Kupiłeś nowe mieszkanie - z rynku pierwotnego. Co dalej? Rady architektki

2021-10-19 15:36

Decydując się na mieszkanie z rynku pierwotnego mamy większe pole do manewru jeśli chodzi o aranżację wnętrz. W tym przypadku czas na wprowadzenie wydłuża się. - Kluczowa jest odpowiedź na pytanie czy mieszkanie wykańczamy w stanie zastanym, czy też planujemy jakieś zmiany – podpowiada architektka Anna Betley-Uchańska z Pracowni ABU Wnętrza.

Inwestycja Solec Pracownia ABU Wnętrza
Autor: Materiały prasowe Pracownia ABU Wnętrza Przykład wykonania i aranżacji mieszkania kupionego na rynku pierwotnym. Projekt: Pracownia ABU Wnętrza

Spis treści

  1. Zobacz jak wygląda aranżacja mieszkania w nowym budownictwie:
  2. Mieszkanie z rynku pierwotnego: kolejność prac remontowych

W przypadku mieszkania w stanie deweloperskim już na etapie projektów możemy w nie ingerować pod kątem zmiany funkcji pomieszczeń, przestawiania ścian działowych, przekładania gniazdek elektrycznych czy włączników, itp. Gdy zdecydujemy się na zmiany po wybudowaniu budynku może być i trudniej i wolniej jeśli chodzi o wykończenie, a co za tym idzie później się wprowadzimy do wymarzonego lokum.

- Od zakresu zmian zależy zarówno kolejność jak i poszczególne etapy prac. - tłumaczy Anna Betley-Uchańska z Pracowni ABU Wnętrza. - Przy planowaniu etapów warto skonsultować temat z architektem wnętrz lub wykonawcą. Pomoże nam to zoptymalizować cały proces, by finalnie nie było przestojów na budowie lub walki trzech ekip w jednym pomieszczeniu.

Zobacz jak wygląda aranżacja mieszkania w nowym budownictwie:

Mieszkanie z rynku pierwotnego: kolejność prac remontowych

Wykańczanie mieszkania z rynku pierwotnego jest uzależnione właśnie od tego kiedy zdecydujemy o zmianach w projekcie. Ekipy warto zarezerwować minimum 3 miesiące przed odbiorem mieszkania. Specjaliści powinni zapoznać się z zakresem prac, obejrzeć lokal nawet w trakcie jego odbioru. Na tym etapie oczekujmy od ekipy przygotowania zakresu prac z kosztorysem oraz harmonogramem poszczególnych terminów.

Prace ekip wyglądają następująco:

  • Zaczynamy od prac wymagających zmian strukturalnych: wszelkie wyburzenia, postawienia nowych ścian, zabudowy gips-kartonowe, zmiany w instalacjach, instalacje sprzętów podtynkowych (odpływy liniowe, stelaże WC, itp.).
  • Przygotowanie ścian i posadzek pod okładziny takie jak: gresy, tapety, farby, tynki strukturalne, deskę, panele itd. Robione jest: szlifowanie, równanie i gruntowanie.
  • Po takim przygotowaniu ekipy rozpoczynają układanie. Zaczyna się od gresów na posadzkach, a dopiero potem na ścianie. Potem malowane są ściany i sufity - na tym etapie w łazienkach fachowcy mogą fugować, silikonować i instalować sanitariaty, baterie czy lustra.
  • Jeśli chodzi o podłogę, to w zależności od jej wyboru: układamy po malowaniu, na sam koniec (deska warstwowa, panel laminowany albo panel winylowy czy wykładzina) albo po pierwszym malowaniu ścian – tu układany jest parkiet.
  • Po etapie posadzek nadchodzi czas instalacji zabudów meblowych, oświetlenia i karniszy oraz kończenie malowania ścian. Listwy cokołowe najlepiej zainstalować po zabudowach meblowych i drzwiach. - W ten sposób można bardzo precyzyjnie obliczyć ilość i wykonać wszystkie detale połączeń – tłumaczy architekt Anna Betley-Uchańska.

Czas takich prac? Jeżeli tylko wykańczamy mieszkanie to mogą potrwać do miesiąca. Jeśli natomiast planujemy zmianę funkcji pomieszczeń, przesuwamy grzejniki, punkty hydrauliczne i rozbudowujemy instalację elektryczną, to prace mogą trwać trzy do sześciu miesięcy.

Anna Betley-Uchańska
Anna Betley-Uchańska, architekt wnętrz, Pracownia ABU Wnętrza

Z wykształcenia architekt wnętrz, z zamiłowania artysta plastyk. Po ukończeniu studiów pracowała dla dużych, warszawskich biur projektowych. Od 2009 roku prowadzi Pracownię ABU Wnętrza. Nie boi się koloru, ani odważnych rozwiązań funkcjonalnych.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE