Jak i czym czyścić blat kuchenny? Czyszczenie blatu – porady

2019-03-26 15:18 Danuta Awolusi

Czyszczenie blatów kuchennych to codzienność, a jak wiadomo, częste używanie środków chemicznych może powodować uszkodzenia powierzchni. Jeżeli więc zależy nam na utrzymaniu blatu w dobrym stanie, warto wiedzieć, jak i czym pielęgnować go podczas użytkowania.

Czym czyścić blat kuchenny? Środki czystości

Do blatu kuchennego dobierzmy środki czyszczące przeznaczone do materiału – to pozwoli nam zapobiec powstawaniu uszkodzeń i przebarwień często niemożliwych do usunięcia. Warto wiedzieć, czym czyścić blat laminowany, a jak czyścić blat granitowy, zanim jeszcze zdecydujemy się na zakup. Dodatkowo pamiętajmy o kilku zasadach pielęgnacji blatów kuchennych: nie zostawiajmy na nich mokrych lub gorących naczyń i nie szorujmy ich druciakami. Krojąc cokolwiek nożem, zawsze używajmy deski, bo nawet najdrobniejsza rysa może oszpecić powierzchnię (będzie się w niej zbierał brud, może również wpuścić wilgoć w głąb materiału).

Jak czyścić blat kuchenny, by służył nam długie lata? Poniższe metody na pewno w tym pomogą.

Czym czyścić drewniany blat?

Bez względu na to, czy surowiec, z jakiego wykonano blat drewniany, jest miękki czy twardy (choć oczywiście zaleca się twarde drewno), do czyszczenia używajmy wyłącznie delikatnych ścierek i gąbek bez warstwy szorującej. Ważne, aby korzystać tylko z łagodnych detergentów, a więc na przykład płynu do naczyń. Jeżeli blat jest olejowany, wybierzmy specjalne preparaty przeznaczone do drewna lub inne, rekomendowane przez producenta. Nawet zwyczajne mleczko może uszkodzić delikatną warstwę drewna. Tego typu powierzchnie są niestety bardzo wymagające – plamy i wilgoć należy wycierać od razu (w przeciwnym razie będą bardzo trudne do usunięcia), a podczas krojenia trzeba uważać, by nie porysować powierzchni. Jeżeli jednak dojdzie do zniszczenia, można delikatnie zeszlifować dane miejsce papierem ściernym, a następnie ponownie pokryć je lakierem lub naolejować.

..  Jak odnowić blat kuchenny? >>>

Kamień. Czym czyścić blat granitowy? Czym czyścić marmurowy blat?

Granit i marmur to wdzięczne materiały na blat kuchenny – nie nasiąkają wodą i są odporne na uszkodzenia oraz wysokie temperatury. Czym czyścić blat z granitu lub marmuru? Najlepiej sprawdzi się zwykła woda, która pozwoli nam usunąć większość plam i zabrudzeń. Możemy używać również płynu do naczyń, warto jednak dokładnie go wytrzeć, bo w kontakcie z wysoką temperaturą (na przykład gdy kładziemy garnek) może spowodować odbarwienia. Czyszczenie blatu kamiennego nie jest trudne, ale unikajmy stosowania żrących środków chemicznych (wybielaczy) oraz druciaków.

..  Granit – solidny i efektowny materiał wykończeniowy >>>

Czym czyścić blat laminowany?

Blaty laminowane to płyta wiórowa pokryta warstwą laminatu – materiału odpornego na środki chemiczne, który jednak łatwo można zarysować. Laminat najlepiej przetrzeć dowolnym środkiem przeznaczonym do powierzchni kuchennych, pamiętając jednak, by zawsze wytrzeć całość do sucha. Płyta wiórowa, do której dostanie się wilgoć, szybko zaczyna puchnąć i nie wraca do swojego pierwotnego stanu.

Czym czyścić blat z konglomeratu?

Konglomerat to połączenie zmielonego kamienia z żywicą oraz pigmentem. Dzięki temu jest jeszcze trwalszy, a równocześnie lżejszy od granitu. To nie wszystkie zalety konglomeratów – są one odporne na działanie środków chemicznych i nie ulegają przebarwieniom. Na co dzień wystarczy je czyścić wodą, bo łatwo usuwać z nich zabrudzenia. Można również używać innych detergentów, które przeznaczone są do czyszczenia kuchni.

Jak usunąć przypalenie blatu kuchennego?

W przypadku drewnianego blatu naprawmy szkodę, używając papieru ściernego. Warto poprosić o pomoc fachowca, który zadba o to, by zeszlifowane miejsce nie odróżniało się od całości.

Jeżeli jednak przypalimy blat laminowany, przypalenia są nieco trudniejsze do usunięcia. Czym wyczyścić przypalony blat kuchenny? Można spróbować wycierać powierzchnię roztworem z trzech łyżek octu i jednej łyżki cytryny – jeżeli przypalenie nie jest głębokie, istnieje szansa na odratowanie.

..  Jak wyczyścić przypalony garnek? >>>

Czyszczenie blatu kuchennego to żadna filozofia, jednak warto zapoznać się z uwagami producenta i zaopatrzyć się w odpowiednie środki myjące. Często najlepszym wyjściem okaże się zwykła woda, więc może nie warto przepłacać? Aby uzyskać ładny połysk, można użyć płynu do mycia szyb. Unikajmy za to środków zawierających kwasek lub wybielacze. Dzięki temu blaty będą służyły przez wiele lat w idealnym stanie.