Czyszczenie klimatyzatora. Jak czyścić klimatyzator w mieszkaniu?

2019-06-10 16:29 Sonia Łukomska
Czyszczenie klimatyzatora
Autor: materiały prasowe Electrolux Klimatyzator wymaga regulanego czyszczenia oraz przeglądów (na zdj. model OptiBreeze X3 Electrolux)

Czyszczenie klimatyzatora należy przeprowadzać regularnie, tak jak okresowy przegląd sprzętu. To o tyle ważne, że jako użytkownicy klimatyzacji na co dzień oddychamy powietrzem przepływającym przez klimatyzator oraz kanały klimatyzacyjne. Dlatego powinniśmy szczególnie przywiązywać wagę do tego, by w odpowiedni sposób dbać o ich czystość i konserwację. Jak czyścić klimatyzator, by zadbać o zdrowie i uniknąć problemów zdrowotnych? O tym przeczytasz niżej.

Klimatyzator kontra zanieczyszczenia – rodzaje filtrów

Każdy klimatyzator wyposażony jest w filtr zatrzymujący zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Szczególnie skuteczne są filtry HEPA wychwytujące kurz, pyłki roślin, roztocza, zarodniki grzybów i pleśni, niektóre bakterie i wirusy. Silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze mają filtry z atomami srebra. Decydując się na klimatyzator, lepiej wybrać urządzenie z filtrem, który można czyścić – koszty eksploatacji urządzenia będą niższe. Częstotliwość czyszczenia i wymiany filtrów klimatyzatorów zależy od ich rodzaju – im drobniejsze zanieczyszczenia zatrzymują, tym szybciej się brudzą. Niezależnie od tego przynajmniej raz w roku serwisant powinien sprawdzić poprawność działania wszystkich podzespołów klimatyzacji w mieszkaniu, a także oczyścić i zdezynfekować wnętrze klimatyzatorów.

Czyszczenie klimatyzatora – dlaczego trzeba to robić?

Różnego rodzaju zanieczyszczenia osadzają się na filtrach klimatyzatora (co jest całkowicie naturalnym zjawiskiem). W rezultacie we wnętrzu urządzenia oraz kanałów klimatyzacyjnych z czasem pojawiają się zanieczyszczenia stałe, biologiczne, mikrobiologiczne oraz gazowe, które przedostają się do wnętrza klimatyzowanego mieszkania wraz z chłodnym powietrzem. Nieusuwane, mogą zacząć negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Koniecznie należy więc dbać o czystość i odpowiednią konserwację klimatyzacji w mieszkaniu.

Zależenie od ilości i rodzaju zanieczyszczeń używanie nieoczyszczonej klimatyzacji może skutkować pogorszeniem samopoczucia i zdrowia mieszkańców, a nawet pojawieniem się nowych, niezdiagnozowanych wcześniej schorzeń. Najczęściej występujące to: podrażnienie błon śluzowych, reakcje alergiczne, przewlekły kaszel, katar, duszności oraz poważniejsze choroby, takie jak angina czy zapalenie płuc, krtani lub tchawicy.

..  Klimatyzator przenośny – co wybrać? >>>

Regularne przeglądy i czyszczenie klimatyzacji domowej

Jednym z najważniejszych obowiązków użytkowników klimatyzacji w mieszkaniach jest dokonywanie regularnych kontroli czystości wnętrza instalacji i gruntowne czyszczenie wszystkich jej elementów (przede wszystkim klimatyzatora i kanałów klimatyzacyjnych). Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, które najpierw przeprowadzają badania urządzeń i inspekcję kanałów, a następnie fachowo oczyszczają instalację. Tego typu przeglądy powinno się przeprowadzać raz (jeśli klimatyzatory pracują tylko w systemie chłodniczym) lub dwa razy w roku (w przypadku gdy klimatyzatory działają również jako urządzenia grzewcze).

..  Gdzie umieścić klimatyzator? >>>

Jak czyścić klimatyzator? Samodzielna konserwacja

Oprócz zlecania regularnych przeglądów klimatyzacji powinniśmy też samodzielnie dbać o jej czystość. Zewnętrzną część klimatyzatora, w szczególności wloty i wyloty, czyścimy raz na jakiś czas przy użyciu miękkiej, suchej ściereczki. Jeśli urządzenie jest silnie zabrudzone, nasączamy tkaninę letnią wodą albo roztworem wody i łagodnego środka czyszczącego o odczynie obojętnym (na przykład mydła). Do mycia klimatyzatora nie należy używać ostrych, żrących detergentów. Kolejną ważną czynnością jest oczyszczanie filtrów powietrza za pomocą odkurzacza i ciepłej wody. Zaleca się robienie tego co dwa tygodnie lub zgodnie ze wskazaniami producenta. W instrukcji obsługi należy sprawdzić również, co jaki czas powinniśmy dokonywać wymiany filtrów.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021