Kafle w płynie: praktyczne rozwiązanie do łazienki, kuchni i WC. Jak je stosować?

2023-06-27 11:31

Przez długi czas wykorzystywaliśmy płytki do ochrony łazienki przed wodą i wilgocią. Obecnie chętnie sięgamy również po inne materiały takie jak gres, kamień czy egzotyczne drewno. Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników – to tzw. kafle w płynie. Czym są kafle w płynie i dlaczego warto je stosować?

Kafle w płynie
Autor: materiały prasowe Paradyż

Spis treści

  1. Kafle w płynie – co to jest? Charakterystyka i zastosowanie materiału
  2. Zalety kafli w płynie

Kafle w płynie – co to jest? Charakterystyka i zastosowanie materiału

Kafle w płynie to dość młode rozwiązanie, ale na pewno warte uwagi. Nazwa może być myląca i odnosi się do efektu, jaki uzyskujemy po zastosowaniu płynnego specyfiku. Kaflami w płynie nazywa się specjalny bezbarwny lakier, który nakładany na ściany lub inne powierzchnie tworzy warstwę o wytrzymałości porównywalnej z tradycyjnymi kaflami. Uzbrojone w dodatki w postaci ceramicznych drobinek i specjalnych żywic, kafle w płynie zabezpieczają farbę przed uszkodzeniami, wilgocią, wodą i zabrudzeniami. Dlatego często wykorzystuje się je w łazienkach, kuchniach, korytarzach i pokojach dziecięcych, a więc wszędzie tam, gdzie wymagana jest szczególna ochrona ścian.

O czym pamiętać, aplikując na ścianę lub inną powierzchnię kafle w płynie? Przede wszystkim upewnijmy się, że ściana jest sucha, dobrze oczyszczona i dokładnie odtłuszczona. W przypadku tapety tuż przed aplikacją lakieru warto pomalować niewielki jej fragment i sprawdzić, czy odpowiada nam jej wygląd. Musimy pamiętać, że pokrycie ściany kaflami w płynie sprawi, że jej odcień nieco się przyciemni. Przez miesiąc po pomalowaniu danej powierzchni kaflami w płynie zaleca się szczególną ostrożność i unikanie czyszczenia silnymi detergentami. Najlepiej ograniczyć się do przecierania zabrudzeń wilgotną szmatką. Lakier potrzebuje 28 dni, by dobrze się utwardzić i zyskać maksymalną funkcjonalność.

Kafle w płynie w łazience
Autor: materiały prasowe Paradyż

Zalety kafli w płynie

Kafle w płynie mają praktycznie same zalety. Największą z nich jest cena. Decydując się na pokrycie ściany kaflami w płynie zamiast płytkami oszczędzamy nie tylko pieniądze (wysokie koszty płytek, kleju, fugi i ekipy, która je ułoży), ale również czas. Pokrycie ściany lakierem nie wymaga specjalistycznej wiedzy tak jak kładzenie płytek, więc nie musimy martwić się, że robiąc to samodzielnie, popełnimy błąd.

Kafle w płynie to produkt bezbarwny, więc nie wpłynie negatywnie na styl i wystrój malowanego pomieszczenia. Co więcej – farba pomalowana lakierem zyska na żywotności, więc ponowne malowanie możemy przeprowadzić dopiero za kilka lat! Kafle w płynie dostępne są w dwóch wariantach: matowym i połyskującym. Jeśli chcemy uzyskać ciekawy efekt na malowanej ścianie wybierzmy lakier połyskujący, który rozświetli i powiększy optycznie pomieszczenie.

Kafle w płynie w kuchni
Autor: materiały prasowe Rust

Kolejną zaletą kafli w płynie jest łatwość w utrzymaniu czystości. Ponieważ lakier tworzy nieprzepuszczalną warstwę (dzięki czemu można stosować go nawet pod prysznicem!), tłuszcz i brud nie wnika w jego strukturę. Pozwala to na szybkie usunięcie plam, zazwyczaj wystarczy wilgotna szmatka. W przypadku mocniejszych zabrudzeń warto użyć tradycyjnych detergentów. Nie bójmy się, że uszkodzimy lub zetrzemy lakier ze ściany – kafle w płynie mają pierwszą klasę ścieralności, co oznacza, że wyjątkowo trudno je uszkodzić.

Kafle w płynie są w 100% ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia. Bezzapachowy lakier dzięki składnikom antygrzybicznym tworzy na powierzchni ściany powłokę zabezpieczającą ją przed pleśnią czy grzybami. Te właściwości przydadzą się nie tylko w łazience i kuchni, ale również w pokoju dziecka. Już nie będziemy musieli martwić się o pomalowane kredkami czy pisakiem ściany. Kaflami w płynie pokryjemy również tapetę, boazerię, przestrzeń wokół kuchenki i zlewozmywaka, umywalki w łazience czy okolicy muszli klozetowej.

Kafle w płynie to rozwiązanie, które z powodzeniem może konkurować z tradycyjnymi materiałami takimi jak płytki, gres czy drewno. Ochrona, jaką zapewnia lakier jest imponująca, a koszty nie nadwyrężą domowego budżetu.

pokój dziecka
Autor: materiały prasowe Bonami