Jak usunąć plamy z krwi? Skuteczne sposoby na plamy z krwi

2021-01-14 9:19

Każdy, kto choć raz w życiu stanął przed zadaniem usunięcia plamy z krwi wie, że nie jest to takie proste. Plamy z krwi należą do jednych z najtrudniejszych plam do wybawienia, dlatego przygotowaliśmy garść sprawdzonych sposobów – domowych i przemysłowych – które skutecznie pomogą się ich pozbyć.

plamy
Autor: Photos.com

Spis treści:

Dlaczego plamy z krwi tak trudno usunąć?

Plamy z krwi dużo trudniej usunąć niż na przykład plamy z wina czy oleju. Dlaczego? Skład i właściwości krwi odgrywają tutaj kluczową rolę. Hemoglobina znajdująca się we krwi powoduje natychmiastowe krzepnięcie, dlatego gdy się skaleczymy, nasza rana dość szybko przestaje krwawić, pojawia się skrzep i rozpoczyna proces gojenia. Gdy dojdzie do kontaktu krwi z tkaniną lub inną, chłonną powierzchnią zachodzi podobny proces – hemoglobina przywiera do tkaniny i zaczyna krzepnąć, dążąc do trwałego połączenia z materiałem.

Jak usunąć świeże plamy z krwi?

Najłatwiej usunąć świeże plamy z krwi – im mniej czasu damy hemoglobinie na działanie i proces krzepnięcia, tym łatwiej będzie wywabić czerwoną plamę.

1. Zimna woda. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, gdy na ubranie, prześcieradło lub dywan skapnie krew jest namoczenie tkaniny w zimnej wodzie. W przypadku prześcieradła lub ubrania należy polewać świeżą plamę zimną wodą. By wzmocnić efekt, możemy użyć również szarego mydła. Gdy krew zabrudzi dywan, użyjmy szczotki lub gąbki nasączonej zimną wodą i postarajmy się wyszorować zakrwawione miejsce. Pamiętajmy, że woda musi być zimna – gorąca tylko utrwali plamę.

2. Sól kuchenna. By usunąć świeżą plamę z krwi, możemy posypać ją obficie solą kuchenną i zostawić na godzinę. Po upływie czasu wystarczy wypłukać tkaninę w zimnej wodzie – plama powinna zniknąć.

Jak usunąć stare plamy z krwi?

Gdy plama z krwi już wyschła, jej usunięcie nie będzie należało do najłatwiejszych zadań. Ale nie oznacza to, że pozbycie się starej plamy z krwi jest niemożliwe. Oto kilka sposobów na zaschnięte plamy z krwi:

1. Sok z cytryny. Ponieważ sok z cytryny ma silne działanie wybielające, doskonale radzi sobie z wszelkimi plamami i osadami (np. z herbaty czy kawy). By usunąć plamę z krwi przy pomocy soku z cytryny, należy przygotować roztwór soku z wodą (tak, by większą część stanowił sok z cytryny), a następnie polać nim starą plamę z krwi i dokładnie potrzeć. Proces można powtórzyć kilkakrotnie, aż plama zniknie.

2. Woda utleniona. Nie tylko doskonale odkaża i przemywa rany, ale jest w stanie poradzić sobie z trudnymi plamami. By usunąć plamę z krwi przy pomocy wody utlenionej, polej nią zabrudzoną powierzchnię, poczekaj kilka minut, a następnie przepłucz zimną wodą, pocierając miejsce z plamą. Możesz także przygotować roztwór wody utlenionej i zimnej wody (szklanka wody utlenionej na litr wody) i zamoczyć w nim zabrudzoną tkaninę.

3. Sól kuchenna. Podobnie jak w przypadku świeżych plam z krwi, sól kuchenna jest w stanie poradzić sobie z zaschniętymi plamami. Tym razem, zastosowanie soli do wywabienia plamy będzie nieco inne. Do miski lub miednicy nalać litr wody i dodać 3 łyżki soli (jeśli tkanina jest delikatna, wystarczy 1.5 łyżki). Następnie moczyć przez godzinę, a po upływie czasu wyprać w pralce (lub ręcznie).

4. Soda oczyszczona. Plamę z krwi wywabimy również przy pomocy sody oczyszczonej. Wystarczy przygotować pastę z sody, zimnej wody i odrobiny soku z cytryny i nałożyć ją na zabrudzoną powierzchnię. Zostawić na godzinę, a następnie zmyć.

5. Płyn do mycia naczyń. Dobrym sposobem na usunięcie plam z krwi jest użycie płynu do naczyń. Kilka kropel płynu nakładamy na zabrudzoną powierzchnię i pocieramy, a następnie ubranie pierzemy w pralce.

6. Odplamiacz. Jeśli plama nie chce zniknąć mimo zastosowania powyższych środków, warto wyprać ją w pralce, dodając odplamiacza, np. Vanish lub innego środka chemicznego przeznaczonego do usuwania trudnych plam.

Jak usunąć plamy z krwi z materaca i kanapy?

Nie każdą powierzchnię poplamioną krwią możemy namoczyć lub wyprać w pralce. Jak postąpić, gdy kilka kropel krwi spadnie na przykład na materac lub kanapę? Jak usunąć plamy z krwi z materaca i tapicerki?

Jeśli plama jest świeża, możemy wyszorować ją zimną wodą i szczotką. Jeśli jednak plama już zaschła i żadne środki nie działają, warto wykorzystać krochmal. Krochmal rozrabiamy z zimną wodą oraz odrobiną wody utlenionej i soli. Tak utworzoną pastę nakładamy na zabrudzony fragment materaca lub tapicerki sofy. Czekamy, aż całkowicie wyschnie i usuwamy. Proces powtarzamy aż do całkowitego zniknięcia plamy.