Ażurowe drzwi - do jakich wnętrz pasują? Przegląd rozwiązań i instrukcja montażu

Drzwi ażurowe
Autor: mat. pras. Classen Drzwi ażurowe w roli parawanu wydzielającego strefy w salonie

Ażurowe drzwi wykorzystywane są do zabudowy wnęk, jako fronty garderoby lub szafek kuchennych. Mogą posłużyć nie tylko jako drzwi, ale również jako ciekawy element aranżacyjny – wydzielając strefy w pomieszczeniu (jako panel działowy) lub imitując wewnętrzne okiennice. Poznajmy ciekawe zastosowania popularnych drzwi ażurowych!

Spis treści

  1. Drzwi ażurowe – co to jest?
  2. Drzwi ażurowe białe
  3. Drzwi ażurowe na wymiar
  4. Jak zamontować drzwi ażurowe? Instrukcja krok po kroku
  5. Do jakich wnętrz pasują ażurowe drzwi?
  6. Jak wybrać dobre drzwi? Inspiracje i zdjęcia

Drzwi ażurowe – co to jest?

Przez pojęcie drzwi ażurowych rozumiemy przede wszystkim drzwi przypominające okiennice, nazywane shuttersami (ich nazwa pochodzi od angielskiego terminu oznaczającego właśnie okiennice). Zbudowane są z zewnętrznej ramy wypełnionej poziomymi listewkami przypominającymi żaluzje, czyli lamelkami. Są one najczęściej zamontowane na stałe i skierowane w dół pod kątem, choć występują również drzwi ażurowe z ruchomymi lamelami i możliwością ich regulacji.

Drzwi ażurowe to także wszelkiego rodzaju drzwi, których skrzydło nie stanowi pełnej płyty, lecz ma otwory pełniące najczęściej funkcję dekoracyjną, ale też wentylacyjną. Drzwi ażurowe, podobnie jak sam ażur oraz zgeometryzowane i roślinne formy, są charakterystyczne dla kultury arabskiej i islamskiej. W świecie kultury arabskiej drzwi ażurowe mogły stanowić przegrodę, wpuszczały światło przez otworki w kształcie gwiazdek i wieloboków, jednak zapewniały także cień. Pomieszczenia, których otwory wypełnione były plecionką lub ażurowymi drzwiami, nocą przypominały z zewnątrz oświetlony lampion.

Drzwi ażurowe białe

Najtańsze drzwi ażurowe wykonywane są najczęściej z litego drewna sosnowego i możemy je zakupić w sprzedaży internetowej lub stacjonarnych marketach budowlanych. Kolor naturalnego drewna sosnowego nie pasuje jednak do wszystkich aranżacji. Aby go zmienić, wystarczy pomalować drzwi ażurowe natryskowo lub za pomocą pędzla i wałka na pożądany kolor.

Jednym z najpopularniejszych wyborów kolorystycznych są białe drzwi ażurowe, które mogą harmonizować zarówno z nowoczesną, jak i klasyczną stolarką drzwiową. Dopełnieniem tego typu rozwiązania mogą być białe listwy stosowane jako obramowania otworów drzwiowych (niekiedy maskujące stare ościeżnice), listwy przypodłogowe oraz boazeria angielska.

Drzwi przesuwne szklane – jak je wykorzystać we wnętrzach? >>>

Drzwi ażurowe na wymiar

W sprzedaży oprócz drzwi ażurowych sosnowych są również lakierowane drzwi ażurowe, których konstrukcja ramy została wykonana z drewna sosnowego, natomiast lamelki to lakierowany MDF, czyli materiał drewnopochodny. Tego rodzaju sposób wykończenia ułatwia ścieranie kurzu za pomocą miotełki i zabrudzeń za pomocą wilgotnej ściereczki. Szeroki wybór wielkości drzwi oraz ich modułowość sprawiają, że mogą być one stosowane jako drzwi ażurowe do szafy lub garderoby.

Istnieje również możliwość zamówienia drzwi wykonanych na wymiar – w przypadku gdy standardowe szerokości i wysokości okazują się niewystarczające. Drzwiczki ażurowe do garderoby oprócz elementu dekoracyjnego mają funkcję wentylowania szafy za pomocą poziomych szczelin występujących między lamelkami. Ze względu na rodzaj otwierania wyróżniamy:

  • drzwi ażurowe otwierane rozwieralnie – montowane na zawiasach, stosowane na przykład jako fronty szafek kuchennych, witryn;
  • drzwi ażurowe przesuwne – wykorzystywane jako zamknięcie szafy wnękowej lub garderoby;
  • drzwi ażurowe składane, czyli harmonijkowe, o zastosowaniu takim jak w przypadku przesuwnych.

Jak zamontować drzwi ażurowe? Instrukcja krok po kroku

By zamontować drzwi ażurowe, najlepiej wybrać modele z ościeżnicą. Obecność tego elementu znacznie ułatwi zadanie. By zamontować drzwi ażurowe z ościeżnicą, należy w pierwszej kolejności przytwierdzić do wewnętrznej strony otworu drzwiowego ościeżnicę. Gdy ten element konstrukcyjny zostanie solidnie przymocowany i gdy upewnimy się, że jest stabilny, możemy zabrać się za montowanie drzwi ażurowych. 

Kolejnym krokiem jest przewiercenie zawiasów do skrzydeł drzwi, a następnie przymocowanie całej konstrukcji (drzwi z zawiasami) do listwy ościeżnicy. Pamiętajmy o tym, by dokładnie odmierzyć wysokość ułożenia zawiasów, inaczej drzwi mogą się nie domykać lub być krzywe.

A jak zamontować drzwi ażurowe do ściany? Jeśli zależy nam na drzwiach ażurowych przytwierdzonych do ściany, musimy w pierwszej kolejności przymocować do muru listwę drewnianą lub z płyty drewnopochodnej. Listwa musi być na tyle mocna i stabilnie przewiercona do ściany, by mogła utrzymać ciężar drzwi. 

Do jakich wnętrz pasują ażurowe drzwi?

Drzwi ażurowe to rozwiązanie aranżacyjne, które pasuje do wielu stylów wnętrzarskich. Najczęściej jest spotykane w białych i jasnych wnętrzach nadmorskich rezydencji, czyli w stylu marynistycznym i stylu hampton. Drzwi ażurowe są najczęściej smukłe, czyli wąskie i wysokie. Dzięki takim proporcjom optycznie podwyższają pomieszczenia, mogą się też sprawdzić jako imitacja wewnętrznych okiennic w pomieszczeniu urządzonym w stylu rustykalnym lub nowoczesnym.

Jak wybrać dobre drzwi? Inspiracje i zdjęcia

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021