Okiennice wenętrze, czyli shuttersy. Zobacz, jakie są piękne! I praktyczne

2024-03-21 10:15

Białe shuttersy, kojarzone z tradycyjnym domem z południa Stanów Zjednoczonych, zdobywają coraz większą popularność również w nowoczesnych wnętrzach. Czym są shuttersy? Gdzie je stosować? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie okiennice wewnętrzne z ruchomymi lamelami.

Spis treści

  1. Okiennice wewnętrzne z ruchomymi lamelami
  2. Shuttersy wewnętrzne
  3. Jakie zawiasy do shuttersów?
  4. Shuttersy w salonie, sypialni, łazience
  5. Okiennice drewniane wewnętrzne 
  6. Shuttersy - okiennice wewnętrzne. Inspiracje
  7. Nowoczesne żaluzje wewnętrzne. Żaluzje wewnętrzne - rodzaje

Okiennice wewnętrzne z ruchomymi lamelami

Drewniane okiennice wewnętrzne z ruchomymi lamelami, czyli popularne shuttersy, robią coraz większą karierę we wnętrzarstwie. Dawniej kojarzone przede wszystkim z wnętrzem amerykańskiego domu na przedmieściach – dziś stosowane są we wnętrzach o zgoła odmiennej stylistyce.

Wielu polskich producentów ma w swojej ofercie shuttersy różnego typu i w różnych kolorach. Możemy wybierać pomiędzy okiennicami wykonanymi z różnych materiałów. Oferują zarówno shuttersy gotowe, jak i na wymiar.

Shuttersy wewnętrzne

O czym mowa? Shuttersy składają się zazwyczaj z kilku połączonych zawiasami paneli, z których każdy wypełniony jest ruchomymi lamelami, które – zupełnie jak żaluzje – ograniczają ilość wpuszczanego do mieszkania światła.

Tradycyjnie białe, dziś występują w szerokiej palecie kolorów. Mamy do wyboru shuttersy z lamelami o różnej szerokości, wykonane z różnych gatunków drewna lub kompozytu. Wśród gatunków drewna stosowanych przy produkcji shuttersów najpopularniejsze są drewno tekowe, Durian i cedr.

Jakie zawiasy do shuttersów?

W przypadku shuttersów podzielonych na kilka paneli na zawiasach producenci oferują różne rozwiązania. Zawiasy będą elementem pracującym, narażonym na zniszczenia – muszą cechować się doskonałą jakością wykonania. Niektórzy mogą uznać, że zawiasy zbytnio wyróżniają się na tle panela i szpecą okno. Dla nich producenci przygotowali shuttersy, w których zawiasy są ukryte w bocznych listwach.

Podczas wybierania tego typu okiennic miejmy przede wszystkim na uwadze, że jest to szczególna ozdoba okienna, w której wiele elementów pracuje i może się uszkodzić. Zwróćmy szczególną uwagę na to, by produkt, który wybierzemy, cechował się wysoką trwałością.

Ich ogromne praktyczne zalety dotyczą przede wszystkim światła i ciepła. Shuttersy mogą zapewnić bardzo precyzyjną kontrolę wpuszczanego światła – od pełnej jasności do całkowitego wyciemnienia – nawet w środku dnia. Wykonane z drewna zapewnią dodatkowo bardzo dobrą izolację cieplną.

Shuttersy w salonie, sypialni, łazience

Okiennice tego typu występują w szerokiej gamie estetycznej, więc nie powinniśmy obawiać się, że nie dopasujemy ich do naszego wystroju. Zastanówmy się, w jakich pomieszczeniach sprawdzą się szczególnie dobrze.

  • Okna w salonie ozdobione shuttersami będą prezentować się świetnie, umożliwią kontrolę nad światłem, a więc nad nastrojem pomieszczenia. Dodatkowo dzięki możliwości pełnego wyciemnienia shuttersy okażą się świetną opcją dla kinomaniaków-domatorów. Atmosfer sali kinowej uzyskamy nie tylko w nocy

  • Wśród pomieszczeń, w których komfort cieplny i świetlny jest szczególnie ważny, na pewno znajduje się sypialnia. Shuttersy zapewnią nam pełną kontrolę nad ilością światła o poranku, a w połączeniu z regulacją stopnia otwarcia okien dadzą więcej możliwości ustalenia optymalnej temperatury pomieszczenia.
  • Okno w łazience to duże szczęście, ale też szereg problemów. Shuttersy umożliwią skorzystanie z pięknego światła dziennego w łazience, a jednocześnie zapewnią optymalny komfort i wymaganą intymność. Przy montażu shuttersów w łazience szczególnie pamiętajmy o dobrze zaimpregnowanym drewnie i odpornych na korozję zawiasach.

Nie ma takiego pomieszczenia, w którym shuttersy są złym pomysłem. Są ozdobą uniwersalną estetycznie, która cechuje się szeregiem praktycznych zalet. Nie wahajmy się stosować ich także w kuchni, jadalni, na poddaszu lub w pokoju dziecięcym.

Okiennice drewniane wewnętrzne 

Jeśli okiennice będą całkowicie wykonane z drewna, upewnijmy się, że materiał został należycie zaimpregnowany. Zapoznajmy się też ze wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji produktu. W przypadku wnętrz o dużej wilgotności rozważmy wybór shuttersów kompozytowych.

Zadbajmy o to, by szerokość lameli była ładnie, proporcjonalnie dobrana do wielkości panelu, a wielkość poszczególnych skrzydeł niech współgra harmonijnie z wielkością całego okna.

Shuttersy - okiennice wewnętrzne. Inspiracje

Nowoczesne żaluzje wewnętrzne. Żaluzje wewnętrzne - rodzaje

Murator Remontuje: Jak wyregulować okna?
Materiał sponsorowany