Stacja parowa – jak wybrać dobry generator pary?

2019-12-20 18:02

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń do prasowania ubrań – aktualnie obok tradycyjnych żelazek do wyboru mamy również stacje parowe, zwane też generatorami pary. Na czym polega działanie tych sprzętów i na co zwrócić uwagę, wybierając stację parową do prasowania?

Stacja parowa
Autor: materiały prasowe Żelazko z generatorem pary PerfectCare Aqua Pro marki Philips

Spis treści

  1. Stacja parowa do prasowania – czym właściwie jest?
  2. Żelazko parowe a stacja parowa – czym się od siebie różnią?
  3. Jakie są wady i zalety generatora pary?
  4. Jaki generator pary wybrać – najważniejsze parametry

Stacja parowa do prasowania – czym właściwie jest?

Generator pary jest urządzeniem do prasowania, które powstało z myślą o szybszym, efektywniejszym i łatwiejszym wygładzaniu ubrań. Już od dawna wiadomo, że para wodna rozpulchnia włókna tkanin, dzięki czemu można je bez problemu wyprostować i ułożyć zgodnie z oczekiwaniami – z tego względu już wiele lat temu producenci sprzętu AGD stworzyli żelazka z systemem parowym. Stacje parowe są bardziej zaawansowanymi, a dzięki temu jeszcze wydajniejszymi urządzeniami, jednak od żelazek różnią się dość znacznie – co dzieli, a co łączy te dwa rodzaje sprzętów prasujących?

Żelazko parowe a stacja parowa – czym się od siebie różnią?

Główną różnicę pomiędzy żelazkiem a stacją parową zauważymy już na pierwszy rzut oka. Generator pary składa się bowiem z dwóch części – żelazka i zbiornika na wodę, w którym wytwarzana jest para wodna i dopiero stamtąd transportowana do stopy żelazka. Działają na podobnej zasadzie – poprzez wyrzuty pary wodnej na prasowane tkaniny. Jednak w przypadku żelazka są one wielokrotnie słabsze niż w stacjach parowych, dlatego też te drugie cechują się o wiele większą skutecznością wygładzania.

Kolejną różnicą jest waga obu urządzeń – sam element prasujący w generatorze pary jest bardzo lekki, tradycyjne żelazko zaś waży sporo więcej. Z drugiej strony jako całe urządzenie stacje pary do prasowania są dość nieporęczne, dlatego trudniej je schować i łatwiej używa się ich stacjonarnie.

..  Prasowanie krok po kroku. Jak prasować różne tkaniny? >>>

Jakie są wady i zalety generatora pary?

Zanim zdecydujemy się na zakup stacji parowej, warto poznać najważniejsze zalety urządzenia:

  • wysoka skuteczność prasowania,
  • mniej czasu poświęcanego na szykowanie ubrań,
  • możliwość prasowania w pionie,
  • łatwe operowania elementem prasującym,
  • zminimalizowane ryzyko zniszczenia delikatnych tkanin,
  • możliwość zastosowania do odświeżania ubrań,
  • zmiękczanie tkanin w czasie prasowania.

Taki generator pary dzięki swoim licznym zaletom staje się więc ważnym elementem wyposażenia gospodarstwa domowego. W szczególności docenią to osoby mające duże rodziny, w których prasowanie ubrań dla wszystkich domowników zajmuje sporo czasu. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak każde urządzenie, również stacja parowa ma swoje wady. Co możemy do nich zaliczyć? To z pewnością:

  • wyższa cena niż w przypadku tradycyjnych żelazek parowych,
  • spore gabaryty – trudniejsze przechowywanie,
  • konieczność kupienia dość drogiej deski do prasowania pod generator pary,
  • dość głośna praca stacji pary.

Niektórzy jako wadę generatora pary podają także wyższy pobór energii elektrycznej niż w przypadku zwykłych żelazek, jednak biorąc pod uwagę krótszy czas poświęcany na prasowanie, ten zarzut możemy zniwelować.

Jaki generator pary wybrać – najważniejsze parametry

Jeśli zdecydowaliśmy się ostatecznie na zakup stacji parowej do prasowania, musimy rozeznać się w dostępnych na rynku urządzeniach. Jaki generator pary będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę?

Ciśnienie pary – im wyższe, tym lepsze, ponieważ zapewnia wydajniejsze i szybsze prasowanie. Najpopularniejsze są urządzenia generujące parę o ciśnieniu ok. 4-8 barów.

Moc – ten parametr także ma wpływ na skuteczność generatora pary – warto wybierać urządzenia dysponujące mocą przynajmniej 2000 W.

Pojemność zbiornika na wodę – od tego zależy komfort pracy. Wybierzmy stację pary z pojemnikiem przynajmniej dwulitrowym, by móc cieszyć się długim i nieprzerwanym prasowaniem.

Dodatkowe funkcje – wiele stacji parowych może pochwalić się innowacyjnymi funkcjami, takimi jak ekologiczny tryb pracy, automatyczne wyłączanie się po określonym czasie bez aktywności czy samoistne dopasowywanie temperatury do rodzaju prasowanej tkaniny. Warto zwrócić na nie uwagę, by wybrać generator pary najlepiej dopasowany do potrzeb.

Zakup generatora pary warto dobrze przemyśleć – urządzenie to kosztuje sporo, ale w przypadku osób, które prasują z dużą częstotliwością, wydaje się niezbędne, by poświęcać mniej czasu na obowiązki domowe.

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio