Okna drewniane: właściwości i użytkowanie. Jakie są ich zalety i wady?

2020-01-20 17:21

Od kilkunastu lat największą popularnością cieszą się okna plastikowe, jednak okna drewniane wciąż mają szerokie grono swoich miłośników. Czy budując nowy dom, warto postawić na okna z drewna? Poznajmy zalety i wady tego rozwiązania!

Okna drewniane
Autor: mat. pras. Drutex Okna drewniane Softline

Spis treści

  1. Zalety drewnianych okien
  2. Okna drewniane – wady
  3. Okna drewniane czy plastikowe?
  4. Okna aluminiowo-drewniane – kiedy warto je wybrać?

Zalety drewnianych okien

Piękne, klasyczne, eleganckie. Drewniane okna przyciągają wielu estetów, którzy cenią sobie ich naturalną strukturę i ponadczasowy wygląd. Jednak okna z drewna mają o wiele więcej zalet – oto one:

  • drewniane okna mogą być dowolnie formowane – nie ogranicza ich żaden kształt ani żadna wielkość;
  • ponieważ drewniana konstrukcja ram jest sztywna i nie ulega naprężeniom, nadaje się do tworzenia dużych przeszkleń;
  • okna z drewna są wyjątkowo trwałe – ich żywotność przy prawidłowej pielęgnacji to ponad 100 lat;
  • są łatwe w obróbce – można je pomalować, polakierować, a nawet w nich rzeźbić;
  • mają niski współczynnik przenikania ciepła, a przy tym cechują się również znakomitą izolacyjnością akustyczną;
  • łatwo można je przerobić na okna antywłamaniowe;
  • okna drewniane bez trudu można naprawić i pozbyć się z nich wszelkich ubytków, zarysowań oraz innych uszkodzeń;
  • okna drewniane z okiennicami są nie tylko atrakcyjne, lecz także poprawiają właściwości okien – termiczne, akustyczne i antywłamaniowe;
  • dostępne są różne rodzaje okien, np. okna drewniane skrzynkowe czy okna drewniane ze szprosami, dlatego można je łatwo dopasować do potrzeb i oryginalnych projektów domu.

..  Okna dachowe – co wybrać, na co zwrócić uwagę? >>>

Okna drewniane – wady

Okna drewniane, choć mają liczne zalety, nie są pozbawione wad. Głównym czynnikiem odstraszającym potencjalnych nabywców okien drewnianych jest cena. Takie konstrukcje są bowiem dość drogie już na etapie produkcyjnym, a nierzadko, decydując się na okna z drewna, planujemy również realizować indywidualne projekty, co dodatkowo podbija koszt zakupu.

Drugą wadą okien drewnianych jest konieczność ich pielęgnacji i konserwacji co kilka lat – należy je bowiem zabezpieczać przed wilgocią, insektami i wahaniami temperatur. Nie będzie to uciążliwe, jeśli będziemy o tym pamiętać przy regularnych remontach mieszkania.

Okna drewniane czy plastikowe?

Stając przed wyborem okien do domu, na pewno będziemy się zastanawiać nad oknami plastikowymi – niemal dwukrotnie tańszymi od okien z drewna, dostępnymi w wielu wariantach rozmiarowych, lekkimi i łatwymi w konserwacji. Nic dziwnego, że mają tak szerokie grono zwolenników. Dają jednak o wiele mniejsze możliwości aranżacyjne – najczęściej są dostępne w białym kolorze, choć oczywiście można je dodatkowo wykończyć specjalnymi okleinami. W podstawowej formie są narażone na odbarwianie, a uszkodzonych okien z PCV nie da się naprawić.

Co więcej, cechują się niższą trwałością od okien z drewna. Które zatem lepiej wybrać – okna drewniane czy plastikowe? Wszystko zależy od naszego budżetu, ale i wymarzonego projektu domu – może się okazać, że okna z PCV będą lepiej pasowały do zaplanowanej koncepcji, a przy tym będą sporo tańsze. Natomiast patrząc jedynie na mnogość zalet, okna z drewna wydają się lepszym wyborem.

Okna aluminiowo-drewniane – kiedy warto je wybrać?

Nowoczesną wersją okien z drewna są okna aluminiowo-drewniane. Co to takiego? Konstrukcja tych modeli tworzona jest standardowo z drewna, jednak po zewnętrznej stronie rama obłożona jest aluminiową okładziną. Ma ona pełnić dwojaką funkcję. Przede wszystkim taka stylistyka drewnianych okien o wiele lepiej pasuje do nowoczesnych projektów domów – ciemniejsze, metaliczne profile będą idealnie prezentowały się w połączeniu z dużymi przeszkleniami na tarasie i nie tylko.

Jednak nie sposób nie wspomnieć o praktycznej stronie okien aluminiowo-drewnianych. Okładzina zastosowana na zewnętrznej stronie stanowi swoiste zabezpieczenie drewnianej konstrukcji przed czynnikami zewnętrznymi. Tym sposobem jeszcze bardziej zwiększamy trwałość okien z drewna i ograniczamy częstotliwość i pracochłonność związaną z ich regularną konserwacją oraz pielęgnacją. To doskonały wybór dla tych, którzy chcą się cieszyć luksusowymi produktami w najlepszej formie.

..  Jak uszczelnić okna na zimę? >>>

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE