Ile w tym roku trzeba wydać na budowę domu? Koszty poszybowały w górę

2023-01-17 11:37

Od ponad roku wszystko drożeje. Inflacja nie ominęła również branży budowlanej. Do góry poszły nie tylko same materiały, ale również robocizna. Tym samym koszt budowy domu jest znacznie wyższy niż jeszcze chociażby dwa lata temu. Ile teraz kosztuje?

Budowa domu
Autor: Getty Images/Iryna Melnyk

O takie wyliczenia pokusił się Onet i kb.pl, biorąc pod uwagę trzy rodzaje modelowych domów o dwuspadowych dachach i prostej bryle, jakie najczęściej budują Polacy. Podane ceny nie zawierają podatku, są cenami netto. Wyliczenia dotyczą budynków w stanie deweloperskim, które zostały wybudowane systemem gospodarskim. Nie wkalkulowano w nie ceny działki, ponieważ ta różni się w zależności od regionu Polski.

Ile kosztuje niewielka parterówka o powierzchni około 100 m kw.?

Dom parterowy
Autor: Getty Images/KatarzynaBialasiewicz

Aby postawić niewielki, stumetrowy dom, bez piwnicy i poddasza, na ten cel należy przeznaczyć około 244 tys. 155 zł netto. To koszt stanu surowego zamkniętego.

Żeby doprowadzić go do stanu deweloperskiego, do tej kwoty trzeba jeszcze doliczyć koszt posadzek, tynków, parapetów, centralne ogrzewanie i piec, instalację wodno kanalizacyjną, elektryczną oraz ocieplenie ścian zewnętrznych i elewację. Na ten cel trzeba przeznaczyć jeszcze około 136 tys.

W sumie zatem za dom o powierzchni 100 m kw. w stanie deweloperskim trzeba zapłacić około 380 tys. zł. Ile taki dom kosztowałby nas rok temu? 342 tys. zł., a w 2017 r. 219 tys. zł!

Koszt domu z poddaszem użytkowym o powierzchni 140 m kw. 

Mały dom z poddaszem
Autor: Getty Images/filmfoto

W tym wypadku wzięto pod uwagę prosty 140-metrowy dom. Ze względu na znajdujące się na poddaszu skosy jego powierzchnia użytkowa wynosi ok. 125 m kw. Koszt budowy takiego budynku jest wyższy niż koszt parterówki nie tylko ze względu na powierzchnię, ale również dodatkowe elementy, takie jak schody, balkon czy kolejny strop.

Policzono, że na postawienie budynku o takim metrażu w stanie surowym zamkniętym trzeba wydać 282 tys. 270 zł netto. Aby doprowadzić go do stanu deweloperskiego, trzeba doliczyć jeszcze około 179 tys. zł. W sumie zatem za dom o powierzchni 140 m kw. w stanie deweloperskim trzeba zapłacić około 461 tys. zł. Rok temu, aby wybudować taki sam budynek, “wystarczyłoby” zapłacić o 51 tys. zł mniej.

Ile kosztuje budowa podpiwniczonego domu o powierzchnie 200 m kw.?

Duży dom
Autor: Getty Images/sl-f

Tutaj do obliczeń wykorzystano dom o powierzchni użytkowej, która wynosi 130 m kw. Od 200 m odliczono powierzchnię piwnicy. Po dodaniu do siebie wszystkich kosztów, okazało się, że na największy z branych pod uwagę domów trzeba wydać około 333 tys. zł za stan surowy zamknięty.

Doprowadzenie go do stanu deweloperskiego będzie wymagało dodatkowych środków finansowych w wysokości 204 tys. zł. Tym samym w sumie zapłacimy 537 tys. zł. Wyliczono, że to o 14,13% więcej niż jeszcze rok temu, co odpowiada kwocie 67 tys. zł!

Policz, ile może cię kosztować swój dom

Na stronie kb.pl znajdują się kalkulatory budowlane oraz wykończeniowe, które pozwalają oszacować koszt postawienia domu o dowolnym metrażu. Jeśli jesteś na etapie wybierania projektu, możesz w szybki sposób sprawdzić, ile ewentualnie wyniósłby cię koszt jego budowy. 

Przeczytaj również:

Źródło: Onet, kb.pl

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE