Jak wyczyścić baterię prysznicową, deszczownicę, słuchawkę od prysznica?

2021-07-01 7:34 Materiał sponsorowany

Stan czystości łazienki może dużo powiedzieć o jej właścicielach. W pomieszczeniu, w którym higiena jest najważniejsza, często zdradzają nas szczegóły – pokryta kamieniem słuchawka prysznicowa czy nieestetyczne zacieki i osad na ścianach kabiny. Jak wyczyścić kabinę, deszczownicę i baterię prysznicową? Czy możemy zrobić to bez użycia chemii? Przedstawiamy proste sposoby na czystą łazienkę!

Czyszczenie łazienki
Autor: diego_cervo/GettyImages

Spis treści

  1. Jak wyczyścić łazienkę? Środki chemiczne i naturalne, domowe sposoby
  2. Jak wyczyścić kabinę, deszczownicę, baterię i słuchawkę od prysznica?

Jak wyczyścić łazienkę? Środki chemiczne i naturalne, domowe sposoby

Do czyszczenia kabiny prysznicowej czy deszczownicy możemy użyć środków chemicznych dostępnych w sklepach, ale dla bezpieczeństwa lepiej unikać detergentów silnie żrących (np. z kwasem chlorowodorowym). Jeśli zdecydujemy się na tzw. "ciężką chemię", koniecznie załóżmy rękawiczki i gogle, pamiętajmy również o dokładnym przewietrzeniu łazienki po sprzątaniu.

Dobrym pomysłem na czyszczenie łazienki będą łagodne środki chemiczne, których w sklepach i drogeriach jest coraz więcej. Ekologiczne detergenty opierają się na naturalnych składnikach i są przyjazne dla alergików i dzieci (w przeciwieństwie do popularnych mleczek do czyszczenia i innych tego typu specyfików).

Ale! Nie musimy czyścić łazienki środkami chemicznymi – przygotowane własnoręcznie domowe środki czystości wcale nie ustępują skutecznością detergentami ze sklepowych półek. Co więcej, są nawet kilkanaście razy tańsze i nie wywołują reakcji alergicznych. Jak wyczyścić baterię prysznicową, deszczownicę i kabinę domowymi sposobami?

1. OCET. To jeden z najskuteczniejszych sprzymierzeńców w walce z kamieniem i osadem z twardej wody. Octem wyczyścimy kafelki, baterie łazienkowe czy szyby kabiny prysznicowej. Nie musimy martwić się, że ocet zaszkodzi powierzchniom w łazience – w przeciwieństwie do silnych detergentów na bazie chloru, ocet nie powoduje matowienia szkła, nie odbarwia płytek i nie ściera powierzchni. Jak przygotować środek czyszczący na bazie octu? Do butelki z atomizerem należy wlać ocet oraz wodę w proporcjach 1:1. Jeśli przeszkadza nam zapach octu do roztworu dodajmy sok z cytryny. Gotową mieszanką spryskajmy zabrudzoną powierzchnię i zostawmy na 15 minut, następnie zetrzyjmy zabrudzenia, przepłuczmy wodą i na koniec wytrzyjmy do sucha.

2. SODA OCZYSZCZONA + WODA UTLENIONA. Ten duet poradzi sobie doskonale z grzybami i pleśnią. Pastę z sody i wody utlenionej nałóżmy na zabrudzoną powierzchnię i zostawmy na 15-20 minut, następnie wyczyśćmy ją za pomocą szczoteczki, opłuczmy i wytrzyjmy do sucha.

3. KWASEK CYTRYNOWY. Roztwór wody (ok. 200 ml) i kwasku cytrynowego (2 łyżeczki) to skuteczna alternatywa dla octu. Nie ustępuje mu skutecznością i jest chętnie wybierana ze względu na zapach. Roztworu kwasku cytrynowego i wody używamy na tej samej zasadzie, co octu: zabrudzoną powierzchnię spryskujemy i zostawiamy na 15-20 minut, a następnie spłukujemy i wycieramy do sucha.

4. PŁYN DO NACZYŃ. To swoisty kompromis między środkami chemicznymi a domowymi. Płyn do naczyń jest bezpieczniejszy niż inna sklepowa chemia, ponieważ nie zawiera kwasu chlorowodorowego. Poza tym coraz więcej płynów do naczyń jest produkowanych w oparciu o naturalne składniki, które nie podrażniają skóry i są hipoalergiczne. Co więcej, płyn do naczyń posiada właściwości nabłyszczające, dlatego doskonale nadaje się do czyszczenia powierzchni w łazience.

Jak wyczyścić kabinę, deszczownicę, baterię i słuchawkę od prysznica?

a) Kabina prysznicowa. Możemy wyczyścić ją wykorzystując wyżej wymienione domowe sposoby. Dobrym pomysłem będzie zakup środków do impregnacji szyb kabin prysznicowych, które wygładzają mikro wgłębienia. Dzięki temu woda szybciej spływa po ścianach kabiny i nie tworzą się zacieki. Coraz więcej producentów kabin prysznicowych pokrywa szyby powłoką hydrofobową, która zabezpiecza szkło przed korozją, sprawia, że krople nie zatrzymują się na powierzchni, ale spływają razem z zanieczyszczeniami. Powłok hydrofobowych nie należy czyścić silnymi środkami chemicznymi, najczęściej wystarczy przetrzeć powierzchnię szmatką lub użyć delikatnego detergentu.

b) Słuchawka prysznicowa & deszczownica. Regularne czyszczenie słuchawki i deszczownicy jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania armatury łazienkowej. Jeśli strumień wody płynący z deszczownicy lub słuchawki jest słaby albo płynie nierównomiernie, przyczyną jest najczęściej osad i kamień. Jeśli nie zadbamy o czystość słuchawki i deszczownicy, z czasem mogą one przestać działać. Jak wyczyścić słuchawkę prysznicową i deszczownicę? By wyczyścić słuchawkę należy ją najpierw rozkręcić i namoczyć wszystkie elementy w roztworze octu i wody przez godzinę. Następnie przy pomocy szczoteczki należy dokładnie wyczyścić każdy z elementów słuchawki, opłukać, wytrzeć do sucha i złożyć. Deszczownicę trudniej rozkręcić i namoczyć w roztworze, dlatego najlepiej dokładnie spryskać ją roztworem octu i wody lub kwasu cytrynowego i wody. Jeśli deszczownica pokryta jest grubą warstwą osadu i kamienia możemy przygotować pastę z wody, octu i sody oczyszczonej, nałożyć na deszczownicę i zostawić na godzinę. Po tym czasie należy pastę spłukać obficie wodą i wytrzeć deszczownicę do sucha.

c) Bateria łazienkowa. Zazwyczaj baterie wykonane są z mosiądzu i pokryte warstwą chromu, dzięki czemu są odporne na szorowanie i uszkodzenia mechaniczne. Niestety, chrom może źle znosić kontakt z niektórymi kwasami (np. chlorowodorowym), dlatego w przypadku czyszczenia baterii łazienkowych najlepiej nie używać „ciężkiej chemii”. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie płynu do naczyń lub roztworu wody i kwasu cytrynowego, który dodatkowo działa bakteriobójczo i antypleśniowo.

Jak zaprojektować idealną łazienkę?
Nasi Partnerzy polecają