Żelazko parowe: jakie żelazko kupić? Sprawdziliśmy 9 modeli żelazek

2015-06-02 15:36

Jak działa żelazko parowe? Para wnikając w tkaninę ułatwia wyprasowanie najtrudniejszych zagnieceń. Podpowiadamy jakie żelazko parowe wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie. Porównamy dla was 9 modeli żelazek parowych dostępnych na rynku.

Spis treści

  1. Jakie żelazko parowe kupić?
  2. Deska do prasowania żelazkiem parowym
  3. Zobacz galerię, jak uszyć pokrowiec na deskę do prasowania
  4. Zobacz galerię z funkcjonalnymi deskami do prasowania

Żelazko zintegrowane z generatorem pary ułatwia wyprasowanie nawet najtrudniejszych zagnieceń. Im więcej pary i im większe jest jej ciśnienie – tym prostsze zadanie do wykonania. Sprawdziliśmy 9 modeli żelazek ze stacją pary dostępnych na rynku. Zobacz, czym kierować się przy wyborze żelazka parowego i na co zwrócić uwagę.

Sprawdź też: jak wyczyścić żelazko >>>

Jakie żelazko parowe kupić?

• Moc  żelazka – jeśli moc przekracza 2000 W, żelazko szybciej się nagrzewa, wystudza, a także wytwarza parę.• Woda – do żelazek parowych używamy wody z kranu lub destylowanej, ale zmieszanej z wodą z kranu.• Funkcja samooczyszczania – aby oczyścić żelazko, trzeba napełnić zbiornik wody i ustawić maksymalną temperaturę, następnie uruchomić wyrzut pary. Pod wpływem ciśnienia razem z parą są wyrzucane z żelazka zanieczyszczenia. Czynność powinna trwać do opróżnienia zbiornika. By żelazko działało bez zarzutu, powtarzajmy ją co dwa miesiące.

Sprawdź też: jak wyprasować spodnie - wideo >>>

• Para – gdy urządzenie wytwarza jej ponad 50 g/min, wystarczy prasować ubrania tylko po jednej stronie lub jednocześnie kilka warstw, np. pościeli, obrusów.• Uderzenia pary w pionie – podczas prasowania w pionie (np. zasłon czy odzieży na wieszaku) nie dotykamy stopą tkaniny. Silny wyrzut pary świetnie wygładzi nawet mocne zagniecenia.

Czytaj też: Jaki steamer do ubrań kupić - prasowanie w pionie?

Deska do prasowania żelazkiem parowym

Deska do prasowania powinna być metalowa z dziurkami. Deski do prasowania z blatem np. wiórowym nie pozwalają parze swobodnie przepływać przez tkaninę, która pozostaje wilgotna. Parą nasiąka też deska. Warto pomyśleć o stabilnej desce ze specjalną podstawką pod stację parową.

Czytaj też: Opinie użytkowników na temat żelazek z generatorem pary >>>

Zobacz galerię, jak uszyć pokrowiec na deskę do prasowania

Zobacz galerię z funkcjonalnymi deskami do prasowania