Dom inteligentny – co to znaczy? 5 korzyści z mieszkania w domu inteligentnym

2018-06-18 16:42
Inteligentny dom – co to znaczy „mieszkać inteligentnie”? 5 korzyści z mieszkania w inteligentnym domu
Autor: mat. pras. Fibaro System inteligentnego domu jest dostosowany do trybu życia i przyzywczajeń domowników. Jest porgramowany indywidualnie z myślą o konkretnych użytkownikach.

Przyjęło się mówić, że inteligentny dom, to dom, który myśli. To prawda, ale tylko częściowo – inteligentny dom, to miejsce idealnie dostosowane do trybu życia, wymagań i przyzwyczajeń osób, które w nim mieszkają lub przebywają. To miejsce zaprogramowane z myślą o konkretnych ludziach, skrojone na miarę. Inteligentny dom po prostu zna swoich lokatorów.

Wiele osób słysząc hasło „inteligentny dom” wyobraża sobie rozwiązania rodem z filmów science fiction – wiele diod, wskaźników i nieskończoną ilość przycisków. Poznańska marka FIBARO pokazuje, że „mieszkać inteligentnie”, to przede wszystkim mieszkać bezpiecznie, komfortowo oraz oszczędnie. Jest to możliwe dzięki bezprzewodowemu systemowi, który za sprawą rozwoju technologii jest dzisiaj na wyciągnięcie ręki.

Korzyść 1. Kontrola nad całym domem

Rozwiązania polskiej firmy pozwalają zarządzać dosłownie całym domem: zaczynając od bramy wjazdowej, przez oświetlenie w salonie, kończąc na roletach w sypialni. Po wdrożeniu systemu FIBARO, dom, mówiąc potocznie, ożywa i zaczyna przypominać ludzki organizm. Mózgiem systemu jest centrala, która zarządza urządzeniami wykonawczymi m.in. takimi jak: włącznik i wyłącznik urządzeń elektrycznych (Wall Plug) czy głowica termostatyczna (The Heat Controller). Kolejnymi elementami systemu są sensory, które pełnią funkcję zmysłów, informując domowników np. o wykryciu dymu dzięki Smoke Sensor czy wody na podłodze w łazience, dzięki czujnikowi zalania o nazwie Flood Sensor. Ciekawymi akcesoriami, wchodzącymi w skład rozwiązań FIBARO, są także wyzwalacze, czyli urządzenia, które inicjują w domu pewną sekwencję zdarzeń. Taką funkcję pełni np. przycisk The Button, który po aktywowaniu może w całym mieszkaniu równocześnie włączyć światło, odsłonić rolety czy włączyć ulubioną muzykę.

Korzyść 2. Bezpieczeństwo

Znamy już budowę systemu smart home, a co dzięki niemu możemy realnie zyskać? Kluczową wartością inteligentnego domu powinno być przede wszystkim bezpieczeństwo. Smart home FIBARO poinformuje domowników o niebezpiecznych sytuacjach, a nawet pomoże przed nimi uchronić. Zastosowanie inteligentnych rozwiązań może zabezpieczyć nasz dom przed kradzieżą, włamaniem, pożarem, zalaniem czy innymi niepożądanymi zdarzeniami. Instalując w mieszkaniu takie urządzenia jak Door/Window Sensor, zawsze wiemy czy drzwi i okna są zamknięte. Nie musimy też wracać do domu i gorączkowo sprawdzać, czy na pewno przed wyjściem wyłączyliśmy żelazko, ponieważ możemy to zrobić zdalnie z poziomu aplikacji, dzięki inteligentnej wtyczce Wall Plug. W czasie naszej nieobecności czujnik zalania, czyli Flood Sensor poinformuje nas o wycieku wody w łazience. Połączony z elektrozaworem może z kolei odpowiednio wcześnie odciąć dopływ wody i uchronić nas przed wysokimi kosztami zalania sąsiada. Z kolei czujnik ruchu (Motion Sensor) zaalarmuje nas, kiedy w mieszkaniu zostanie wykryty ruch. Jego czułość można dostosować w taki sposób, aby ignorował on ruch psa lub kota.

 

Inteligentny dom – co to znaczy „mieszkać inteligentnie”? 5 korzyści z mieszkania w inteligentnym domu
Autor: mat. pras. Fibaro Integralną częścią inteligentnego domu są np. rolety. Mogą być zsynchronizowane z różnymi systemami: ogrzewania i klimatyzacji, oświetlenia czy bezpieczeństwa.

Korzyść 3. Oszczędność

Mieszkać inteligentnie to również mieszkać oszczędnie. Rozwiązania smart home od FIBARO umożliwiają generowanie oszczędności podczas codziennej eksploatacji budynku w różnych porach roku. Zimą, dzięki zastosowaniu inteligentnej głowicy termostatycznej, możemy zredukować nasze wydatki na ogrzewanie nawet o 42%. Głowica może na przykład reagować na takie zdarzenia, jak otwarcie okna, odłączając wówczas dopływ ciepła. Inteligentna wtyczka Wall Plug, do której możemy podłączyć urządzenia elektryczne także umożliwia generowanie oszczędności. W dedykowanej aplikacji możemy obserwować harmonogramy poboru prądu poszczególnych urządzeń i monitorować sprzęty, które pobierają najwięcej energii. Proste uzależnienie sprzętu RTV od obecności domowników może ograniczyć koszty energii zużywanej przez urządzenia w trybie standby.

Korzyść 4. Komfort i wygoda

Inteligentny dom to także dom intuicyjny, który podnosi komfort i wygodę wszystkich jego mieszkańców. FIBARO dla swojego systemu posiada dedykowaną aplikację na smartfony i tablety, dzięki czemu całe mieszkanie może zmieścić się w kieszeni. Nie potrzebujemy już kilku pilotów do różnych urządzeń, ponieważ całym systemem możemy kierować przy pomocy telefonu. Z poziomu aplikacji możemy sterować oświetleniem, roletami czy bramą wjazdową. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi nasz dom jest zawsze z nami. Będąc poza miejscem zamieszkania, możemy przy pomocy smartfonu włączyć i wyłączyć sprzęty elektryczne, sprawdzić temperaturę czy monitorować ruch. Z inteligentnym domem mieszkańcy mogą również rozmawiać. System FIBARO jest zintegrowany z asystentami głosowymi takich firm jak Google, Amazon czy Apple. Dodatkowo, jest to system otwarty, do którego domownicy mogą dodawać nowe urządzenia i funkcjonalności, dzięki czemu możemy sterować sprzętem audio od Yamahy, czy nowym telewizorem od Samsunga. Ekosystem FIBARO ma obecnie już ponad 170 pluginów umożliwiających integracje z innymi urządzeniami i nieustannie pracuje nad kolejnymi.

Korzyść 5. Możliwość instalacji lub rozbudowania systemu w dowolnym momencie

System FIBARO to rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą poczuć czym jest inteligentny dom w praktyce. Co ważne, instalacja systemu nie wymaga ingerencji w konstrukcję budynku, ponieważ wszystkie urządzenia komunikują się bezprzewodowo. Dzięki temu o smart home mogą myśleć zarówno osoby, które posiadają już mieszkanie, jak i te, które są na etapie jego budowy lub remontu.

Inteligentny dom – co to znaczy „mieszkać inteligentnie”? 5 korzyści z mieszkania w inteligentnym domu
Autor: mat. pras. Fibaro Inteligentny dom pozwala na zdalne sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją.