4 rady, jak myć okna zimą. Drugiej i czwartej nie możesz zignorować!
Kojarzycie te memy, które pojawiają się przed Wielkanocą “Czy umyłaś już okna dla Jezusa?”? Zazwyczaj próżno ich szukać zimą, przed Bożym Narodzeniem, ponieważ trzeba mieć sporo samozaparcia, żeby być okna, kiedy na zewnątrz jest mróz. Nie jest to jednak niemożliwe!

Jak myć okna zimą?
Mycie okien w zimie zdecydowanie nie należy do przyjemnych. W dodatku nie jest to takie proste, ponieważ szyby są bardzo zimne, więc kiedy spryskamy je płynem, ten może zamarznąć, co sprawi że ta czynność stanie się niemożliwa, ale także wyjątkowo frustrująca.
Jak zatem umyć okna zimą, tak aby nie tylko nie było na nich smug, ale również w miarę szybko, by jak najkrócej przebywać na mrozie?
Oto kilka zasad jak myć okna zimą:
1. Sprawdź pogodę, zanim zabierzesz się za porządki
W miarę możliwości postaraj się wybrać odpowiednią porę na mycie okien. Najlepiej, aby świeciło słońce, a temperatura była dodatnia. Dzięki dobremu światłu będziesz w stanie ocenić, czy nie ma smug. Promienie słoneczne dodatkowo nagrzeją nieco szkło, dzięki czemu płyn do mycia nie będzie na nim zamarzał.

2. Myj szyby chłodną wodą
Przypomnij sobie lekcje fizyki. Ciepła woda zamarza szybciej niż zimna! Do mycia okien w zimie lepiej wykorzystać więc chłodniejszą wodę. Dzięki temu unikniesz wielu nerwów, bo w trakcie mycia ta nie powinna zamarznąć.
3. Użyj ściągaczki do wody
Odkąd sama zaopatrzyłam się w elektroniczną ściągaczkę, jestem w stanie zmusić się do umycia okien nawet dwa razy roku, i to tylko wiosną i latem! Dzięki niej nie muszę polerować okien, a mycie zajmuje naprawdę chwilę. Może efekt nie jest idealny, ale lepsze to niż dziesiątki odbitych małych rączek na szybach.
4. Wybieraj detergenty z alkoholem
Naturalne środki do mycia szyb często nie zawierają alkoholu. Tych lepiej używać, kiedy temperatury na zewnątrz są dodatnie. Z płynem do mycia okien jest trochę jak z płynem do spryskiwacza w samochodzie. W zimie trzeba użyć zimowego, żeby nie zamarzł.
Tym samym mycie okien w zimie rozpocznij od sprawdzenia, czy twój detergent zawiera alkohol. Jeśli nie, nie musisz od razu biec do sklepu. Możesz do swojego płyny wlać nieco spirytusu (kilka łyżeczek).
Przeczytaj również:
- Parowanie szyb wewnętrznych. Dlaczego okna parują i jak temu zaradzić?
- Mycie okien i parapetów: jak myć okna. Szyby bez smug - domowe porady
- 5 fenomenalnych zastosowań kremu do golenia. Numer 3 odmieni twoje życie