Jak wyczyścić przypalony garnek? Zrób to sam krok po kroku

2020-02-17 16:14

Jak wyczyścić przypalony garnek? To pytanie zadaje sobie chyba każdy, komu zdarzyło się kiedyś przypalić garnek podczas gotowania. Wystarczy chwila nieuwagi i na dnie naczynia tworzy się trudna do wyczyszczenia warstwa przypalonego jedzenia. Nie oznacza to jednak, że garnek nadaje się już tylko do wyrzucenia! Nie wiesz, jak pozbyć się tego typu zabrudzeń z naczyń? Przeczytaj, jak wyczyścić przypalony garnek!

Przypalony garnek
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak wyczyścić przypalony garnek? Sposób z solą
  2. Sposoby na przypalony garnek: soda oczyszczona, cola, piasek
  3. Ocet na przypalony garnek
  4. Tabletki do zmywarki na przypalony garnek, a może proszek do prania?

Jak wyczyścić przypalony garnek? Tradycyjny detergent, czyli płyn do mycia naczyń, nie jest zbyt skuteczny w walce z przypaleniami. Nie oznacza to jednak, że zabrudzony w ten sposób garnek nadaje się do wyrzucenia. Istnieje kilka domowych sposobów na czyszczenie przypalonych naczyń. Wystarczy kilka podstawowych produktów kuchennych i odrobina cierpliwości. Oto, jak wyczyścić przypalony garnek!

Czytaj także:

Remonty i naprawy - porady

Jak czyścić stare ramy obrazu? Sprawdzone sposoby

10 zastosowań sody oczyszczonej

Jak wyczyścić przypalony garnek? Sposób z solą

Najpopularniejszym domowym sposobem na wyczyszczenie przypalonego garnka jest użycie soli kuchennej. Do zabrudzonego naczynia wlewamy mocno osoloną wodę i zostawiamy na dwanaście godzin. Po upływie tego czasu doprowadzamy wodę w garnku do wrzenia, pozwalamy jej gotować się przez 5-7 minut, a następnie dodajemy odrobinę płynu do mycia naczyń i szorujemy naczynie gąbką lub myjką. Przypalone resztki odejdą bez problemu, bez użycia ostrych narzędzi.

Sposoby na przypalony garnek: soda oczyszczona, cola, piasek

Alternatywą jest zastąpienie soli sodą oczyszczoną lub colą.

Soda oczyszczona to kolejny środek, który pozwoli się uporać z przypalonym garnkiem. Należy wymieszać wodę z sodą, a następnie tak powstały roztwór zagotować. Jeśli nadal spalenizna jest trudna do usunięcia, warto powtórzyć tę czynność. Nie zaleca się stosowania sody do przypalonych garnków aluminiowych.

A może wykorzystać colę? To następny sposób na przypalony garnek. Wlewamy colę na wysokość kilku centymetrów, czekamy, aż się zagotuje – powinna się gotować przez kilka minut.

Jak wyczyścić przypalony garnek, by wyszło to jak najoszczędniej? Najbardziej ekologicznym sposobem na wyczyszczenie przypalonego garnka jest szorowanie go piaskiem, jednak to rozwiązanie wymaga znacznie większego nakładu pracy – spalenizna nie odchodzi tak łatwo jak w przypadku sposobu z użyciem soli.

Ocet na przypalony garnek

Aby uporać się z przypalonym garnkiem i dobrze go wyczyścić, możemy wykorzystać inny ekologiczny środek czyszczący, jakim jest ocet. Co robimy po kolei? Wlewamy ocet do garnka (na wysokość kilku centymetrów) i gotujemy przez kilka minut. Oczywiście musimy pamiętać, że w czasie procesu w kuchni będzie się unosił mocny zapach octu. Metoda ta nie jest polecana w przypadku garnków emaliowanych.

Tabletki do zmywarki na przypalony garnek, a może proszek do prania?

Do czyszczenia przypalonego garnka warto podejść niestandardowo i wykorzystać środki czyszczące, które domyślnie mają inne zastosowania.

Tabletka do zmywarki? Wrzucamy ją do garnka, a później zalewamy wrzącą wodą na wysokość kilku centymetrów. Tak powstały roztwór pozostawiamy na całą noc – następnego dnia nie powinno być problemu z usunięciem spalenizny za pomocą płynu do naczyń.

Nietypowo możemy również wykorzystać proszek do prania. Wsypujemy do garnka ok. 3 łyżek proszku, zalewamy wodą (tym razem do pełna) i gotujemy jakieś 15-20 minut (przy bardziej opornych zabrudzeniach można wydłużyć proces nawet do 50 minut). Po wszystkim łatwo będzie usunąć spaleniznę!

Czytaj także:

Jak odetkać zlew i umywalkę? Praktyczne porady

Jak czyścić złoto? Domowe sposoby czyszczenia przedmiotów ze złota

 Jak czyścić kurki w kuchence lub piekarniku?

Jak zrobić kamienną podkładkę pod garnek
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE