Ile kosztuje remont mieszkania: ceny 2022. Na czym można zaoszczędzić?

2022-04-01 18:22

Najbardziej adekwatną odpowiedzią na pytanie o cenę remontu mieszkania jest: to zależy. Możemy jednak wskazać pewne uniwersalne ramy kosztów wykończenia własnego M. Sprawdzamy, jakich wydatków należy się spodziewać.

Remont w nowym roku
Autor: Jelena Danilovic / Getty Images

Spis treści

  1. Z czego wynika koszt remontu mieszkania?
  2. Kosz remontu mieszkania w 2022 – jak go wyliczyć?
  3. Kalkulator kosztów remontu – jak z niego korzystać?
  4. Ile kosztuje remont mieszania w 2022 roku? Przegląd aktualnych cen
  5. Szacunkowe ceny remontu mieszkania 50 mkw. w 2022 roku to:

Z czego wynika koszt remontu mieszkania?

Na koszt remontu mieszkania składa się kilka czynników. Pierwszym jest jego skala, czyli zakres robót, jakie musimy wykonać. Inaczej wykańcza się świeżo oddane mieszkanie deweloperskie, inaczej mieszkanie w starej kamienicy, gdzie skuwamy tynki czy wymieniamy instalację. Oprócz stanu wyjściowego lokalu cenę remontu determinuje także jego metraż.

I wreszcie – to, ile finalnie zapłacimy za prace remontowe w mieszkaniu, zależy od materiałów, jakie wybierzemy. Różnice w cenach materiałów wykończeniowych są bardzo duże. Wymienić należy również koszty robocizny – sposobem na oszczędności w tym aspekcie może być przeprowadzenie wybranych prac samodzielnie (np. zerwanie starych nawierzchni, malowanie ścian czy transport materiałów budowlanych). 

Kosz remontu mieszkania w 2022 – jak go wyliczyć?

Jak już wspomnieliśmy, finalna cena remontu mieszkania będzie inna dla każdej inwestycji – w zależności od indywidualnych uwarunkowań. By określić niezbędne wydatki, najlepiej jest przygotować możliwie jak najdokładniejszy kosztorys remontu.

Pomóc mogą nam w tym kalkulatory kosztów remontu, które znajdziemy w Internecie. Wykorzystanie kalkulatorów pozwala precyzyjnie wyliczyć niezbędne koszty materiałów i robocizny. Dzięki temu nie musimy korzystać z usług profesjonalnego kosztorysanta, które są stosunkowo drogie. Jeśli zależy nam na tanim remoncie, powinniśmy szczególnie kontrolować tego rodzaju „dodatkowe wydatki”. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze, że dobrze wykonany kosztorys pozwoli nam oszczędzić sporo nerwów i ewentualnych nadprogramowych kosztów w trakcie realizacji inwestycji.

Kalkulator kosztów remontu – jak z niego korzystać?

Kalkulatory mają odpowiednie kategorie (składowe kosztów remontu), takiej jak stolarka okienna, elementy konstrukcji, instalacje, wykończenie kuchni czy łazienki. Wybieramy interesujący nas aspekt inwestycji, określamy metraż oraz inne istotne informacje (aplikacja nas o nie zapyta) oraz wybieramy tzw. wariant ekonomiczny, czyli cenę materiałów. Zazwyczaj kalkulatory oferują trzy warianty: podstawowy, średnia półka cenowa oraz materiały premium.

W podobny sposób kalkulator remontu pozwoli nam obliczyć koszty robocizny – tutaj określamy przede wszystkim zakres potrzebnych prac oraz powierzchnię (metraż), na jakiej będą one prowadzone.

Ile kosztuje remont mieszania w 2022 roku? Przegląd aktualnych cen

Koszty remontu prześledźmy na przykładzie dwupokojowego mieszkania 50 o powierzchni 50 mkw., z jedną łazienką i osobną kuchnią. Załóżmy, że remont dotyczy wszystkich pomieszczeń i w grę wchodzi wymiana podłóg i płytek ściennych, gruntowne malowanie ścian i sufitów, a także wymiana drzwi. Najwięcej zapłacimy za remont łazienki – ze względu na koszty odłączenia urządzeń i instalacji, skuwanie płytek i późniejsze układanie nowych (oraz przyłączenia urządzeń do systemu). Wyremontowanie pozostałych pomieszczeń, ze względu na mniej skomplikowany zakres prac, będzie tańsze.

Szacunkowe ceny remontu mieszkania 50 mkw. w 2022 roku to:

· Łazienka (powierzchnia około 6 mkw.)

Koszty robocizny – od 5 000 zł do nawet 12 – 15 000 zł, w zależności od zakresu prac.

Za materiały i wyposażenie zapłacimy od 3 000 zł do 10 000 zł.

· Kuchnia (powierzchnia około 10 mkw.)

Uśrednione koszty robocizny (w tym oświetlenie, doprowadzenie instalacji): od 4 000 zł do 8 000 zł.

Koszt materiałów (nie licząc mebli i sprzętów AGD) zmieścimy w granicach 2 000 – 5 500 zł.

· Pokój dzienny (powierzchnia około 18 mkw.)

Zakładając tylko malowanie i położenie podłóg, możemy spodziewać się kosztów rzędu 2 000 – 3 000 zł za materiały i około 2 500 zł za robociznę.

Za bardziej skomplikowany zakres (np. podwieszany sufit czy ścianki z płyt gipsowo-kartonowych) możemy zapłacić nawet 12 – 13 000 zł.

W pewnym uproszczeniu możemy powiedzieć, że koszt generalnego remontu mieszkania w 2022 roku to minimum 1 000 zł za 1 mkw. Tym samym mieszkanie 35 mkw. wyremontujemy za około 35 000 zł. Pamiętajmy jednak, że jest to cena poglądowa. Ostateczny koszt remontu może wyraźnie odbiegać od tych wartości w zależności od zakresu koniecznych prac, wybranych materiałów i wyceny wybranej ekipy remontowej.

Akcesoria kuchenne, dzięki którym zlewozmywak może przejąć część funkcji blatu