Okna tarasowe – na co zwrócić uwagę i jakie są rodzaje okien tarasowych?

2020-08-05 18:32

W niemal każdym nowoczesnym projekcie domu uwzględnia się stworzenie tarasu – przestrzeni wypoczynkowej dla całej rodziny. Jakie okno tarasowe wybrać, by móc się w pełni cieszyć z możliwości, jakie daje nam takie rozwiązanie?

Okna tarasowe
Autor: Marcin Czechowicz

Spis treści

  1. Duże okna tarasowe – sposoby otwierania
  2. Próg przy oknie tarasowym – czy jest potrzebny?
  3. Okna tarasowe – wymiary, izolacyjność i bezpieczeństwo

Duże okna tarasowe – sposoby otwierania

Pierwszym z dylematów, przed jakim staniemy w czasie wybierania okna tarasowego, będzie sposób jego otwierania. Producenci tworzą bowiem coraz nowsze rodzaje okien tarasowych, a każde z nich ma zarówno szereg zalet, jak i wad. Które z nich warto wybrać?

Okno tarasowe rozwierane jednoskrzydłowe – najprostszy, standardowy model okna tarasowego, najczęściej stosowany w budynkach wielorodzinnych, w których do mieszkań przynależą balkony. Zdecydowana większość takich okien ma także opcję uchylania. Do ich zalet należą kompaktowe wymiary, idealne do niewielkich przestrzeni, i prosta konstrukcja, a do wad brak możliwości stworzenia panoramicznego widoku z domu na zewnątrz oraz mała wygoda użytkowa – należy pamiętać, że takie okno tarasowe po otworzeniu zajmuje sporo miejsca w mieszkaniu.

Okno tarasowe dwuskrzydłowe – nieco ulepszona wersja okna tarasowego jednoskrzydłowego. Większe przeszklenie daje wrażenie nowoczesności i lekkości bryły budynku, a jeśli zdecydujemy się na model z ruchomym słupkiem, po otworzeniu obu skrzydeł możemy cieszyć się pięknym widokiem i wygodnie wynosić stoły czy inne przedmioty na zewnątrz.

Okno tarasowe trzyskrzydłowe – jeśli mamy na to miejsce, możemy zdecydować się także na trzyskrzydłowe rozwierane okno tarasowe. Jednak w takim przypadku warto rozważyć nowocześniejsze, zyskujące na popularności rozwiązania, które zapewnią nam większy komfort korzystania z tarasu – o nich mówimy poniżej.

Okno tarasowe przesuwne – takie modele cieszą się obecnie największą popularnością. Są wygodne w użytku, pozwalają otworzyć dom na ogród i nie zajmują przy tym cennej przestrzeni użytkowej w mieszkaniu. Co więcej, okna tarasowe przesuwne dają też możliwość stworzenia przeszklenia o bardzo dużej powierzchni – trzeba mieć wtedy na uwadze nośność stropu, ponieważ duże okna tarasowe to niemałe obciążenie dla budynku.

Okno tarasowe harmonijkowe – zwane też oknami tarasowymi składanymi. Takie konstrukcje uważane są obecnie za najbardziej ekskluzywne – ich największą zaletą jest możliwość stworzenie ogromnego przeszklenia rozsuwalnego na całej szerokości, a zatem to idealne rozwiązanie dla osób pragnących panoramicznego widoku na swój ogród. Warto jednak wiedzieć, że przy oknach tarasowych harmonijkowych konieczne jest pochylenie się nad kwestią izolacyjności, a sama konstrukcja może kosztować krocie.

..  Okna drewniane: właściwości, zalety, wady >>>

Okna tarasowe
Autor: Piotr Mastalerz

Próg przy oknie tarasowym – czy jest potrzebny?

Wysoki próg przy tarasie to zmora dużych rodzin – potykające się o niego dzieci czy osoby starsze mające problem z jego sforsowaniem to tylko przykładowe niedogodności, jakimi może nas zaskoczyć taka konstrukcja. Obecnie jednak coraz częściej można wybierać okna tarasowe z bardzo niskim lub nawet niemal zlicowanym z posadzką progiem, dlatego kupując okna tarasowe, koniecznie weźmy to pod uwagę.

Okna tarasowe – wymiary, izolacyjność i bezpieczeństwo

Co jeszcze warto wiedzieć podczas tworzenia tarasu? Bardzo ważną kwestią będą wymiary okna tarasowego. Im większe przeszklenia, tym lepiej – cała bryła budynku zyskuje bowiem na lekkości i nowoczesnym charakterze, a do mieszkania przedostaje się więcej tak potrzebnego nam światła dziennego. Do tego dochodzą również kwestie estetyczne – duże okno tarasowe idealnie się sprawdzi, jeśli za domem mamy piękny ogród lub inne zachwycające widoki. Co jednak z bezpieczeństwem i ciepłem w domu przy tak dużych przeszkleniach?

Wybierając okna tarasowe, należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła – jeśli kupimy pakiet szyb o wysokich parametrach, nie musimy się godzić na większą utratę ciepła w mieszkaniu zimą. Konieczne jest też unikanie mostków cieplnych na etapie montażu okien tarasowych, jak również odpowiednie uszczelnienie wszystkich okien.

Jeśli zaś chodzi o bezpieczeństwo, na pewno powinniśmy pochylić się nad antywłamaniowymi oknami tarasowymi – to bardzo ważne, ponieważ okna bez zabezpieczeń można łatwo sforsować. Dobrym wyborem jest też zamontowanie zewnętrznych rolet na okno tarasowe, które może skutecznie zniechęcić włamywacza przed próbą wdarcia się do naszego domu.

..  Jak uszczelnić okna na zimę? >>>