Pierwsza maszyna do szycia – jaką kupić? Kluczowe funkcje i parametry

2021-03-10 13:39

Szycie i naprawianie ubrań to zajęcie znane naszym matkom i babkom – teraz jednak wraca do łask. Decydując się na kupno maszyny do szycia dla początkujących, staniemy przed dość skomplikowanym wyborem. Jak spośród licznych modeli o różnym stopniu zaawansowania wybrać idealną do naszych potrzeb maszynę do szycia?

Maszyna do szycia
Autor: cottonbro @ pexels.com

Spis treści:

Komu potrzebna jest maszyna do szycia dla początkujących?

Szycie własnych ubrań jest wyrazem kreatywności i pozwala wyróżnić się z tłumu. Zajęcie to doskonale wpisuje się również we współczesne trendy hołdujące działaniom ekologicznym i odwrotowi od masowej produkcji odzieży, często opartej na wyzysku. Dlatego też maszyny do szycia wracają do łask – coraz więcej z nas pragnie zrobić coś dobrego dla siebie i dla świata, jednocześnie rozwijając własne umiejętności.

Jednak na maszynę do szycia warto spojrzeć również czysto pragmatycznie. W każdym domu, w szczególności tym zamieszkałym przez dzieci, pourywane guziki czy rozerwane bluzki i spodnie są standardem – naprawianie i przerabianie ubrań wpisuje się w koncepcję stylu życia less waste.

Jaką maszynę do szycia dla początkujących wybrać, by nauczyć się na niej podstawowych czynności i w łatwy sposób rozpocząć przygodę z tworzeniem własnych projektów?

Rodzaje maszyn do szycia

Zanim wybierzemy swoją pierwszą maszynę do szycia, dowiedzmy się, jakie rodzaje tego typu urządzeń mamy do wyboru:

Mechaniczna maszyna do szycia

Najprostsze maszyny, w których wszystkie parametry szycia ustawia się ręcznie, korzystają z licznych pokręteł i dźwigni. Przypominają maszyny sprzed lat, jednak dawne modele napędzane były pedałem, w nowocześniejszych wersjach natomiast stosowany jest silnik ułatwiający pracę. Mechaniczna maszyna dla początkujących to strzał w dziesiątkę – ma wszystkie najważniejsze funkcje, a przy tym kosztuje niewiele.

Elektroniczna maszyna do szycia

Maszyny tego typu najczęściej wyposażone są w wyświetlacz umożliwiający elektroniczne dobieranie ustawień szycia. Dzięki temu sprzęt oferuje o wiele większą liczbę ściegów, niż ma to miejsce w przypadku maszyn mechanicznych. Elektroniczne sterowanie sprawia, że obsługa urządzenia jest bardzo prosta – ten wariant również okaże się udanym zakupem dla początkujących.

Komputerowa maszyna do szycia

W takich maszynach znajduje się niewielki komputer umożliwiający zapisywanie ustawień szycia. Jeśli więc często korzystasz z tych samych parametrów, nie musisz ich każdorazowo ustawiać. Co więcej, takie maszyny do szycia nadają się do wyszywania liter, liczb i rozmaitych wzorów. Jest to zaawansowany sprzęt do szycia, który jednak okaże się przydatny osobom z pewnym doświadczeniem.

Na które funkcje maszyn do szycia zwrócić uwagę?

Skoro już znamy różnice między rodzajami maszyn do szycia, przyjrzyjmy się ich najważniejszym cechom i funkcjom:

  • Rodzaj chwytaka – do wyboru mamy maszyny do szycia z chwytakiem wahadłowym lub rotacyjnym. Ten pierwszy jest wytrzymalszy, bo metalowy – rotacyjny wykonywany jest z tworzywa sztucznego. To jednak jedyna przewaga chwytacza wahadłowego. Rotacyjne modele są łatwiejsze w obsłudze i pracują ciszej.
  • Rodzaj i liczba ściegów – w początkowej fazie nauki szycia liczba ściegów nie jest istotna, za to warto zadbać o to, by w maszynie do szycia dało się wykonywać kilka najważniejszych rodzajów – ścieg prosty i zygzakowy, z których najczęściej się korzysta, ścieg overlockowy do obszywania tkanin, ścieg kryty oraz ścieg do cerowania. Ważna jest także możliwość regulacji ich szerokości i długości oraz zakresu, w jakim można dopasowywać ścieg do potrzeb.
  • Regulacja docisku stopki – ta funkcja jest przydatna podczas szycia tkanin różnej grubości.
  • Podwójna igła – pozwala na wyszywanie dekoracyjnych, dwukolorowych ściegów, choć również nadaje się do standardowego obszywania koszulek i bluzek.
  • Szycie wsteczne – opcja ułatwiająca rozpoczynanie i zakańczanie ściegów – dzięki tej funkcji przeszycia są dodatkowo wzmocnione.
  • Automatyczne nawlekanie igły – z tą funkcją oszczędzimy czas i nie będziemy musieli nadwyrężać wzroku.

Oczywiście w tego typu urządzeniach znajduje się o wiele więcej dodatkowych funkcji, jednak wybierając maszynę do szycia dla początkujących, skupmy się tylko na tych najważniejszych, dzięki którym zdobędziemy podstawową wiedzę i umiejętności.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE