Mycie okien i parapetów: jak myć okna. Szyby bez smug - domowe porady

2022-03-24 17:08

Mycie okien: domowe porady na wiosenne porządki. Podpowiadamy jak myć okna i parapety, by szybko i skutecznie uporać się z brudem i smugami na szybie. Mycie okien: szyby bez smug - domowy poradnik.

Mycie okien
Autor: Thinkstockphotos.com Mycie okien jest jedną z najmniej przyjemnych czynności sprzątania domu.

Spis treści

  1. Jak myć okna i parapet
  2. Polerowanie okien: szyby bez smug
  3. Galeria zdjęć: aranżacje okien

Mycie okien to dość uciążliwa i czasochłonna czynność sprzątania domu. Jeśli jednak zrobimy to skwapliwe i nieugięcie korzystając z pomocy domowników i nowoczesnych lub ekologicznych (przygotowanych w domu), środków czyszczących mycie okien minie nam szybko i sprawnie. Podpowiadamy jak szybko i dobrze umyć okna, by lśniły na wiosnę.

Sprawdź też: jak zrobić ekologiczny płyn do mycia okien >>>

W słoneczny dzień naturalne światło pomoże Ci dostrzec brud na oknie. Minusem mycia okien przy ładnej pogodzie jest fakt, że woda wysycha zbyt szybko, pozostawiając na szybach uporczywe smugi. Z kolei w pochmurny dzień deszcz może pokrzyżować Ci plany na sprzątanie. Odradzamy mycie okien podczas mrozu, ponieważ niska temperatura otoczenia sprawia, że szyby stają się kruche i mogą pęknąć. Najlepiej zatem zaplanować tę czynność na pogodny poranek.

Sprawdź też: jak czyścić rolety i żaluzje >>>

Jak myć okna i parapet

Umyj okna co najmniej dwa razy w roku. Za każdym razem dostrzeżesz zaskakującą różnicę w całym pokoju, który stanie się jaśniejszy i bardziej przytulny. Mycie okien rozpocznij od zdjęcia firan, zasłon i rolet. Użyj szczotki do pozbycia się kurzu i pajęczyn z parapetów. Zmywacz do paznokci usunie ślady kleju po taśmie montażowej.

Do mycia framug wykorzystaj gąbkę zamoczoną w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Pamiętaj, że im mniej mydlin, tym lepiej. Zachowaj ostrożność, jeśli chcesz użyć silnych środków czyszczących, aby nie porysować ram. Po umyciu framug nie zapomnij o umyciu parapetów.

Sprawdź też: jak zrobić płyn do mycia okien >>>

Przystępując do mycia okien, możesz przygotować domowy roztwór czyszczący, dodając dwie łyżki octu do niewielkiej miski z ciepłą wodą (ok. 2,5 l wody). W przypadku bardzo brudnych lub tłustych szyb okiennych, należy użyć dwóch łyżek amoniaku lub gliceryny, która chroni szyby przed osadzaniem się kurzu i śladami kropel deszczu. Woda z denaturatem zapobiegnie zamarzaniu szyb zimą. Po umyciu okien , a koniec należy je przetrzeć suchą, niestrzępiącą się szmatką.

Podczas mycia okien możesz usunąć nadmiar wody czystą, gumową wycieraczką, zaczynając od górnej części szyby. Co jakiś czas przecieraj wycieraczkę czystą szmatką, aby uniknąć roznoszenia brudu. Stróżki wody, które pozostały na szybie, usuń suchą ściereczką z mikrofibry. Na koniec przetrzyj parapet, na który mogła spłynąć woda.

Polerowanie okien: szyby bez smug

Spryskaj okna niewielką ilością wody z octem i wytrzyj do sucha, np. zgniecionymi gazetami. Farba drukarska doda szybie blasku i nie będzie na niej smug. Do polerowania czystej i suchej szyby okna można też użyć nylonowych rajstop lub szarego papieru. Zwieńczeniem twojej pracy będzie zawieszenie w oknie świeżo wypranych firanek.

Sprawdź też: jak prać i wybielić firany >>>

Galeria zdjęć: aranżacje okien

Po myciu okien czas na dekoracje. Zobacz inspiracje na aranżacje okienne - wybieramy zasłony i firany. Modny wystrój okna - zdjęcia wnętrz.

Konserwacja i regulacja okien plastikowych - rady eksperta
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE