Czarna ściana - inspiracje. Czarna ściana w salonie. Obalamy MITY!

2024-01-25 14:53

Czarna ściana wcale nie musi być ponura i smutna! Dzięki umiejętnemu połączeniu z innymi kolorami, odpowiednim proporcjom i dodatkom, czarna ściana uatrakcyjni każde wnętrze. Niezależnie czy chcemy pomalować salon, sypialnię czy kuchnię na czarno, dobrze jest zrobić to z głową. Podpowiadamy, jak!

Spis treści

  1. Czarna ściana we wnętrzu
  2. Jaka czarna farba jest najlepsza?
  3. Czarna ściana w salonie, sypialni i kuchni
  4. Czarna ściana. Inspiracje
  5. Najładniejsze odcienie beżu. Kolor beżowy ścian, beżowy salon - aranżacje

Czarna ściana we wnętrzu

Wiele osób chciałoby wykorzystać czerń we wnętrzu, ale boi się, że czarna ściana wprowadzi do niego posępny, ponury klimat. Dobra wiadomość jest taka, że czerni nie należy się bać, trzeba ją po prostu umiejętnie wykorzystać. Zasadą, której warto się trzymać, malując ściany na czarny kolor jest umiar.

By nie przytłoczyć pokoju, warto zdecydować się na pomalowanie jednej ściany na czarno i zestawienie jej z jasnymi powierzchniami. Czarna ściana najlepiej prezentuje się w towarzystwie delikatnych, pastelowych barw, na przykład błękitów, zieleni czy różów.

Kontrasty kolorystyczne to prosty sposób na złagodzenie dużej, czarnej przestrzeni. We wnętrzach nowoczesnych biało-czarne zestawy sprawdzą się najlepiej. Jeśli zależy nam na wprowadzeniu do pomieszczeń elegancji i podniesieniu ich prestiżu, można wyeksponować złote i srebrne elementy na tle czarnej ściany. Czarna ściana to również świetne tło dla kolorowych obrazów i grafik, a także rodzinnych fotografii.

Jaka czarna farba jest najlepsza?

Pamiętajmy, że na czarnej ścianie widać wszystkie zabrudzenia jak na dłoni. Dlatego dobór odpowiedniej farby jest bardzo ważny. Najlepsze farby do pomalowania ściany na czarno zapewnią ochronę przed plamami i umożliwią łatwe ścieranie.

Farba tablicowa w szczególności sprawdzi się w kuchniach i pokojach dziecięcych. Czarna ściana pomalowana taką farbą jest twarda, odporna na ścieranie i można po niej pisać specjalnymi kredowymi markerami. Farba magnetyczna działa na podobnej zasadzie, możemy do niej przyczepiać magnesy. Ciekawą opcją jest czarna farba z brokatem – doskonale pracuje ze światłem, odbijając je.

Czarna ściana w salonie, sypialni i kuchni

Czarna ściana znajdzie zastosowanie w każdym pomieszczeniu w domu. Możemy wykorzystać ją w salonie, sypialni, kuchni, a nawet łazience! Czarna ściana w salonie nada mu gustowny i niebanalny wygląd. W niewielkich salonach najlepiej pomalować ściany farbą z połyskiem, która odbija światło i optycznie powiększa wnętrze. W dużych salonach matowa czarna ściana będzie prezentować się naprawdę atrakcyjnie.

Czarnej ściany możemy użyć do korygowania proporcji pomieszczenia. Na przykład, jeśli mamy długi i wąski salon, malując jedną z krótszych ścian na czarno, optycznie skrócimy pokój. Czarna ściana w salonie może skutecznie wyeksponować konkretną przestrzeń lub mebel. Dobrym pomysłem jest pomalowanie kącika telewizyjnego na czarno. Od razu zauważymy, że oglądanie filmów jest przyjemniejsze, a my nie jesteśmy rozpraszani jaskrawymi kolorami wokół telewizora.

Czarna ściana w sypialni może wydawać się nietrafionym pomysłem, ale jest zupełnie na odwrót. Sypialnia to strefa snu i odpoczynku, dlatego pomalowaną na czarno jedną ścianę dobrze jest zestawić z delikatnymi, stonowanymi barwami, które pomogą się nam zrelaksować. Czarna farba w sypialni najlepiej spełni swoją funkcję, gdy pomalujemy nią ścianę z wezgłowiem.

Czarna ściana w kuchni to doskonały pomysł na wydzielenie części jadalnej lub zaakcentowanie półki z przyprawami, lub świeżymi ziołami. Gdy wykorzystamy farbę magnetyczną lub tablicową, zapisywanie ulubionych przepisów i zostawianie wiadomości dla pozostałych domowników będzie nie tylko przyjemne, ale i efektowne.

Czarna ściana to jeden z najpopularniejszych trendów ostatnich lat, który z łatwością zadomowił się w nowoczesnych, funkcjonalnych wnętrzach. Dlatego nie bójmy się malowania ścian na czarno. Wykorzystajmy walory estetyczne, które zapewnia takie rozwiązanie, pamiętajmy o zachowaniu umiaru i łączeniu czerni z jaśniejszymi kolorami.

Czarna ściana. Inspiracje

Najładniejsze odcienie beżu. Kolor beżowy ścian, beżowy salon - aranżacje

Robisz remont i nie wiesz jakie kolory ścian wybrać? Porady