Malowanie ścian już pomalowanych: porady. Malowanie ścian na starą farbę krok po kroku

2022-05-30 9:03
malownaie ścian
Autor: Konrad Kalbarczyk

Malowanie ścian już pomalowanych może przysporzyć wielu kłopotów. Przed malowaniem ścian na starą farbę, warto wiedzieć, jak usunąc z nich stary kolor i jak dobrze przygotować ścianę do położenia nowej barwy. Radzimy, jaka powinna być kolejność prac podczas malowania ścian już pomalowanych.

Spis treści

  1. Malowanie ścian już pomalowanych: usuń starą farbę
  2. Kolory ziemi słońcem rozświetlone [GALERIA]
  3. Malowanie ścian: sprawdź zalecenia
  4. 7 pomysłów na ścianę z ciekawym efektem [GALERIA]

Do malowania ścian już pomalowanych warto się odpowiednio przygotować. Dobrze jest też zrobić plan prac malarskich, który ułatwi organizację i pomoże nam zdobyć niezbędną wiedzę do prawidłowego pomalowania ścian. Warto doczytać, jak przygotować ścianę pokrytą starą farbą, zanim położymy na niej nowy kolor.

Często pojawia się pytanie: jak usunac stare farby, jak przemalować ściany, by nie było widać poprzedniego koloru?

Malowanie ścian już pomalowanych: usuń starą farbę

Przed malowaniem ścian, na których są stare powłoki malarskie, należy usunąć luźne fragmenty ściany, zmyć całą jej powierzchnię, a ubytki wypełnić zaprawą wyrównującą lub szpachlową o podobnej strukturze co malowana ściana. Wybierając nowe kolory farb do malowania ścian w przypadku starych intensywnych barw, które musimy zakryć, aby nie przebijał kolor, warto zastosować farby podkładowe. Jeśli takie są zalecenia producenta, przed malowaniem właściwą farbą nawierzchniową należy użyć farby podkładowej (gruntującej). Warto to sprawdzić na etapie zakupu farby.

Czytaj także: 

Kolory ścian: 10 najważniejszych zasad w dobieraniu kolorów farb

Palety kolorów - inspiracje

Kolory ścian w salonie: jak pomalować salon? Porady i ZDJĘCIA

Kolory ziemi słońcem rozświetlone [GALERIA]

Naturalne materiały, organiczne formy, kolory ziemi wzbogacone o ciepłe odcienie słonecznych żółcieni. To ponad stumetrowe mieszkanie wygląda jak skrzyżowanie przytulnego górskiego schroniska i luksusowego spa z wysp Pacyfiku. 

Malowanie ścian: sprawdź zalecenia

W punkcie sprzedaży i na etykiecie opakowania znajdziemy dokładne  informacje, jaki grunt i jaką farbę nawierzchniową zastosować przed malowaniem ścian. Stare powłoki wapienne, klejowe nie są dobrym podłożem pod farby emulsyjne i przed malowaniem zaleca się usunąć je w całości. Oczyszczone powierzchnie maluje się dokładnie tak, jak nowe podłoża, czyli najpierw wypełnia ubytki, gruntuje, a następnie pokrywa farbą.

7 pomysłów na ścianę z ciekawym efektem [GALERIA]

Gdy wszystkie cztery ściany są gładkie, warto przynajmniej jedną z nich ciekawie wyróżnić. Możliwości jest sporo: od tapet po różnorodne okładziny ścienne.

Jaki jest twój ślad węglowy? Sprawdź, jak twoje codzienne wybory wpływają na środowisko

Pytanie 1 z 9
Jak docierasz do pracy/szkoły?
Moda na białe ściany w aranżacji wnętrz
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022