Kolory ścian w salonie: jak pomalować salon? Porady i ZDJĘCIA

2021-03-12 7:35 Redakcja

Zastanawiasz się, jak urządzić pokój dzienny? Kolory ścian w salonie mają duży wpływ na aranżację, dlatego dobieraj je rozważnie. Kolory w salonie muszą pasować do układu wnętrza i oświetlenia. Sprawdź, jak to zrobić, oraz obejrzyć zdjęcia salonu z różnymi barwami ścian.

Wybierając kolor ścian w salonie, na samym początku warto zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć – czy pokój dzienny ma służyć nam jako miejsce odpoczynku i relaksu, a może pragniemy być posiadaczami salonu kipiącego energią? W bardzo dużej mierze zależy to od koloru ścian.

Kolory ścian w salonie krok po kroku

Kolory w salonie mogą być jednakowe lub można łączyć różne odcienie jednego koloru na ścianach. Bardzo popularnym rozwiązaniem w aranżacji salonu jest też malowanie trzech ścian w jednym kolorze, a czwartej w intensywnym odcieniu. W roli barwnego akcentu na jednej albo dwóch ścianach sprawdzi się np. modny ceglasty odcień czerwieni, a także kolor fioletowy lub ciemnoszary. Czystą biel ścian można ożywić intensywną fioletową barwą, malując na ten kolor fragment ściany w salonie, np. wnękę na telewizor. To ona będzie wtedy atrakcją salonu.

Ściany w salonie są ważnym elementem spajającym wnętrze. Malowanie ścian ma jedną regułę, która sprawdzi się w urządzaniu salonu: wybierz spokojny kolor, który będzie tworzył tło i bazę dla dalszych szaleństw dekoracyjnych w salonie.

Modne kolory ścian w salonie

Kolory ścian w salonie mogą być ciepłe i energetyczne. Taki efekt wystroju otrzymamy, malując ściany lub wybrane fragmenty na żółto czy pomarańczowo, a także na brązowo i złoto. Również zielony kolor ścian w salonie sprawi, że wnętrze będzie przytulne. Przyjemny dla oka i bardzo modny jest też styl marynistyczny w aranżacji salonu. Dominujące w tak urządzonym salonie kolory to: błękit, odcienie szarości, kość słoniowa, granatowy i czerwony - podpowiada Tomasz Tarasewicz, stylista warszawskiego centrum wyposażenia wnętrz Domoteka.

Nie przegap: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Jednak dobierając kolor ścian w salonie, trzeba pamiętać o tym, że jasne barwy zapewniają wrażenie przestronności, a ciemne i intensywne pomniejszają optycznie wnętrze, dlatego dobrze prezentują się w dużych i dobrze oświetlonych salonach. We współczesnych aranżacjach salonu nastała moda na szarości, które doskonale komponują się z bielą. Takie kolory w salonie można ożywić za pomocą kolorowych detali, np. żółtego dywanu, dekoracyjnych poduszek, obrusu na stole.

Kolory ścian w salonie i ich wpływ na samopoczucie

Jasne kolory w salonie, takie jak biel czy beż, mają zbawienny wpływ na nasze samopoczucie – przynoszą spokój, łagodzą emocje i dają poczucie swobody. Pasują właściwie do każdego stylu aranżacji, a dodatkowo powiększają optycznie przestrzeń. Również kolor zielony wzbudza w nas poczucie bezpieczeństwa oraz uczucie odprężenia i spokoju. 

Niebieskie ściany dodają salonowi lekkości i sprzyjają relaksowi, dlatego doskonale sprawdzają się w domach osób wyczerpanych psychicznie, potrzebujących spokoju i wypoczynku. Ściany w tym kolorze mogą również pobudzać do pracy i ułatwiać podejmowanie decyzji.

Turkusowy kolor ścian daje wrażenie świeżości, natomiast czerwony, uznawany za sztandarowy kolor pasji i miłości, działa pobudzająco, dlatego polecany jest osobom, które potrzebują więcej energii ludzi, niewskazany jest jednak w przypadku choleryków i osób zestresowanych. 

Fiolet jest wynikiem połączenia pobudzającej czerwieni i uspokajającego niebieskiego, dlatego też w zależności od różnicy w proporcjach pomiędzy tymi barwami fioletowy kolor ścian w salonie może emanować energią lub działać na nas w sposób relaksujący.

Kolor różowy pobudza i sprzyja czerpaniu przyjemności z zabawy, żółty zaś wywołuje w nas radość, a także rozładowuje napięcia i konflikty. Odcienie pomarańczu sprzyjają pogodnym myślom, przywracają chęć do życia i zwiększają motywację do działania. Mogą również wzmagać apetyt!

Czerń i ciemne szarości wprowadzają do pomieszczenia aurę magii i tajemniczości, są jednak niewskazane dla niepewnych siebie, przygnębionych czy załamanych osób, w nadmiarze mogą również optycznie zacieśnić przestrzeń i wprowadzić przytłaczający nastrój.

Pomalowanie wszystkich ścian w salonie na jeden intensywny kolor jest doskonałym wyjściem dla osób odważnych, z zacięciem artystycznym, jeśli jednak nie chcesz decydować się na tak radykalne wyjście, możesz pokryć danym kolorem tylko jedną ścianę pokoju dziennego – znakomicie sprawdzi się ona w roli dekoracji podkreślającej dany fragment wnętrza i ożywiającej wystrój.

Kolory ścian w salonie - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Zastanawiasz się, jaki kolor ścian najlepiej zaprezentuje się w Twoim salonie? Zobacz gotowe projekty pokojów dziennych i poszukaj w nich inspiracji.

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021