Czy można założyć nowe drzwi na stare futryny. 4 powody, dla których warto to zrobić

2023-04-25 16:02

Wymiana wszystkich drzwi to spory koszt. Można jednak podejść do tego tematu sprytnie, sporo zaoszczędzić, ale również zmniejszyć do minimum bałagan, jaki z pewnością pojawiłby się po wymianie starych drzwi na nowe. Jak to zrobić? Wystarczy założyć nowe drzwi na stare futryny!

Drzwi białe wewnętrze Porta
Autor: Materiały prasowe / Porta

Po co zakładać nowe drzwi na stare futryny? 4 powody

1. Ograniczasz bałagan

Podczas ściągania starych, szczególnie tych pamiętających jeszcze XX w. futryn, nie obędzie się bez kucia ścian, a tym samym sporego bałaganu i kurzu w całym mieszkaniu. Montując nowe drzwi na stare futryny, z pewnością tego unikniesz.

2. Zmniejszysz ilość śmieci

Jeśli zdecydujesz się całkowicie wymienić drzwi i ościeżnice, będziesz musiał zrobić coś ze starymi futrynami, ale także gruzem powstałym po kuciu ścian. Czeka cię albo wycieczka na PSZOK, czyli do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, albo będziesz musiał poczekać na wywóz gabarytów.

3. Zaoszczędzisz pieniądze, bo unikniesz remontu

Po wymianie starych drzwi na nowe zapewne nie unikniesz gipsowania i malowania ścian i to najpewniej w całym pokoju, by kolor wszędzie był równy i taki sam. 

W przypadku gdy zamontujesz nowe drzwi na stare futryny, nie tylko nie będziesz musiał wydawać pieniędzy na materiały budowlane, ale też płacić fachowcom.

Białe drzwi
Autor: fot. Marcin Czechowicz

4. Zaoszczędzisz pieniądze, bo kupisz tylko skrzydła drzwiowe

Decydując się na montaż nowych drzwi na stare futryny, oszczędzisz sporo pieniędzy. Odpadnie ci nie tylko koszt ościeżnic, ale też koszt montażu. Jeśli kupisz same skrzydła drzwiowe, będziesz w stanie samodzielnie je założyć, a każdym drzwiom poświęcisz raptem parę minut.

W przypadku gdy postanowisz, że jednak wymieniasz wszystko, licz się z kosztem demontażu starych drzwi, montażu nowych, ale też, jak wyżej wspomniano, kosztem remontu.

Czy warto zakładać nowe drzwi na stare futryny?

Zanim podejmiesz decyzję, czy zakładasz nowe drzwi na stare futryny, przyjrzyj się swoim ościeżnicom. Jeśli nie widzisz sporych zniszczeń, może nie ma sensu wydawać dodatkowych pieniędzy? Najbardziej odporne na upływ czasu są metalowe futryny. Te też najłatwiej odświeżyć, bowiem wystarczy po prostu je pomalować.

Drzwi wewnętrzne szare Voster
Autor: Materiały prasowe / Voster

Jeśli tanim kosztem chcesz nadać im nieco innego wyglądu, możesz wokół nich nakleić sztukaterię. W sklepach jest ogromny wybór dekoracyjnych listew o różnych szerokościach. 

O tym trzeba pamiętać, jeśli chcesz założyć nowe drzwi na stare futryny

Zanim wybierzesz się do sklepu i kupisz drzwi, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Zmierz wysokość i szerokość starych drzwi. Zazwyczaj mają one 200 cm wysokości i 90 cm szerokości. W starych domach można jednak spotkać różne niestandardowe otwory drzwiowe, więc nie wszystkie drzwi będą na nie pasować. 

Drzwi białe
Autor: Piotr Mastalerz

Żeby nie było tak łatwo, musisz jeszcze sprawdzić rozmiar felcu, czyli wycięcia wzdłuż górnej krawędzi futryny i krawędzi pionowych. Felc, zwany też wrębem, pozwala idealnie dopasować do siebie drzwi i futrynę. Na ogół felc w nowych drzwiach ma szerokość 2,5 cm, w starych ten wymiar często wynosi 2 cm. 

Ten problem można jednak rozwiązać, zamawiając drzwi na wymiar. Fachowiec przyjdzie i wymierzy każdy otwór, a ty będziesz mieć gwarancję, że dostarczone przez firmę nowe drzwi na stare futryny będą pasować wręcz idealnie!

Przeczytaj również: