Jak usunąć plamy z krwi? Skuteczne sposoby na plamy z krwi

2021-01-14 9:19

Każdy, kto choć raz w życiu stanął przed zadaniem usunięcia plamy z krwi wie, że nie jest to takie proste. Plamy z krwi należą do jednych z najtrudniejszych plam do wybawienia, dlatego przygotowaliśmy garść sprawdzonych sposobów – domowych i przemysłowych – które skutecznie pomogą się ich pozbyć.

plamy
Autor: Photos.com

Spis treści:

Dlaczego plamy z krwi tak trudno usunąć?

Plamy z krwi dużo trudniej usunąć niż na przykład plamy z wina czy oleju. Dlaczego? Skład i właściwości krwi odgrywają tutaj kluczową rolę. Hemoglobina znajdująca się we krwi powoduje natychmiastowe krzepnięcie, dlatego gdy się skaleczymy, nasza rana dość szybko przestaje krwawić, pojawia się skrzep i rozpoczyna proces gojenia. Gdy dojdzie do kontaktu krwi z tkaniną lub inną, chłonną powierzchnią zachodzi podobny proces – hemoglobina przywiera do tkaniny i zaczyna krzepnąć, dążąc do trwałego połączenia z materiałem.

Jak usunąć świeże plamy z krwi?

Najłatwiej usunąć świeże plamy z krwi – im mniej czasu damy hemoglobinie na działanie i proces krzepnięcia, tym łatwiej będzie wywabić czerwoną plamę.

1. Zimna woda. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, gdy na ubranie, prześcieradło lub dywan skapnie krew jest namoczenie tkaniny w zimnej wodzie. W przypadku prześcieradła lub ubrania należy polewać świeżą plamę zimną wodą. By wzmocnić efekt, możemy użyć również szarego mydła. Gdy krew zabrudzi dywan, użyjmy szczotki lub gąbki nasączonej zimną wodą i postarajmy się wyszorować zakrwawione miejsce. Pamiętajmy, że woda musi być zimna – gorąca tylko utrwali plamę.

2. Sól kuchenna. By usunąć świeżą plamę z krwi, możemy posypać ją obficie solą kuchenną i zostawić na godzinę. Po upływie czasu wystarczy wypłukać tkaninę w zimnej wodzie – plama powinna zniknąć.

Jak usunąć stare plamy z krwi?

Gdy plama z krwi już wyschła, jej usunięcie nie będzie należało do najłatwiejszych zadań. Ale nie oznacza to, że pozbycie się starej plamy z krwi jest niemożliwe. Oto kilka sposobów na zaschnięte plamy z krwi:

1. Sok z cytryny. Ponieważ sok z cytryny ma silne działanie wybielające, doskonale radzi sobie z wszelkimi plamami i osadami (np. z herbaty czy kawy). By usunąć plamę z krwi przy pomocy soku z cytryny, należy przygotować roztwór soku z wodą (tak, by większą część stanowił sok z cytryny), a następnie polać nim starą plamę z krwi i dokładnie potrzeć. Proces można powtórzyć kilkakrotnie, aż plama zniknie.

2. Woda utleniona. Nie tylko doskonale odkaża i przemywa rany, ale jest w stanie poradzić sobie z trudnymi plamami. By usunąć plamę z krwi przy pomocy wody utlenionej, polej nią zabrudzoną powierzchnię, poczekaj kilka minut, a następnie przepłucz zimną wodą, pocierając miejsce z plamą. Możesz także przygotować roztwór wody utlenionej i zimnej wody (szklanka wody utlenionej na litr wody) i zamoczyć w nim zabrudzoną tkaninę.

3. Sól kuchenna. Podobnie jak w przypadku świeżych plam z krwi, sól kuchenna jest w stanie poradzić sobie z zaschniętymi plamami. Tym razem, zastosowanie soli do wywabienia plamy będzie nieco inne. Do miski lub miednicy nalać litr wody i dodać 3 łyżki soli (jeśli tkanina jest delikatna, wystarczy 1.5 łyżki). Następnie moczyć przez godzinę, a po upływie czasu wyprać w pralce (lub ręcznie).

4. Soda oczyszczona. Plamę z krwi wywabimy również przy pomocy sody oczyszczonej. Wystarczy przygotować pastę z sody, zimnej wody i odrobiny soku z cytryny i nałożyć ją na zabrudzoną powierzchnię. Zostawić na godzinę, a następnie zmyć.

5. Płyn do mycia naczyń. Dobrym sposobem na usunięcie plam z krwi jest użycie płynu do naczyń. Kilka kropel płynu nakładamy na zabrudzoną powierzchnię i pocieramy, a następnie ubranie pierzemy w pralce.

6. Odplamiacz. Jeśli plama nie chce zniknąć mimo zastosowania powyższych środków, warto wyprać ją w pralce, dodając odplamiacza, np. Vanish lub innego środka chemicznego przeznaczonego do usuwania trudnych plam.

Jak usunąć plamy z krwi z materaca i kanapy?

Nie każdą powierzchnię poplamioną krwią możemy namoczyć lub wyprać w pralce. Jak postąpić, gdy kilka kropel krwi spadnie na przykład na materac lub kanapę? Jak usunąć plamy z krwi z materaca i tapicerki?

Jeśli plama jest świeża, możemy wyszorować ją zimną wodą i szczotką. Jeśli jednak plama już zaschła i żadne środki nie działają, warto wykorzystać krochmal. Krochmal rozrabiamy z zimną wodą oraz odrobiną wody utlenionej i soli. Tak utworzoną pastę nakładamy na zabrudzony fragment materaca lub tapicerki sofy. Czekamy, aż całkowicie wyschnie i usuwamy. Proces powtarzamy aż do całkowitego zniknięcia plamy.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE