Luksfery we wnętrzach, czyli powrót szklanych bloczków na salony

2018-07-06 16:42
Luksfery we wnętrzach, czyli powrót szklanych bloczków na salony
Autor: mat. pras. Nomos Nowoczesne luksfery mają rozmaite kolory i powierzchnię ozdobioną ciekawymi fakturami.

Luksfery wracają do łask. Popularne kilkadziesiąt lat temu pustaki szklane na jakiś czas zniknęły z naszych domów i mieszkań. Architekci jednak o nich nie zapomnieli i pokazują, że luksfery mogą być ciekawym wizualnie i praktycznym elementem wnętrza.

Największa popularność luksferów przypadła na lata PRL-u. Pojawiały się głownie na klatkach schodowych, gdzie pełniły funkcję świetlików. Do dziś dla wielu są synonimem mało urodziwego „ozdobnika” budownictwa z lat 70. Niesłusznie!

Luksfery – wymiary i właściwości

Kwadratowe i prostokątne pustaki szklane są dostępne w różnych rozmiarach, w szerokiej palecie kolorów – od klasycznych bezbarwnych przez rozmaite żywe barwy po bardzo ciemne, niemal czarne. Powierzchnia luksferów może być błyszcząca lub matowa, gładka lub z dekoracyjną strukturą. Nowoczesne luksfery różnią się nieco budową od tych używanych w ubiegłym wieku – pojedynczy bloczek powstaje przez zespolenie ze sobą dwóch wytłoczonych elementów, pomiędzy którymi zostaje pusta przestrzeń (dawniej luksfery były jednolitymi bryłami). Niewielkie wymiary pustaków szklanych pozwalają na zbudowanie ścian o fantazyjnych, zaokrąglonych kształtach. Luksfery dobrze izolują akustycznie i termicznie, co sprawia, że można je stosować również w ścianach zewnętrznych budynku. Ściana z pustaków szklanych jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

 

Luksfery we wnętrzach, czyli powrót szklanych bloczków na salony
Autor: Marcin Grabowiecki Świetlik z luksferów przy zabudowie kuchennej.

Ściana przepuszczająca światło, czyli gdzie stosować luksfery

Luksfery doskonale nadają się do budowania ścian działowych, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których jest mało okien – ponieważ przepuszczają światło, nie odcinają zupełnie jego dostępu do wydzielonej przestrzeni. Z powodzeniem można zbudować z nich ścianę w każdym pomieszczeniu, które chcemy podzielić np. na strefy. Sprawdzają się również w łazience, można zrobić z nich np. ścianę kabiny prysznicowej. Z pustaków szklanych wykonuje się również tzw. świetliki w małych pomieszczeniach bez okien, oddalonych od ścian zewnętrznych lub usytuowanych w środku mieszkania czy domu, np. do łazienki czy garderoby wydzielonych z innego pomieszczenia lub korytarza.

 

Luksfery we wnętrzach, czyli powrót szklanych bloczków na salony
Autor: mat. pras. Nomos Ścianę z luksferów można zbudować w każdym wnętrzu - sprawdzi się zarówno w salonie, jak i w kuchni czy łazience.

Efektowna ściana z luksferów

Poza oczywistym praktycznym zastosowaniem luksfery mają duży potencjał dekoracyjny. Odpowiednio wkomponowane we wnętrze mogą stać się oryginalną i wbrew pozorom bardzo nowoczesną ozdobą. Wystarczy pobawić się kolorami i strukturą, wykorzystać właściwości luksferów, odpowiednio taką ścianę oświetlić (na rynku są dostępne luksfery wyposażone w diody LED). Warto jednak pamiętać, że taka dekoracja pasuje do wnętrz nowoczesnych i prostych, ewentualnie do bardzo odważnych i wymykających się wszelkim klasyfikacjom wnętrz eklektycznych.