Klamki do okna: co wybrać? Rodzaje klamek do okna

2020-01-29 13:39

Pozwalają na wygodne otwieranie i zamykanie okien oraz drzwi balkonowych lub tarasowych. Ta prozaiczna funkcja jest bardzo ważna w każdym domu, dlatego warto wybrać taką klamkę do okien, która zapewni nam najwyższy komfort użytkowy. Jak to zrobić?

Klamki do okna
Autor: GettyImages Klamka do okna z kluczykiem

Spis treści

  1. Podstawowe informacje o klamkach do okien
  2. Rodzaje klamek do okien – podział ze względu na dopasowanie do materiału wykonania okien
  3. Jedno- i dwuramienne klamki do okien
  4. Klamki okienne z kluczykiem lub przyciskiem

Podstawowe informacje o klamkach do okien

Dobra klamka do okien to taka, która pełni aż trzy funkcje: umożliwia płynne, lekkie i wygodne otwieranie oraz zamykanie skrzydeł, stanowi estetyczne uzupełnienie ramy okiennej i chroni mieszkanie przed włamaniem. Dlatego też nie powinniśmy bagatelizować kwestii doboru odpowiednich klamek w czasie wykańczania mieszkania czy wymiany okien.

Klamki do okien muszą być kompatybilne także z funkcjami, jakie oferują same okna – niektóre są bowiem tylko rozwierane, inne zaś mają dodatkowo opcję uchylania skrzydła, a jeszcze inne, często stosowane na tarasach, otwierają się i zamykają poprzez przesuwanie. Z kolei okna połaciowe mogą być dodatkowo obrotowe, a zatem i do nich konieczne jest dobranie pasującej klamki do okna dachowego.

Klamki do okien mogą być wykonywane z rozmaitych materiałów – najczęściej wytwarza się je z metalu lub plastiku, choć spotkać możemy także klamki okienne stanowiące połączenie PCV z aluminium.

..  Okna tarasowe – przewodnik zakupowy >>>

Rodzaje klamek do okien – podział ze względu na dopasowanie do materiału wykonania okien

Klamki do okien powinniśmy dobierać do materiałów, z jakich wykonane zostały ramy okienne. Jak to zrobić?

Klamka do okna plastikowego – klamki do takich okien powinny być przede wszystkim dopasowane pod kątem kolorystycznym. Plastikowe ramy najczęściej utrzymane są w białym kolorze i właśnie takie klamki będą się z nimi najlepiej prezentować. Jeśli jednak wybierzemy brązowe czy czarne okna, pamiętajmy, że w przypadku minimalistycznych ram warto stawiać na takie same klamki do okien plastikowych.

Klamka do okna aluminiowego – takie ramy okienne prezentują się nowocześnie i elegancko. Aby zachować taki charakter wnęki, dobierzmy do skrzydła klamki do okien z metalu lub połączenia metalu z plastikiem. Prosta forma i jednolita kolorystyka okażą się tutaj strzałem w dziesiątkę.

Klamka do okna drewnianego – najwięcej możliwości, jeśli chodzi o kwestie dekoracyjne, dają nam klamki do okien drewnianych. Takie ramy lubią bowiem zdobienia, a nawet proste wyglądają bardzo efektownie, klasycznie i ozdobnie. Dlatego też nic nie stoi tutaj na przeszkodzie, aby zdecydować się na mosiężne klamki do okien w stylu retro lub inne metalowe z delikatnymi ornamentami.

..  Okna drewniane: właściwości, zalety, wady >>>

Jedno- i dwuramienne klamki do okien

Warto zwrócić również uwagę na podział klamek do okien ze względu na ich kształt. W przypadku nowoczesnych form stawiających na minimalizm najlepiej zdecydować się na jednoramienne, wygodne w użytku i łatwe do skomponowania z otoczeniem klamki do okien. Do tych bardziej dekoracyjnych kompozycji ciekawym wyborem będą natomiast klamki do okien dwuramienne, które pięknie zaprezentują się w aranżacjach hołdujących klasycznym pomysłom na wykończenie mieszkania. Która z tych klamek jest wygodniejsza? To już jest kwestia indywidualnych preferencji każdego z nas.

Klamki okienne z kluczykiem lub przyciskiem

Klamki okienne są odpowiedzialne także za bezpieczeństwo, i to w dwojaki sposób. Niektóre modele mają wbudowane specjalne blokady, które nie pozwalają na otworzenie skrzydła okien, jeśli wcześniej się ich nie zwolni. Takie są m.in. klamki do okien z zamkiem oraz na przycisk. Są to w pełni funkcjonalne klamki do okien z zabezpieczeniem dla dzieci – nasze maluchy nie będą mogły samodzielnie, przypadkiem lub specjalnie, otworzyć okna lub drzwi balkonowych, co zapewni im większe bezpieczeństwo w domu.

Z drugiej strony klamki do okien na klucz lub z przyciskiem tworzą dodatkowe zabezpieczenie przed otworzeniem okna od zewnątrz, z czego często próbują skorzystać włamywacze. Jeśli zależy nam na ochronie mieszkania przed złodziejami, wybierzmy także klamki do okien, które mają wbudowane blaszki zapobiegające rozwierceniu ich od zewnętrznej strony. Dzięki temu zyskamy większe poczucie bezpieczeństwa we własnym domu.

..  Okna antywłamaniowe: czym się wyróżniają, co trzeba o nich wiedzieć? >>>

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE