Tradycyjne rzemiosło. Skąd wzięły się piękne meble z drewna w naszych domach?

2021-05-12 14:56

Drewno było z człowiekiem praktycznie od zawsze. Domy, meble, podłogi od setek lat tworzono właśnie z tego surowca. I nadal, mimo wielu innych technologii, jest bardzo cenione zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Meble z drewna cały czas chętnie gościmy w naszych domach, nadal ważna jest dla wielu osób ich unikatowość.

TAMO
Autor: Tom Kurek, mat. prasowe TAMO Komoda XO 4 stworzona przez polską pracownię TAMO

Spis treści

  1. Meble z drewna – długa historia
  2. Zobacz galerię zdjęć: Piękne meble z drewna
  3. Zawód stolarz
  4. Meble z drewna: rzemiosło i dbałość o detal

Szacuje się, że meble z drewna robiono już w czasach starożytnych Egipcjan (prawie 5000 tysięcy lat temu) – dowodem na to są także rysunki, gdzie widać stoły czy łóżka. Co ciekawe, to Egipcjanie wpadli na pomysł konserwowania mebli poprzez lakierowanie. Jaka była droga mebli z drewna do obecnych czasów?

Meble z drewna – długa historia

W Japonii wykorzystując narzędzia ze stali wysokowęglowej obrabiano min. drewno. Tamtejsi stolarze konstruowali meble bez użycia gwoździ czy kleju.

W Europie to Rzymianie opanowali sztukę robienia mebli z drewna – zaczęło się od tworzenia wojskowych sprzętów, jak okręty czy wieże oblężnicze, a potem drewno weszło do życia cywilnego w postaci mebli. Ciekawostką jest to, że archeolodzy odkryli sklep meblowy, który został zalany jak całe Pompeje przez lawę z Wezuwiusza. Rzymskie meble bardzo często zdobiono scenami z życia oraz mitologicznymi potworami. Z jakich gatunków powstawały? Klon, wiąz czy buk. Zarówno Rzymianie jak i Grecy używali drogiego drewna afrykańskiego, które wykorzystywali do produkcji luksusowych mebli.

Niestety okazuje się też, że nie tylko współcześnie doprowadza się do katastrof ekologicznych. Rzymianie wykorzystywali drzewo na potęgę i znikały całe lasy.

Zobacz galerię zdjęć: Piękne meble z drewna

Zawód stolarz

Dokładnie nie wiadomo, kiedy pojawił się zawód stolarza, ale to w Biblii mamy postać Noego, który wybudował arkę. Rzemiosło to było od zawsze dobrym i opłacalnym zawodem. Nawet w czasach średniowiecza stolarze byli rozchwytywani i zawsze zajęci. Zostało tak do dziś – żeby umówić się z dobrym stolarzem trzeba długo poczekać. Drewno to naturalne tworzywo i szlachetny materiał, z którego taki specjalista tworzy meble. Z biegiem lat powstały duże firmy produkujące meble z tego surowca, acz często zaczęły wykorzystywać sztuczne zamienniki drewna. A przecież to materiał biodegradowalny, odnawialny i trwały. W ciągu ostatnich lat widać jednak wyraźną tendencję powrotu do korzeni. Niewielkie firmy, ba, nawet jednoosobowe, tworzą piękne i unikatowe meble z drewna.

Tamo
Autor: Materiały prasowe TAMO Krzesło LOBE nie dominuje przestrzeni, a jest częścią wnętrza, ponieważ z profilu ogranicza się do paru prostych i krzywych

Meble z drewna: rzemiosło i dbałość o detal

Takich miejsc, gdzie powstają niesamowite i designerskie meble jest w Polsce naprawdę coraz więcej. Wyróżniają się podejściem do produkcji, unikatowymi sposobami obróbki drewna, czy dbałością o detale. Wiele z tych projektów jest  niepowtarzalnych, czasem czerpiących z poprzednich epok czy z stylów innych krajów. W niektórych firmach chętnie korzysta się z kolaboracji z projektantami mebli. Przykładem może być Tamo – pracownia i stolarnia mieszcząca się w zabytkowym budynku z widokiem na zatokę Gdańską. Podjęła się ostatnio współpracy z Krystianem Kowalskim – utalentowanym projektantem, a efekty współpracy będzie można zobaczyć niebawem. Tamo stworzyło drewniane stoliki Neo, które znane są z pokoi w hotelach PURO. Projekty to inspiracja skandynawskim stylem, ale i także nowoczesnym, nawet nawiązującym do Bauhausu. Tamo to jednak przede wszystkim połączenie wpływów skandynawskich i słowiańskich. Ich meble tworzone są m.in. z dębu i jesionu.

TAMO
Autor: Materiały prasowe TAMO Kolekcja Febe jest tworzona ręcznie z litego, certyfikowanego drewna (certyfikat FSC) dębowego oraz z orzecha amerykańskiego w zabytkowym, portowym magazynie, tuż nad brzegiem Morza Bałtyckiego

Przykładów podobnych pracowni można by trochę wymienić. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że drewno i meble z drewna cały czas są chętnie wykorzystywane we wnętrzach – czasem tylko odrzucano je dla chwilowego kaprysu jakim są inne materiały. Jednak meble z drewna to na pewno dobry i solidny produkt, którym można cieszyć się bardzo długo. W dodatku jest odnawialny, więc zostaje z nami na wiele lat.