Ukryj, albo wyeksponuj. Oto 10 najmodniejszych modeli drzwi

2022-08-30 12:25

Efektownie zaprojektowane, perfekcyjnie wykończone, z innowacyjnymi rozwiązaniami. Bez kłopotu można je dopasować do każdej aranżacji. Dodajmy zatem wnętrzom skrzydeł!

Drzwi
Autor: serwis prasowy Leroy Merlin MOCNY PUNKT Dobór drzwi do wnętrza ułatwi ci trzymanie się jednego z dwóch podstawowych sposobów komponowania elementów aranżacji. Pierwszy to ukrycie skrzydeł, „wtopienie” ich w wystrój pomieszczenia, drugi – wyeksponowanie. Mają być widocznym akcentem? Zrównoważ je dwoma, trzema dodatkami w nawiązującym do drzwi kolorze czy dekorze. Na zdj. drzwi Bahama Rumba marki Voster, pełne, bezprzylgowe, ramiak i obłożenie z płyt MDF, pokryte folią finish, leroymerlin.pl

PRZESUWNE, CHOWANE

Montaż takiego rodzaju drzwi wiąże się z przygotowaniem kasety w ścianie (zbudowanej np. z płyt g-k, OSB), do której się je wsuwa. Otwarte nie ograniczają przestrzeni pokoju ani możliwości aranżacyjnych i są niewidoczne.

Drzwi
Autor: serwis prasowy marki VOX Na zdj. skrzydła Fresto, konstrukcja ramiakowa, wypełnienie – panele z płyty HDF, vox.pl

BEZPRZYLGOWE, CZYLI JAKIE?

Przylga to uskok (felc) w krawędzi drzwi. Gdy się je zamknie, zachodzi on na ościeżnicę, co jest widoczne. Natomiast skrzydło bez przylgi ma płaską krawędź, więc po zamknięciu tworzy z ościeżnicą jedną klarowną płaszczyznę. W sklepach znajdziesz też modele z odwrotną przylgą. Otwierają się one w przeciwną stronę niż te pierwsze (do środka, nie na zewnątrz wnętrza), przy czym nie różnią się od nich wyglądem.

Drzwi
Autor: serwis prasowy marki Porta Na zdj. skrzydła z kolekcji Grande, ościeżnice: bezprzylgowa w systemie Elegance i z odwrotną przylgą, ramiak i płyta HDF, porta.com.pl

Z UKRYTYMI ZAWIASAMI

Dzięki nim skrzydło wygląda nowocześnie i elegancko. Montuje się je w ościeżnicy bezprzylgowej i widać je tylko po otwarciu drzwi. Zawiasy ukryte kosztują więcej niż standardowe. Jeśli chcesz zaoszczędzić, nie rezygnując z efektu, zastosuj je jedynie w tych skrzydłach, które najczęściej się zamyka (do łazienki, WC). W drzwiach na ogół otwartych (np. do pokoju dziennego) wystarczą tańsze zawiasy.

Drzwi
Autor: serwis prasowy marki Asilo/Entra Na zdj. model Pertini 9, Asilo, konstrukcja ramiakowa, płyta MDF w naturalnej okleinie, szkło bezpieczne, system bezprzylgowy, asilo.pl

W ZAWIESZENIU

Do pokojów w stylu rustykalnym lub industrialnym – pojedyncze albo podwójne. Mocując drzwi w systemie przesuwnym typu Rea, unikniesz wiercenia w podłodze otworów na prowadniki.

Drzwi
Autor: serwis prasowy marki Porta Na zdj. model drzwi Black 1, kolor biały, konstrukcja – plaster miodu lub płyta wiórowa otworowa (z dopłatą) i płyta HDF, z systemem przesuwnym Rea, Porta.

DOBRZE ZAMASKOWANE

Jeśli szukasz pomysłu na stworzenie unikatowej aranżacji, spodoba ci się ten patent. Skrzydło pełne bezprzylgowe z ukrytymi ościeżnicą i zawiasami, które „wtopisz” w tło ściany. Wybierz model do samodzielnego wykończenia i pokryj powierzchnię farbą lub tapetą, taką jak obok na ścianie. A może inną z obu stron skrzydła? Rezultat znakomity! Wolisz gotowe? Producenci oferują wiele rodzajów dekoracyjnych okładzin.

Drzwi
Autor: serwis prasowy marki Pol-Skone Na zdj. model Harmony, konstrukcja z ramiakiem wzmocnionym profilem stalowym, płyty HDF, wypełnienie – system Pol-Skone, pol-skone.pl

PRZESUWNE ZE SZKŁA I STALI

Są stosunkowo ciężkie, jeśli więc zamierzasz przymocować takie skrzydło do ściany z płyt g-k, sprawdź, czy jej konstrukcja ma odpowiednie wzmocnienie. Jakiej długości prowadnicę wybrać? Do skrzydła pojedynczego równą jego dwukrotnej szerokości z dodatkiem 10 cm. Do drzwi podwójnych – równą czterokrotnej szerokości skrzydeł plus 10 cm.

Drzwi
Autor: Projekt wnętrza: ksztaltrzeczy.pl, zdjęcie: Fotomohito Na zdj. model Verriere, z linii Industrial, szkło i stalowa rama, reno-reno.pl

CZY TO BETON?

Perfekcyjna jakość nadruków na okładzinach drzwiowych otwiera nowe możliwości aranżacyjne. Jakie skrzydło ci pasuje – wyglądające jak obłożone kamiennymi płytami czy np. rdzewiejącą blachą? Powłoki są odporne na uszkodzenia, bo utwardzone metodą UV i zabezpieczone lakierem wysokopołyskowym lub matowym.

Drzwi
Autor: serwis prasowy marki Dre Na zdj. model Nova – Cell 10 marki DRE, w wersjach przylgowej, bezprzylgowej i do systemu przesuwnego, dekor – Beton Oxide (w ofercie także miedź antyczna), konstrukcja płytowa, wypełnienie – płyta wiórowo-otworowa lub „plaster miodu”, dre.pl

ELEGANCKIE RETRO

Mały dekoratorski zabieg sprawi, że tradycyjne drzwi płycinowe zyskają styl i klasę skrzydeł z wyższej półki. Wystarczy, że zamontujesz nad nimi gotowy gzyms (tzw. koronę).

Drzwi
Autor: serwis prasowy marki Classen Na zdj. model Morano, Classen, z przylgą, konstrukcja – ramiak z MDF, płyciny z płyt HDF oraz korona dekoracyjna z opaską do ościeżnicy regulowanej, classen.pl

POWIĘKSZONE

Modele bez górnej belki (czyli górnej części ościeżnicy) sięgają nawet do sufitu. Podwyższają wnętrze wizualnie, dodają wystrojowi rozmachu. Skrzydło można też „powiększyć”, stosując wokół poszerzone opaski (maksymalna szerokość to 80 cm).

Drzwi
Autor: serwis prasowy marki Interdoor Na zdj. model Alba Natura, Inter Door, bezprzylgowe, w okleinie, interdoor.pl
Z montażem?

Przy zakupie drzwi tę usługę oferuje wielu producentów. Wtedy do ceny skrzydła doliczany jest podatek VAT w wysokości 8%, a nie 23%, jak w przypadku wyboru samego produktu. Nie tracisz też gwarancji. Pamiętaj jednak, że usługa montażu wyceniana jest oddzielnie, a poprzedzona pomiarami otworu drzwiowego wiąże się z wpłaceniem kaucji. Tracisz ją, gdy rezygnujesz z zakupu drzwi.