Atrapa kominka: jak wybrać imitację kominka do salonu? Porady, inspiracje, ZDJĘCIA

2021-04-07 11:39

Atrapa kominka w mieszkaniu to rozwiązanie dla osób, które nie mogą mieć prawdziwego kominka. Imitacja kominka w salonie ze świecami i innymi dekoracjami wprowadza dobry nastrój i ciepło do wnętrza. Jaki materiał na portal kominkowy jest najlepszy? Na co zwrócić uwagę podczas aranżowania atrapy kominka w salonie? Podpowiadamy!

Spis treści

  1. Atrapa kominka: kiedy się sprawdza?
  2. Imitacja kominka w salonie - hit czy kicz?
  3. Portal kominkowy: materiały
  4. Atrapa kominka - gdzie kupić?
  5. Kominek w salonie: GALERIE ZDJĘĆ

Atrapa kominka: kiedy się sprawdza?

Atrapa kominka jest dobrym wyjściem w sytuacji, gdy na prawdziwy kominek w mieszkaniu nie możemy sobie pozwolić ze względów technicznych, a chcielibyśmy, by wnętrze miało swój nieodparty urok. Taka imitacja kominka we wnętrzu wygląda bardzo dekoracyjnie. Szczególnie jeśli atrapę kominka wykorzystamy na ustawienie świec. Ozdobny portal kominkowy kupujemy gotowy. W sprzedaży są dostępne atrapy kominków ze styropianu, drewna czy gipsu.

Zobacz też: Salon - inspiracje - galerie zdjęć >>>

Imitacja kominka w salonie - hit czy kicz?

Imitacja kominka w salonie ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Dla jednych atrapa kominka będzie ciekawą i stylową dekoracją wnętrza, drudzy zobaczą w niej jedynie kiczowaty element, którego obecności w salonie nie powinno się nawet rozważać! Oczywiście, należy zawsze urządzać swój dom wedle osobistych gustów i upodobań, niemniej imitacja kominka w salonie i jej odbiór będą w dużej mierze zależeć od ogólnego wystroju wnętrza.

Atrapa kominka w mieszkaniu powinna być dopasowana do wystroju pomieszczenia, tak aby była spójnym elementem w aranżacji. Jej styl zawsze powinien podkreślać klimat wnętrza i podnosić jego walory estetyczne, a przy tym dodawać mu wyjątkowego uroku.

Kolor portalu kominkowego należy dobrać do ogólnego wystroju mieszkania lub danego pomieszczenia (najczęściej jest to salon). Jeśli imitacja kominka jest wyposażona w półkę, warto postawić na niej, oprócz świec, inne ozdoby np. ramki na zdjęcia, świeczniki, wazony, figurki. Zamiast świec atrapę kominka mogą również dekorować i rozświetlać ozdobne lampki.

Warto pamiętać: atrapa kominka wymaga delikatnej oprawy i wyczucia w aranżacji, gdyż sama w sobie jest bardzo dekoracyjna.

Portal kominkowy: materiały

Portal kominkowy może być wykonany z różnych materiałów - tych trwalszych, i tych mniej trwałych (ale za to tańszych). Na szczególną uwagę zasługują trzy kamienne atrapy kominków: 

  • Marmur: synonim elegancji i szyku. Portal kominkowy z marmuru wprowadzi pałacową nutę do wnętrza klasycznego, a w nowoczesnym będzie ciekawym, ożywczym akcentem dzięki subtelnemu rysunkowi kamienia.
  • Granit: w porównaniu z marmurem wyróżnia się większą odpornością. Można więc śmiało eksponować na nim różnorodne drobiazgi. Imitacja kominka z granitu jest przy tym równie elegancki.
  • Lastryko: przestało się kojarzyć wyłącznie z płytami nagrobnymi bądź siermiężną stylistyką PRL. Struktura materiału jest na tyle intrygująca, że powstają nawet wykładziny i tapety, którą ją imitują. Ponadto atrapa kominka z lastryka będzie tańsza niż ta wykonana z granitu czy marmuru.

Atrapa kominka - gdzie kupić?

W zależności od materiałów, z których są wykonane, atrapy kominków możemy kupić w kilku miejscach, np. w sieciówkach (IKEA, OBI, Leroy Merlin), sklepach kamieniarskich, sklepach z kominkami. Oczywiście portal kominkowy IKEA będzie dużo tańszy niż przygotowana przez kamieniarza marmurowa imitacja kominka, dlatego, zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto określić nie tylko to, co nam się podoba, ale również budżet. 

Kominek w salonie: GALERIE ZDJĘĆ

Zapoznaj się z naszą galerią inspiracji! Bez względu na to, czy wybierzesz prawdziwy kominek, czy jego imitację, możesz zyskać piękny element dekoracyjny w salonie.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE