Kupiłeś nowe mieszkanie - z rynku pierwotnego. Co dalej? Rady architektki
Decydując się na mieszkanie z rynku pierwotnego mamy większe pole do manewru jeśli chodzi o aranżację wnętrz. W tym przypadku czas na wprowadzenie wydłuża się. - Kluczowa jest odpowiedź na pytanie czy mieszkanie wykańczamy w stanie zastanym, czy też planujemy jakieś zmiany – podpowiada architektka Anna Betley-Uchańska z Pracowni ABU Wnętrza.

Spis treści
- Zobacz jak wygląda aranżacja mieszkania w nowym budownictwie:
- Mieszkanie z rynku pierwotnego: kolejność prac remontowych
W przypadku mieszkania w stanie deweloperskim już na etapie projektów możemy w nie ingerować pod kątem zmiany funkcji pomieszczeń, przestawiania ścian działowych, przekładania gniazdek elektrycznych czy włączników, itp. Gdy zdecydujemy się na zmiany po wybudowaniu budynku może być i trudniej i wolniej jeśli chodzi o wykończenie, a co za tym idzie później się wprowadzimy do wymarzonego lokum.
- Od zakresu zmian zależy zarówno kolejność jak i poszczególne etapy prac. - tłumaczy Anna Betley-Uchańska z Pracowni ABU Wnętrza. - Przy planowaniu etapów warto skonsultować temat z architektem wnętrz lub wykonawcą. Pomoże nam to zoptymalizować cały proces, by finalnie nie było przestojów na budowie lub walki trzech ekip w jednym pomieszczeniu.
Zobacz jak wygląda aranżacja mieszkania w nowym budownictwie:
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
GRANICA BEZ GRANIC Ażurowa ściana to efekt poszukiwań ciekawych rozwiązań i zabawy formą. Pełni także funkcję praktyczną: dzieli główne pomieszczenie na trzy strefy: relaksu z telewizorem, jadalnianą – z wysuwanym blatem oraz gotowania – z płytą indukcyjną i piekarnikiem. GDZIE KUPIĆ: niebieskie taborety Cherry – sfmeble.pl
Mieszkanie z rynku pierwotnego: kolejność prac remontowych
Wykańczanie mieszkania z rynku pierwotnego jest uzależnione właśnie od tego kiedy zdecydujemy o zmianach w projekcie. Ekipy warto zarezerwować minimum 3 miesiące przed odbiorem mieszkania. Specjaliści powinni zapoznać się z zakresem prac, obejrzeć lokal nawet w trakcie jego odbioru. Na tym etapie oczekujmy od ekipy przygotowania zakresu prac z kosztorysem oraz harmonogramem poszczególnych terminów.
Prace ekip wyglądają następująco:
- Zaczynamy od prac wymagających zmian strukturalnych: wszelkie wyburzenia, postawienia nowych ścian, zabudowy gips-kartonowe, zmiany w instalacjach, instalacje sprzętów podtynkowych (odpływy liniowe, stelaże WC, itp.).
- Przygotowanie ścian i posadzek pod okładziny takie jak: gresy, tapety, farby, tynki strukturalne, deskę, panele itd. Robione jest: szlifowanie, równanie i gruntowanie.
- Po takim przygotowaniu ekipy rozpoczynają układanie. Zaczyna się od gresów na posadzkach, a dopiero potem na ścianie. Potem malowane są ściany i sufity - na tym etapie w łazienkach fachowcy mogą fugować, silikonować i instalować sanitariaty, baterie czy lustra.
- Jeśli chodzi o podłogę, to w zależności od jej wyboru: układamy po malowaniu, na sam koniec (deska warstwowa, panel laminowany albo panel winylowy czy wykładzina) albo po pierwszym malowaniu ścian – tu układany jest parkiet.
- Po etapie posadzek nadchodzi czas instalacji zabudów meblowych, oświetlenia i karniszy oraz kończenie malowania ścian. Listwy cokołowe najlepiej zainstalować po zabudowach meblowych i drzwiach. - W ten sposób można bardzo precyzyjnie obliczyć ilość i wykonać wszystkie detale połączeń – tłumaczy architekt Anna Betley-Uchańska.
Czas takich prac? Jeżeli tylko wykańczamy mieszkanie to mogą potrwać do miesiąca. Jeśli natomiast planujemy zmianę funkcji pomieszczeń, przesuwamy grzejniki, punkty hydrauliczne i rozbudowujemy instalację elektryczną, to prace mogą trwać trzy do sześciu miesięcy.

Z wykształcenia architekt wnętrz, z zamiłowania artysta plastyk. Po ukończeniu studiów pracowała dla dużych, warszawskich biur projektowych. Od 2009 roku prowadzi Pracownię ABU Wnętrza. Nie boi się koloru, ani odważnych rozwiązań funkcjonalnych.
Autor: Marcin Grabowiecki
GOŚCINNIE Minimalistyczny stół jadalniany (Miloni) rozkłada się, może pomieścić nawet 12 osób. Drewniane krzesła, ikony powojennego designu (Fameg), są wygodne i praktyczne. Nie trzeba o nie drżeć jak o tapicerowane, co ważne zwłaszcza przy dzieciach. Meble podsunęła Iza. – Zawsze staram się proponować oryginalne krajowe wzory – podkreśla projektantka.
Autor: Mariusz Bykowski
Autor: Małgorzata Juszkiewicz
Salon to centrum mieszkania z komfortowym miejscem wypoczynku, które przyciąga wszystkich domowników