Tapety w stylu skandynawskim: TOP 10 inspiracji!

2017-09-28 15:00

Jasne kolory, lekkość, przestronność oraz naturalne materiały – to cechy stylu skandynawskiego. Powinny je oczywiście spełniać tapety w stylu skandynawskim. Radzimy, na jakie modele warto zwrócić uwagę oraz jak dzięki nim pięknie ożywić wystrój wnętrza.

Spis treści

  1. Tapety w stylu skandynawskim a wystrój wnętrza
  2. Skandynawski klimat we wnętrzu
  3. Tapeta w stylu skandynawskim: gotowe inspiracje
  4. Styl skandynawski – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ

Tapety w stylu skandynawskim a wystrój wnętrza

Dla każdej tapety w stylu skandynawskim należy przygotować odpowiednie tło aranżacyjne. Warto skupić się na bieli we wnętrzu jako bazie dla pozostałych akcentów kolorystycznych. Dalej możemy już tylko wprowadzać wedle uznania naturalne lub bielone drewno, jasną cegłę lub kolorystyczne akcenty w postaci szarości, beżów, błękitów nawiązujących do morza i nieba północy, pastelowej zieleni, pudrowego różu. Współczesne wnętrza w stylu skandynawskim to także ciemne kolory w detalach, takie jak granat, szmaragd czy butelkowa zieleń. Można też śmiało postawić na eleganckie drobiazgi w kolorach złota, mosiądzu i miedzi.

..  Wybieramy tapety do sypialni! Jakie będą najlepsze? >>>

..  Tapety 3D, czyli modna ściana w trzech wymiarach >>>

Skandynawski klimat we wnętrzu

Wnętrze skandynawskie to przede wszystkim funkcjonalność, ale też prostota. Chodzi o specyficzny „przytulny minimalizm”, wykorzystujący formy nieobrobionego drewna, starego metalu czy cegły, ocieplony tkaninami sof, poduszkami i dywanami z naturalnych tkanin, takich jak wełna, bawełna, juta, len czy skóra. Nie ma tu również miejsca na brak światła czy małe, osłonięte okna – wręcz przeciwnie. Aby domownik, który skłania się w stronę skandynawskich wnętrz, poczuł się w swoim domu jak mieszkaniec Północy, musi zaprzyjaźnić się na dobre z odpowiednim oświetleniem, a w szczególności z naturalnym ogniem świec czy kominka, który odbija się na jasnych, oszczędnych w formie meblach. Tapeta do wnętrza o powyższych cechach powinna jedynie subtelnie „wkradać się” do całości kompozycji.

Tapeta w stylu skandynawskim: gotowe inspiracje

Akcenty kolorystyczne w postaci tapety, naklejek czy obrazów dekoracyjnych świetnie sprawdzają się we wnętrzach w stylu skandynawskim. Warunkiem jest to, aby tapeta w stylu skandynawskim nawiązywała kolorystycznie i wzorniczo do natury krajów północnych. Tak więc idealnie sprawdzą się fototapety z drzewami, wodą, a także geometrycznymi wzorami lub motywami zwierzęcymi opartymi na tematach ludowych, wśród których królują renifery czy jeden z symboli Szwecji – uroczy konik z regionu Dalarna.

..  Za co kochamy Skandynawię? Styl, design i kultura Północy >>>

Warto pamiętać również o tym, że style północy różnią się między sobą zależnie od kraju. Stylistyka fińska kładzie nacisk na kontrast bieli i czerni, duńska jest bardziej romantyczna i z zamiłowaniem stosuje kolory pastelowe, a szwedzka to dobrze znana nam oszczędność formy i dodatków. Najbardziej chyba wszechstronne są proste zestawienia pasteli, charakterystycznej północnej geometrii i wesołych barwnych motywów zwierzęcych. Wśród nich każdy miłośnik północnoeuropejskich krajów powinien znaleźć coś odpowiedniego do swojego domu.

Styl skandynawski – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ

Styl skandynawski niezmiennie cieszy się popularnością, stale też ewoluuje. Nie ma więc w nim miejsca na nudę. Sprawdź, jak prezentują się różne odsłony stylu skandynawskiego w projektach wnętrz.