Pierwsza maszyna do szycia – jaką kupić? Kluczowe funkcje i parametry

Maszyna do szycia
Autor: cottonbro @ pexels.com

Szycie i naprawianie ubrań to zajęcie znane naszym matkom i babkom – teraz jednak wraca do łask. Decydując się na kupno maszyny do szycia dla początkujących, staniemy przed dość skomplikowanym wyborem. Jak spośród licznych modeli o różnym stopniu zaawansowania wybrać idealną do naszych potrzeb maszynę do szycia?

Spis treści:

Komu potrzebna jest maszyna do szycia dla początkujących?

Szycie własnych ubrań jest wyrazem kreatywności i pozwala wyróżnić się z tłumu. Zajęcie to doskonale wpisuje się również we współczesne trendy hołdujące działaniom ekologicznym i odwrotowi od masowej produkcji odzieży, często opartej na wyzysku. Dlatego też maszyny do szycia wracają do łask – coraz więcej z nas pragnie zrobić coś dobrego dla siebie i dla świata, jednocześnie rozwijając własne umiejętności.

Jednak na maszynę do szycia warto spojrzeć również czysto pragmatycznie. W każdym domu, w szczególności tym zamieszkałym przez dzieci, pourywane guziki czy rozerwane bluzki i spodnie są standardem – naprawianie i przerabianie ubrań wpisuje się w koncepcję stylu życia less waste.

Jaką maszynę do szycia dla początkujących wybrać, by nauczyć się na niej podstawowych czynności i w łatwy sposób rozpocząć przygodę z tworzeniem własnych projektów?

Rodzaje maszyn do szycia

Zanim wybierzemy swoją pierwszą maszynę do szycia, dowiedzmy się, jakie rodzaje tego typu urządzeń mamy do wyboru:

Mechaniczna maszyna do szycia

Najprostsze maszyny, w których wszystkie parametry szycia ustawia się ręcznie, korzystają z licznych pokręteł i dźwigni. Przypominają maszyny sprzed lat, jednak dawne modele napędzane były pedałem, w nowocześniejszych wersjach natomiast stosowany jest silnik ułatwiający pracę. Mechaniczna maszyna dla początkujących to strzał w dziesiątkę – ma wszystkie najważniejsze funkcje, a przy tym kosztuje niewiele.

Elektroniczna maszyna do szycia

Maszyny tego typu najczęściej wyposażone są w wyświetlacz umożliwiający elektroniczne dobieranie ustawień szycia. Dzięki temu sprzęt oferuje o wiele większą liczbę ściegów, niż ma to miejsce w przypadku maszyn mechanicznych. Elektroniczne sterowanie sprawia, że obsługa urządzenia jest bardzo prosta – ten wariant również okaże się udanym zakupem dla początkujących.

Komputerowa maszyna do szycia

W takich maszynach znajduje się niewielki komputer umożliwiający zapisywanie ustawień szycia. Jeśli więc często korzystasz z tych samych parametrów, nie musisz ich każdorazowo ustawiać. Co więcej, takie maszyny do szycia nadają się do wyszywania liter, liczb i rozmaitych wzorów. Jest to zaawansowany sprzęt do szycia, który jednak okaże się przydatny osobom z pewnym doświadczeniem.

Na które funkcje maszyn do szycia zwrócić uwagę?

Skoro już znamy różnice między rodzajami maszyn do szycia, przyjrzyjmy się ich najważniejszym cechom i funkcjom:

  • Rodzaj chwytaka – do wyboru mamy maszyny do szycia z chwytakiem wahadłowym lub rotacyjnym. Ten pierwszy jest wytrzymalszy, bo metalowy – rotacyjny wykonywany jest z tworzywa sztucznego. To jednak jedyna przewaga chwytacza wahadłowego. Rotacyjne modele są łatwiejsze w obsłudze i pracują ciszej.
  • Rodzaj i liczba ściegów – w początkowej fazie nauki szycia liczba ściegów nie jest istotna, za to warto zadbać o to, by w maszynie do szycia dało się wykonywać kilka najważniejszych rodzajów – ścieg prosty i zygzakowy, z których najczęściej się korzysta, ścieg overlockowy do obszywania tkanin, ścieg kryty oraz ścieg do cerowania. Ważna jest także możliwość regulacji ich szerokości i długości oraz zakresu, w jakim można dopasowywać ścieg do potrzeb.
  • Regulacja docisku stopki – ta funkcja jest przydatna podczas szycia tkanin różnej grubości.
  • Podwójna igła – pozwala na wyszywanie dekoracyjnych, dwukolorowych ściegów, choć również nadaje się do standardowego obszywania koszulek i bluzek.
  • Szycie wsteczne – opcja ułatwiająca rozpoczynanie i zakańczanie ściegów – dzięki tej funkcji przeszycia są dodatkowo wzmocnione.
  • Automatyczne nawlekanie igły – z tą funkcją oszczędzimy czas i nie będziemy musieli nadwyrężać wzroku.

Oczywiście w tego typu urządzeniach znajduje się o wiele więcej dodatkowych funkcji, jednak wybierając maszynę do szycia dla początkujących, skupmy się tylko na tych najważniejszych, dzięki którym zdobędziemy podstawową wiedzę i umiejętności.

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021