Elegancki i odprężający. Zobacz, jak kreatywnie wykorzystać brąz we wnętrzach

2022-10-25 15:04

Przez wiele lat brąz uważany był za "najbrzydszy kolor na świecie". Dziś - wręcz przeciwnie, brązy pojawiają się we wnętrzach chętnie i często, a projektanci oraz architekci wnętrz cenią kolor za jego nieformalną elegancję i pozytywne skojarzenia z naturą. Jak wykorzystać potencjał brązu w aranżacji wnętrz? Podpowiadamy!

Nieformalna elegancja

Kiedy myślimy o barwach, które wyrażają lub kojarzą się z luksusem i elegancją, przed oczami staje nam najprawdopodobniej głęboka czerń, butelkowa zieleń czy królewski granat. Nieco mniej oczywistym wyborem jest brąz, któremu nie można odmówić klasy. 

Kolor brązowy nie rzuca się tak w oczy jak szykowna czerń. Nie jest też tak wyrazisty jak granat czy zieleń. Mimo to, brąz doskonale sprawdza się jako stabilna baza, tło dla bardziej wyrazistych kolorów, które lubią grać pierwsze skrzypce. 

"Niewymuszona" elegancja brązu sprawia, że jest on przystępny i nigdy nie przytłoczy wnętrza. Można go połączyć z niemal każdym kolorem, od bieli przez pomarańcz i zieleń, skończywszy na głębokiej czerni. 

Wnętrza lubią brąz
Autor: serwis prasowy marki Para Paints/Dekorian Home

Łagodne kontrasty

Biało-czarne kontrasty, mimo swojej siły wyrazu i ponadczasowości, mogą być dla niektórych zbyt intensywne, a nawet... nudne! Ciekawą alternatywą jest połączenie brązu z bielą. Uzyskany w ten sposób kontrast jest elegancki i stylowy, ale łagodniejszy i przyjemniejszy dla oka. 

Co więcej, biało-brązowy zestaw tworzy we wnętrzach ciepły, przytulny klimat, co może być trudniejsze do osiągnięcia w przypadku chłodnych, biało-czarnych kontrastów. 

Wnętrza lubią brąz
Autor: serwis prasowy marki Dulux

Kojąca moc natury

Jednym z powodów, dla których kolor brązowy cieszy się obecnie dużą popularnością jest jego "naturalny" rodowód. Brąz występuje w przyrodzie, bardzo często w towarzystwie zieleni, dlatego także i we wnętrzach te dwa kolory zestawiane są obok siebie.

Kojąca moc brązu płynie z jego bezpośredniego związku ze światem natury. Dlatego doskonale sprawdza się on w aranżacji salonu i sypialni, a więc pomieszczeń, których istotą jest odpoczynek i relaks. Warto wtedy łączyć brązy z karmelowymi i piaskowymi tonami, soczystą zielenią i kamienną szarością. 

ZOBACZ TEŻ: Jakie kolory pasują do brązu? Poradnik aranżacyjny

Wnętrza lubią brąz
Autor: serwis prasowy marki Tikkurila

Brąz to kolor o wielu twarzach. Mimo że nie ma takiej siły wyrazu jak czerwień, błękit czy zieleń, tworzy we wnętrzach przytulny klimat pełen niewymuszonej elegancji. Ten kolor cię nie zawiedzie, to pewne. 

Zobacz więcej brązowych wnętrz:

Nasi Partnerzy polecają