Żelazko parowe: jakie żelazko kupić? Sprawdziliśmy 9 modeli żelazek

2015-06-02 15:36

Jak działa żelazko parowe? Para wnikając w tkaninę ułatwia wyprasowanie najtrudniejszych zagnieceń. Podpowiadamy jakie żelazko parowe wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie. Porównamy dla was 9 modeli żelazek parowych dostępnych na rynku.

Żelazko zintegrowane z generatorem pary ułatwia wyprasowanie nawet najtrudniejszych zagnieceń. Im więcej pary i im większe jest jej ciśnienie – tym prostsze zadanie do wykonania. Sprawdziliśmy 9 modeli żelazek ze stacją pary dostępnych na rynku. Zobacz, czym kierować się przy wyborze żelazka parowego i na co zwrócić uwagę.

Sprawdź też: jak wyczyścić żelazko >>>

Jakie żelazko parowe kupić?

• Moc  żelazka – jeśli moc przekracza 2000 W, żelazko szybciej się nagrzewa, wystudza, a także wytwarza parę.
• Woda – do żelazek parowych używamy wody z kranu lub destylowanej, ale zmieszanej z wodą z kranu.
• Funkcja samooczyszczania – aby oczyścić żelazko, trzeba napełnić zbiornik wody i ustawić maksymalną temperaturę, następnie uruchomić wyrzut pary. Pod wpływem ciśnienia razem z parą są wyrzucane z żelazka zanieczyszczenia. Czynność powinna trwać do opróżnienia zbiornika. By żelazko działało bez zarzutu, powtarzajmy ją co dwa miesiące.

Sprawdź też: jak wyprasować spodnie - wideo >>>

• Para – gdy urządzenie wytwarza jej ponad 50 g/min, wystarczy prasować ubrania tylko po jednej stronie lub jednocześnie kilka warstw, np. pościeli, obrusów.
• Uderzenia pary w pionie – podczas prasowania w pionie (np. zasłon czy odzieży na wieszaku) nie dotykamy stopą tkaniny. Silny wyrzut pary świetnie wygładzi nawet mocne zagniecenia.

Czytaj też: Jaki steamer do ubrań kupić - prasowanie w pionie?

Deska do prasowania żelazkiem parowym

Deska do prasowania powinna być metalowa z dziurkami. Deski do prasowania z blatem np. wiórowym nie pozwalają parze swobodnie przepływać przez tkaninę, która pozostaje wilgotna. Parą nasiąka też deska. Warto pomyśleć o stabilnej desce ze specjalną podstawką pod stację parową.

Czytaj też: Opinie użytkowników na temat żelazek z generatorem pary >>>

Zobacz galerię, jak uszyć pokrowiec na deskę do prasowania

Zobacz galerię z funkcjonalnymi deskami do prasowania