Okna drewniane: właściwości i użytkowanie. Jakie są ich zalety i wady?

2020-01-20 17:21

Od kilkunastu lat największą popularnością cieszą się okna plastikowe, jednak okna drewniane wciąż mają szerokie grono swoich miłośników. Czy budując nowy dom, warto postawić na okna z drewna? Poznajmy zalety i wady tego rozwiązania!

Okna drewniane
Autor: mat. pras. Drutex Okna drewniane Softline

Spis treści

 1. Zalety drewnianych okien
 2. Okna drewniane – wady
 3. Okna drewniane czy plastikowe?
 4. Okna aluminiowo-drewniane – kiedy warto je wybrać?

Zalety drewnianych okien

Piękne, klasyczne, eleganckie. Drewniane okna przyciągają wielu estetów, którzy cenią sobie ich naturalną strukturę i ponadczasowy wygląd. Jednak okna z drewna mają o wiele więcej zalet – oto one:

 • drewniane okna mogą być dowolnie formowane – nie ogranicza ich żaden kształt ani żadna wielkość;
 • ponieważ drewniana konstrukcja ram jest sztywna i nie ulega naprężeniom, nadaje się do tworzenia dużych przeszkleń;
 • okna z drewna są wyjątkowo trwałe – ich żywotność przy prawidłowej pielęgnacji to ponad 100 lat;
 • są łatwe w obróbce – można je pomalować, polakierować, a nawet w nich rzeźbić;
 • mają niski współczynnik przenikania ciepła, a przy tym cechują się również znakomitą izolacyjnością akustyczną;
 • łatwo można je przerobić na okna antywłamaniowe;
 • okna drewniane bez trudu można naprawić i pozbyć się z nich wszelkich ubytków, zarysowań oraz innych uszkodzeń;
 • okna drewniane z okiennicami są nie tylko atrakcyjne, lecz także poprawiają właściwości okien – termiczne, akustyczne i antywłamaniowe;
 • dostępne są różne rodzaje okien, np. okna drewniane skrzynkowe czy okna drewniane ze szprosami, dlatego można je łatwo dopasować do potrzeb i oryginalnych projektów domu.

..  Okna dachowe – co wybrać, na co zwrócić uwagę? >>>

Okna drewniane – wady

Okna drewniane, choć mają liczne zalety, nie są pozbawione wad. Głównym czynnikiem odstraszającym potencjalnych nabywców okien drewnianych jest cena. Takie konstrukcje są bowiem dość drogie już na etapie produkcyjnym, a nierzadko, decydując się na okna z drewna, planujemy również realizować indywidualne projekty, co dodatkowo podbija koszt zakupu.

Drugą wadą okien drewnianych jest konieczność ich pielęgnacji i konserwacji co kilka lat – należy je bowiem zabezpieczać przed wilgocią, insektami i wahaniami temperatur. Nie będzie to uciążliwe, jeśli będziemy o tym pamiętać przy regularnych remontach mieszkania.

Okna drewniane czy plastikowe?

Stając przed wyborem okien do domu, na pewno będziemy się zastanawiać nad oknami plastikowymi – niemal dwukrotnie tańszymi od okien z drewna, dostępnymi w wielu wariantach rozmiarowych, lekkimi i łatwymi w konserwacji. Nic dziwnego, że mają tak szerokie grono zwolenników. Dają jednak o wiele mniejsze możliwości aranżacyjne – najczęściej są dostępne w białym kolorze, choć oczywiście można je dodatkowo wykończyć specjalnymi okleinami. W podstawowej formie są narażone na odbarwianie, a uszkodzonych okien z PCV nie da się naprawić.

Co więcej, cechują się niższą trwałością od okien z drewna. Które zatem lepiej wybrać – okna drewniane czy plastikowe? Wszystko zależy od naszego budżetu, ale i wymarzonego projektu domu – może się okazać, że okna z PCV będą lepiej pasowały do zaplanowanej koncepcji, a przy tym będą sporo tańsze. Natomiast patrząc jedynie na mnogość zalet, okna z drewna wydają się lepszym wyborem.

Okna aluminiowo-drewniane – kiedy warto je wybrać?

Nowoczesną wersją okien z drewna są okna aluminiowo-drewniane. Co to takiego? Konstrukcja tych modeli tworzona jest standardowo z drewna, jednak po zewnętrznej stronie rama obłożona jest aluminiową okładziną. Ma ona pełnić dwojaką funkcję. Przede wszystkim taka stylistyka drewnianych okien o wiele lepiej pasuje do nowoczesnych projektów domów – ciemniejsze, metaliczne profile będą idealnie prezentowały się w połączeniu z dużymi przeszkleniami na tarasie i nie tylko.

Jednak nie sposób nie wspomnieć o praktycznej stronie okien aluminiowo-drewnianych. Okładzina zastosowana na zewnętrznej stronie stanowi swoiste zabezpieczenie drewnianej konstrukcji przed czynnikami zewnętrznymi. Tym sposobem jeszcze bardziej zwiększamy trwałość okien z drewna i ograniczamy częstotliwość i pracochłonność związaną z ich regularną konserwacją oraz pielęgnacją. To doskonały wybór dla tych, którzy chcą się cieszyć luksusowymi produktami w najlepszej formie.

..  Jak uszczelnić okna na zimę? >>>