Drzwi przesuwne szklane – rodzaje i sposób montażu

Podstawowe rodzaje drzwi przesuwnych szklanych to:

  • drzwi przesuwne szklane naścienne;
  • drzwi przesuwne szklane chowane w kasecie umieszczonej w ścianie lub zamontowanej bezpośrednio do niej.

Różnią się one sposobem mocowania oraz chowania skrzydła drzwiowego. Tafla szklana porusza się w kierunku poziomym po metalowej prowadnicy. W skład systemu przesuwnego w zależności od rodzaju mogą wchodzić szyny jezdne, czyli prowadnice w formie profilu (listwy, rurki), oraz wózki z rolkami, a dodatkowo: spowalniacze, stopery, odbojnice, maskownice, uchwyty. W przypadku drzwi przesuwnych szklanych naściennych tafla szklana pozostaje widoczna po otwarciu drzwi. Planując zakup tego rodzaju drzwi, musimy pamiętać, że po ich otwarciu na ścianie, na której wisieć będzie skrzydło, nie zawiesimy obrazu ani nie dostawimy regału na książki. Drugi rodzaj szklanych drzwi przesuwnych to rozwiązanie, które warto zaplanować na etapie budowy domu albo remontu mieszkania. Skrzydło drzwiowe chowane jest bowiem w kasecie obudowanej obustronnie na przykład płytami kartonowo-gipsowymi, tworząc ścianę działową.

Drzwi przesuwne szklane loft

Do wnętrz w stylu loftowym i industrialnym pasować będą szklane drzwi przesuwne z widocznym systemem jezdnym. Tego rodzaju zamierzone eksponowanie metalowej prowadnicy (często malowanej proszkowo na kolor czarny lub w kolorze stali) obok innych elementów instalacji, przewodów, rur oddaje poprzemysłowy charakter przestrzeni. Dodatkowo zastosowanie szkła jako materiału skrzydła koresponduje z surowym budulcem, takim jak cegła i beton. W eleganckich, klasycznych wnętrzach sprawdzą się szklane drzwi przesuwne (niekiedy dwuskrzydłowe) chowane w ścianie. Mogą one stanowić mobilną przegrodę pomiędzy jadalnią a salonem lub biblioteką a gabinetem.

..  Przeszklenia we wnętrzu – inspiracje i porady >>>

Drzwi przesuwne szklane do łazienki

Zgodnie z obowiązującymi przepisami drzwi do łazienki i toalety powinny otwierać się na zewnątrz (aby zapobiec zakleszczeniu drzwiami otwieranymi do wnętrza osoby np. w przypadku zasłabnięcia). Jest to spełnione w przypadku szklanych drzwi przesuwnych. Drzwi przesuwne szklane wykonane są najczęściej ze szkła bezpiecznego hartowanego. Tafla szklana może być całkowicie transparentna, mleczna, malowana na określony kolor z palety RAL. W przypadku drzwi do łazienki zamknięcie wykonywane jest przelotowo przez szklane skrzydło drzwiowe podobnie jak klamka lub uchwyt do otwierania.

Drzwi przesuwne szklane – porady aranżacyjne

1. W drzwiach rozwieralnych otwarcie tradycyjnego skrzydła na oścież zajmuje przestrzeń w pobliżu drzwi. Kiedy chcemy zagospodarować tę strefę, warto rozważyć montaż drzwi przesuwnych w kasecie, które będą schowane w ścianie.

2. Szklane drzwi przesuwne mogą stanowić kompromis pomiędzy odmiennymi upodobaniami aranżacyjnymi – na przykład kuchnią otwartą a zamkniętą. Rozwiązanie drzwi przesuwnych szklanych może pogodzić potrzeby użytkowników preferujących kuchnię zamkniętą (zamknięte drzwi szklane mogą być barierą akustyczną i zapachową) z tymi, którzy wolą open space (szklane drzwi przepuszczają światło, nie tworzą bariery wzrokowej, po otwarciu powstaje wrażenie otwartej kuchni).

3. Drzwi szklane przesuwne to doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń przechodnich (garderoby, łazienki) oraz sąsiadujących i towarzyszących (kuchni – jadalni – salonu).