Jak wyglądały mieszkania w PRL i domy PRL? To już nie jest modne

2023-10-05 15:00

Od czasu PRL polskie domy przeszły wiele zmian – nie tylko pod względem aranżacji wnętrz. Zmienił się również wygląd fasady i elementów konstrukcyjnych, a także układ pomieszczeń. Sprawdzamy, Jak wyglądało typowe mieszkanie w PRL i czym różnią się współczesne domy Polaków od tych z PRL-u.

Budownictwo PRL
Autor: Andrzej Szandomirski Dom z okresu PRL, tzw. kostka

Spis treści

  1. Jak to było w PRL, jak jest dziś?
  2. Balkon w domu jednorodzinnym
  3. Balkon francuski w bloku
  4. Pasteloza
  5. Kuchnia zamknięta
  6. Piwnica w domu
  7. Pawlacz w mieszkaniu

Jak to było w PRL, jak jest dziś?

Kiedyś budowaliśmy domy dla kilku pokoleń. Zakładaliśmy, że dzieci, gdy założą własną rodzinę, wciąż będą mieszkać w domu, w którym się wychowały. Dlatego takie nieruchomości były okazałe, idealnie dostosowane do kilku, a nawet kilkunastu domowników. Takie domy wciąż można spotkać na terenach wiejskich.

Dziś dzieci wolą mieszkać „na swoim”. Chętniej wyprowadzamy się też do miast i decydujemy się na mieszkanie w blokach. Jeśli budujemy domy, to raczej parterowe, które są mniejsze i tańsze w utrzymaniu. Względy ekonomiczne odgrywają tu znaczącą rolę – ogrzanie jednego piętra kosztuje nas mniej niż doprowadzenie ciepła do kilku kondygnacji.

Balkon w domu jednorodzinnym

Kiedyś balkon w domu jednorodzinnym pełnił nie tylko rolę praktyczną, ale również reprezentacyjną. Zwłaszcza gdy był wyposażony w pięknie rzeźbione barierki i kolumienki.

Dziś coraz rzadziej buduje się balkony w domach jednorodzinnych. Jeśli dom ma ogród, to balkon zazwyczaj jest niepotrzebny, a jeśli jest to najczęściej rzadko z niego korzystamy (w końcu możemy wyjść do ogrodu).

Jeśli zależy nam na miejscu wypoczynkowym wbudowanym w bryłę budynku, to na wzór nowoczesnych willi chętniej decydujemy się na tarasy. W końcu, jak szaleć, to szaleć!

Balkon francuski w bloku

Balkon francuski jest dość częstym widokiem w blokach powstałych w czasach PRL. To nic innego jak balustrada z drzwiami balkonowymi - fałszywy balkon, który miał dawać namiastkę przestrzeni mieszkańcom bloków z wielkiej płyty. Dziś już nie buduje się balkonów francuskich, są po prostu niepraktyczne.

Pasteloza

Po szarówce peerelowskich fasad przyszedł zachwyt kolorami na początku lat 90. Bloki w miastach i domy jednorodzinne zaczęliśmy malować z fantazją. Nie stroniliśmy nawet od łączenia kontrastujących ze sobą barw, próbując odreagować dekady smutnego socrealizmu.

Dziś kolorowe fasady wyszły z mody. Teraz królują delikatne beże, biele i subtelne szarości. Jeśli już używamy mocniejszych barw, to z umiarem, jako detal.

Blok PRL
Autor: Getty Images

Kuchnia zamknięta

Kuchnia w mieszkaniu do niedawna była osobnym pomieszczeniem. Dlaczego autonomiczną kuchnię wyparł aneks kuchenny?

Współczesny aneks kuchenny to nie tylko efekt panujących trendów w budownictwie i aranżacji wnętrz. Mieszkania z otwartą na salon kuchnią są zazwyczaj mniejsze i przez to tańsze, dzięki czemu może sobie na nie pozwolić więcej osób.

Piwnica w domu

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez serwis Oferteo.pl, obecnie tylko co 10 właściciel domu decyduje się na budowę piwnicy. Dlaczego piwnice wyszły z mody? Powodów jest kilka.

Obecnie coraz chętniej stawiamy domy parterowe, a spiżarnię czy suszarnię możemy umieścić na tym samym poziomie co pozostałe pomieszczenia. Ponadto, dodatkowe pomieszczenie to większe koszty jego utrzymania i dogrzania.

Kiedyś piwnice służyły głównie jako miejsce do przechowywania przetworów lub innych produktów. Dziś, gdy możemy na bieżąco uzupełniać swoją lodówkę i szafki kuchenne, piwnica nie jest już pomieszczeniem niezbędnym.

Pawlacz w mieszkaniu

Większość mieszkań powstałych w czasach PRL miała w kuchni lub przedpokoju pawlacz. Ta praktyczna, zawieszona pod sufitem półka była dodatkowym miejscem do przechowywania.

Dziś pawlacze spotkać można jedynie w mieszkaniach, które od kilku dekad nie były remontowane. Pawlacze wyparły inne meble, które pomagają w lepszej organizacji przestrzeni, np. szafy na wymiar czy różne systemy cargo.

Jak widać, w polskich domach na przestrzeni ostatnich kilku dekad sporo się zmieniło. Wiele elementów konstrukcyjnych i wyposażeniowych wyszło z mody lub zostało wypartych przez nowe trendy i rozwiązania.

Źródło: regiodom.pl

Pawlacz w przedpokoju
Autor: Piotr Mastalerz

Wszyscy kradli piasek? Sprawdź, czy znasz realia budowy domu w PRL-u! QUIZ

Pytanie 1 z 10
W czasach PRL-u inwestor budujący dom mógł kupić...