8 rzeczy, które wpływają na komfort w mieszkaniu. Dzięki nim poczujesz się lepiej

2022-11-23 13:10

Dom to miejsce, w którym zawsze powinniśmy czuć się bezpiecznie i komfortowo. Na to, jak czujemy się we własnych czterech ścianach wpływ ma wiele czynników, a część z nich dotyczy aranżacji przestrzeni. W artykule przedstawiamy 8 najważniejszych.

przytulne wnętrze
Autor: serwis prasowy DFS

1. Układ mieszkania i poszczególnych pomieszczeń

Neuroarchitektura to dziedzina, która podchodzi do projektowania wnętrz w taki sposób, by korzystnie wpływały na funkcjonowanie organizmu człowieka. Uwzględnia m.in. rozstawienie ścian i ścianek działowych, drzwi, okien, a także mebli.

Przyjrzyjmy się np. ustawieniu mebli względem okien. W idealnym układzie meble nigdy nie blokują wpadającego do pomieszczenia światła. Nie powinny być ustawione na linii okien, ale z boku lub w oddaleniu.

Ponadto, samo rozmieszczenie mebli również musi być dobrze przemyślane i dostosowane do potrzeb domowników.

Wpływ na samopoczucie ma też kształt mebli i elementów wyposażenia. Dużo lepiej czujemy się w pomieszczeniach, gdzie dominują obłe kształty i zaokrąglone krawędzie.

2. Izolacja akustyczna we wnętrzu

Liczne badania dowodzą, że na poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny we własnym mieszkaniu ogromny wpływ ma akustyka.

Odpowiednio wygłuszone pomieszczenie, tłumiące hałasy z ulicy i głośne rozmowy sąsiadów daje poczucie prywatności i intymności. W takich wnętrzach czujemy się po prostu swobodniej.

O akustykę warto zadbać jeszcze na etapie projektowania lub remontowania pomieszczeń. Dobrym pomysłem jest zakup paneli akustycznych, a także zwrócenie uwagi na szczelność okien oraz drzwi.

Wyciszyć mieszkanie możemy też za pomocą grubych tkanin, np. zasłon. Obrazy na ścianach lub drewniane lamele ścienne to również skuteczne sposoby na wygłuszenie mieszkania.

3. Temperatura w mieszkaniu

Komfort termiczny przekłada się na komfort psychiczny. Zaspokojenie podstawowej potrzeby, jaka jest ciepło ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy. Przebywanie w nawet najpiękniej urządzonym mieszkaniu, które jest stale zimne i wilgotne, negatywnie odbije się na naszym zdrowiu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

Warto więc zadbać o odpowiednią temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Przyjmuje się, że dla salonów i kuchni optymalna temperatura 18-20 stopni. W sypialni, 15-17, a w łazience nieco więcej, bo 22-24 stopnie.

4. System bezpieczeństwa

Poczucie bezpieczeństwa to kolejna ważna kwestia. Nie chodzi tu tylko o alarmy czy monitoring, ale również o solidne, antywłamaniowe drzwi i okna.

Bezpieczeństwo oznacza również swobodę w wyrażaniu siebie. Warto więc tak urządzić swoje mieszkanie, by było przestrzenią, w której możemy być w pełni sobą. Może to przejawić się np. w użyciu konkretnych kolorów, dodatków czy elementów wyposażenia. Otaczanie się tym, co lubimy sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi. Obniża również znacząco poziom stresu.

5. Miejsce do relaksu

W każdym domu czy mieszkaniu powinno być miejsce, w którym można w spokoju odpocząć i się zrelaksować. Dla jednych będzie to sypialnia, dla innych salon lub łazienka w typie spa.

Taki „kącik ciszy” dobrze, by został odpowiednio urządzony, by wszystkie jego elementy sprzyjały wypoczynkowi i koiły zmysły.

Miękki i wygodny materac, fotel z oparciem (krzesła z pełnym oparciem wzbudzają większe poczucie bezpieczeństwa), stonowane kolory, przyjemne zapachy (aromaterapia!) - możliwości kreowania takich przestrzeni jest mnóstwo.

6. Materiały we wnętrzach

Miękkie, przyjemne w dotyku materiały wywołują w nas przyjemne odczucia, dlatego warto się nimi otaczać we wnętrzach.

Przykładem mogą być miękkie, naturalne tkaniny jak bawełna, wełna czy kaszmir. Dobrze czujemy się także w otoczeniu drewna, zwłaszcza o jasnym, ciepłym odcieniu.

7. Kolory ścian, mebli i dodatków

Kolory również mają na nas duży wpływ. Barwy ciepłe, a więc czerwień, pomarańcz i żółć działają stymulująco, energetyzująco. Skutecznie poprawiają humor i „ocieplają” wnętrze. Świetnie sprawdzą się więc w kuchni, gabinecie i w pomieszczeniach do aktywności fizycznej.

Z kolei barwy chłodne, czyli błękity, fiolety i zielenie uspokajają, pomagają się zrelaksować, odprężyć. Idealnie będą pasować do łazienek, sypialni i salonów. O ukojenie zadbają również tzw. kolory neutralne, czyli biele, beże i szarości.

8. Roślinność

O dobre samopoczucie we wnętrzu zadbają też rośliny doniczkowe. Soczysta zieleń liści uspokaja, a właściwości oczyszczania powietrza poprawiają jego jakość w mieszkaniu.

By rzeczywiście zauważyć pozytywny wpływ roślin na nasze zdrowie i samopoczucie, na każde 10 m2 powinna przypadać przynajmniej 1 roślina.

Jakie rośliny warto hodować w mieszkaniu? Bez wątpienia gatunki oczyszczające powietrze z dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, a więc: skrzydłokwiat, anturium, fikus Beniamina, zamiokulkas, sansewieria, difenbachia.

Ze stresem pomogą nam poradzić sobie m.in. fiołek afrykański, jaśmin lekarski, begonia, pelargonia oraz drzewko pomarańczowe i cytrynowe.