Dodaj do prania 2 łyżki soli. Rozwiążesz trzy problemy za jednym zamachem

2023-03-15 11:09

Sól do prania stosowały już nasze babcie i to z doskonałymi efektami. Dodając do bębna pralki tę popularną kuchenną przyprawę możesz w prosty sposób rozwiązać trzy uciążliwe problemy. Sprawdź, dlaczego warto stosować sól do prania.

sypanie proszku do pralki
Autor: getty images

Sól usuwa plamy

Sól to doskonały, w pełni naturalny odplamiacz. Świetnie radzi sobie z plamami z krwi, wina czy potu. Co więcej, sól przywraca tkaninom śnieżną biel, dlatego od lat stosuje się ją do prania koszul, firan czy obrusów.

Jak wykorzystać sól podczas prania? Wystarczy dodać bezpośrednio do bębna 1-2 łyżki soli. Proszek lub płyn do płukania dodajesz bez zmian.

UWAGA: tkanin przeznaczonych tylko do prania chemicznego nie należy prać w pralce z dodatkiem soli, ponieważ mogą ulec zniszczeniu.

Sól pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów

Czasem trudno jest pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z ubrań, np. dymu tytoniowego, potu, jedzenia lub stęchlizny.

Gdy pranie z dodatkiem proszku i aromatycznego płynu do płukania nie wystarczy, by usunąć przykre zapachy, warto dodać do bębna pralki łyżkę soli, która dobrze pochłania zapachy. By podwoić skuteczność soli, możesz wsypać do pralki również łyżkę sody oczyszczonej.

Sól zmiękcza wodę i chroni pralkę

Na koniec warto wspomnieć o innej, niezwykle przydatnej właściwości soli. Dodana do prania pomaga zmiękczyć wodę. W efekcie nie tylko ubrania są milsze w dotyku, ale również w samej pralce nie tworzy się osad z twardej wody.

Jeśli zmagasz się z problemem twardej wody, przed praniem dodaj łyżkę soli do przegródki z płynem zmiękczającym. Sól zmiękczy wodę podczas prania i przyczyni się do lepszego działania detergentów.

W dłuższej perspektywie sól zadba również o twoją pralkę, chroniąc ją przed szkodliwym osadem z twardej wody. Możesz też dodać raz w miesiącu do pralki szklankę octu, który jest nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z osadem i pleśnią.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE