Jak zmieniły się polskie domy od czasów PRL? Te elementy wyszły już z mody

2023-03-07 13:37

W ciągu ostatnich kilku dekad polskie domy przeszły wiele zmian – nie tylko pod względem aranżacji wnętrz. Zmienił się również wygląd fasady i elementów konstrukcyjnych, a także układ pomieszczeń. Sprawdź, czym różnią się współczesne domy Polaków od tych z PRL-u.

stara chata
Autor: getty images

Domy piętrowe

Kiedyś budowaliśmy domy dla kilku pokoleń. Zakładaliśmy, że dzieci, gdy założą własną rodzinę, wciąż będą mieszkać w domu, w którym się wychowały. Dlatego takie nieruchomości były okazałe, idealnie dostosowane do kilku, a nawet kilkunastu domowników. Takie domy wciąż można spotkać na terenach wiejskich.

Dziś dzieci wolą mieszkać „na swoim”. Chętniej wyprowadzamy się też do miast i decydujemy się na mieszkanie w blokach. Jeśli budujemy domy, to raczej parterowe, które są mniejsze i tańsze w utrzymaniu. Względy ekonomiczne odgrywają tu znaczącą rolę – ogrzanie jednego piętra kosztuje nas mniej niż doprowadzenie ciepła do kilku kondygnacji.

Kolorowa fasada

Po szarówce peerelowskich fasad przyszedł zachwyt kolorami na początku lat 90. Bloki w miastach i domy jednorodzinne zaczęliśmy malować z fantazją. Nie stroniliśmy nawet od łączenia kontrastujących ze sobą barw, próbując odreagować dekady smutnego socrealizmu.

Dziś kolorowe fasady wyszły z mody. Teraz królują delikatne beże, biele i subtelne szarości. Jeśli już używamy mocniejszych barw, to z umiarem, jako detal.

Balkon w domu jednorodzinnym

Kiedyś balkon w domu jednorodzinnym pełnił nie tylko rolę praktyczną, ale również reprezentacyjną. Zwłaszcza, gdy był wyposażony w pięknie rzeźbione barierki i kolumienki.

Dziś coraz rzadziej buduje się balkony w domach jednorodzinnych. Jeśli dom ma ogród, to balkon zazwyczaj jest niepotrzebny, a jeśli jest to najczęściej rzadko z niego korzystamy (w końcu możemy wyjść do ogrodu).

Jeśli zależy nam na miejscu wypoczynkowym wbudowanym w bryłę budynku, to na wzór nowoczesnych willi chętniej decydujemy się na tarasy. W końcu, jak szaleć, to szaleć!

Balkon francuski w bloku

Balkon francuski jest dość częstym widokiem w blokach powstałych w czasach PRL. To nic innego jak balustrada z drzwiami balkonowymi - fałszywy balkon, który miał dawać namiastkę przestrzeni mieszkańcom bloków z wielkiej płyty. Dziś już nie buduje się balkonów francuskich, są po prostu niepraktyczne.

Osobna kuchnia

Kuchnia w mieszkaniu do niedawna była osobnym pomieszczeniem. Dlaczego autonomiczną kuchnię wyparł aneks kuchenny?

Współczesny aneks kuchenny to nie tylko efekt panujących trendów w budownictwie i aranżacji wnętrz. Mieszkania z otwartą na salon kuchnią są zazwyczaj mniejsze i przez to tańsze, dzięki czemu może sobie na nie pozwolić więcej osób.

Piwnica w domu

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez serwis Oferteo.pl, obecnie tylko co 10 właściciel domu decyduje się na budowę piwnicy. Dlaczego piwnice wyszły z mody? Powodów jest kilka.

Obecnie coraz chętniej stawiamy domy parterowe, a spiżarnię czy suszarnię możemy umieścić na tym samym poziomie co pozostałe pomieszczenia. Ponadto, dodatkowe pomieszczenie to większe koszty jego utrzymania i dogrzania.

Kiedyś piwnice służyły głównie jako miejsce do przechowywania przetworów lub innych produktów. Dziś, gdy możemy na bieżąco uzupełniać swoją lodówkę i szafki kuchenne, piwnica nie jest już pomieszczeniem niezbędnym.

Pawlacz w mieszkaniu

Większość mieszkań powstałych w czasach PRL miała w kuchni lub przedpokoju pawlacz. Ta praktyczna, zawieszona pod sufitem półka była dodatkowym miejscem do przechowywania.

Dziś pawlacze spotkać można jedynie w mieszkaniach, które od kilku dekad nie były remontowane. Pawlacze wyparły inne meble, które pomagają w lepszej organizacji przestrzeni, np. szafy na wymiar czy różne systemy cargo.

Jak widać, w polskich domach na przestrzeni ostatnich kilku dekad sporo się zmieniło. Wiele elementów konstrukcyjnych i wyposażeniowych wyszło z mody lub zostało wypartych przez nowe trendy i rozwiązania.

Źródło: regiodom.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE