Joanna Wichniewicz
Malowanie poddasza
Autor: mat. pras. House Doctor

Malowanie poddasza stanowi spore wyzwanie, ale nietypowe ściany na poddaszu zachęcają do zabawy kolorami i materiałami. Przestrzeń, w której są różne płaszczyzny, ścianki kolankowe, załamania połaci czy komin wymaga jednak odpowiedniego podejścia. Warto te elementy wykorzystać podczas malowania ścian na poddaszu.

Planujesz malowanie poddasza i zastanawiasz się, jakie wybrać kolory ścian i jak prawidłowo połączyć kolory? Masz do wyboru sporo rozwiązań. Na przykład ścianki kolankowe na poddaszu często są malowane kolorem, połać dachu jest zostawiona biała, a komin oklejony kamieniem lub tapetą, by podkreślić jego istnienie. Często na styku ścianki i połaci dachu przyklejane są gzyms, bordiura lub listwa drewniana, dzięki temu wystrój na poddaszu jest harmonijny. Oczywiście – w zależności od przeznaczenia pomieszczeń na poddaszu i upodobań - dozwolone jest łączenie kolorów ścian i materiałów we wszystkich miejscach załamania płaszczyzn. Jeśli szukasz inspiracji na malowanie podddasza, obejrzyj nasze zdjęcia - w galerii prezentujmy ładnie urządzone pokoje na poddaszu.

Ściany na poddaszu - jakie kolory wybrać?

Podczas malowania ścian na poddaszu pamiętajmy, że wielość różnych elementów i kolorów ścian dobrze wygląda w dużych wnętrzach. W mniejszych jest niewskazana. Poza tym użycie wielu kolorów podczas malowania poddasza powoduje z czasem zmęczenie.

Na niewielkich poddaszach zasada malowania ścian jest prosta – lepiej unikać zbyt wielu kolorów i materiałów. Bardzo dobry efekt uzyskuje się przy malowaniu jednym jasnym kolorem wszystkich elementów wnętrza: sufitu, połaci, ścianek kolankowych, a także słupów i belek drewnianych. Nieoczekiwanie elementy konstrukcyjne (słupy i belki) na poddaszu przestają być widoczne – nie dominują w pomieszczeniu i wtapiają się w otoczenie. Optycznie tak pomalowane poddasze jest większe i jaśniejsze, a spokojne tło pozwala na dowolne akcenty kolorystyczne w umeblowaniu wnętrza na poddaszu i jego dekoracji – kolorowy dywan, rolety, lampę. Malowanie ścian poddasza i sufitu na różne, nawet spokojne i harmonijne kolory ścian zmniejsza optycznie pomieszczenie!

..  Łazienka na poddaszu krok po kroku >>>

Poddasza mają z definicji bardzo urozmaiconą przestrzeń, dlatego rozsądne jest wybranie jednego lub dwóch elementów, które będą grały pierwsze skrzypce w wystroju wnętrza na poddaszu, i potraktowanie reszty jako tło – czyli jak najbardziej neutralnie. W malowaniu ścian na poddaszu najczęściej sprawdzają się subtelne wyróżnienia kolorystyczne – o pół tonu barwy.

Warto wiedzieć: podczas malowania ścian na poddaszu należy unikać zaznaczania kolorem zbyt niskich ścianek kolankowych. Wyróżniając kolorystycznie niską ściankę kolankową, optycznie obniżamy całe poddasze.

Podłoga, meble i skosy na poddaszu

Urządzając poddasze, zwykle napotykamy kilka trudności. Jednym z częstszym mankamentów mieszkań na poddaszu jest trudno dostępna podłoga. Podczas urządzania pokoju na poddaszu przestrzenie nisko pod skosami niełatwo wykorzystać. Można tam ustawić niskie meble (komódki, półeczki), umieścić dekoracje, dyskretne oświetlenie i wciągnąć tę przestrzeń do pomieszczenia. Możemy wreszcie – i to jest najbardziej popularne rozwiązanie na poddaszu – zabudować niską przestrzeń schowkami. Pamiętajmy jednak, że dostęp do nich nie będzie wygodny. Ale warto to miejsce praktycznie wykorzystać na poddaszu.

Malowanie poddasza: okna połaciowe i rolety

Okna połaciowe stosowane na poddaszach wpuszczają bardzo dużo światła, ale są też najsłabiej izolowanym miejscem. Nawet przez najlepszy zestaw dwuszybowy przenika trzy razy więcej ciepła niż przez prawidłowo ocieplony dach (w jedną i w drugą stronę). Zimą z pomieszczenia na poddaszu ucieka ciepło, a latem nagrzewa się ono przez szyby, tworząc efekt szklarniowy. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na okna trzyszybowe na poddaszu, o dużo lepszych niż dwuszybowe właściwościach termicznych, nie zapomnijmy o roletach – najlepiej metalizowanych, odbijających ciepło. Producenci okien oferują rolety zewnętrzne i wewnętrzne dopasowane do wymiarów okien na poddaszu. Rolety wewnętrzne w oknach na poddaszu można zamontować w dowolnym momencie, ale przy roletach zewnętrznych obowiązują już pewne ograniczenia technologiczne. Dlatego ich montaż warto skonsultować z producentem albo dostawcą okien połaciowych.

Jak urządzić wnętrze na poddaszu? GALERIE ZDJĘĆ