Oświetlenie stołu i salonu! Wybieramy lampy nad stół: z kloszami szklanymi czy metalowymi?

2015-05-07 18:40 Monika Czerwińska-Konarska

Aranżacja wnętrz to też oświetlenie. Na szczęście coraz częściej zdajemy sobie z tego sprawę. Nawet właściwe oświetlenie stołu ma wpływ na atmosferę podczas posiłków. Pokazujemy, na co zwracać uwagę wybierając lampy z kloszami metalowymi i szklanymi!

Oświetlenie, zaraz po dobrym projekcie funkcjonalnym, to najważniejsza sprawa w aranżacji wnętrz. Zarówno właściwe rozmieszczenie oświetlenia, jak i estetyka. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy zostawiając wybór lamp na sam koniec urządzania mieszkania. A szkoda. Łatwiej bowiem osiągnąć spektakularny efekt wstawiając proste meble uzupełnione dobrze dobranymi lampami, niż odwrotnie. Nawet najdroższe, dizajnerskie meble stracą swój urok kiedy będą źle oświetlone. Oświetlenie jest swojego rodzaju biżuterią dla wnętrza. Stanowi o jego charakterze i wyrazie. Dlatego pomysł na oświetlenie wnętrza i wyznaczenie punktów świetlnych powinien zostać omówiony na samym początku powstawania projektu wnętrz, zaraz po rozplanowaniu ustawienia mebli. Będziemy wtedy wiedzieli jakich lamp szukać i jak mają kierować światło. Do dołu – jak lampy nad stół, czy dawać światło rozproszone jak kinkiety i lampki budujące nastrój.

Oświetlenie nad stołem: delikatność szklanego klosza

Zdania są podzielone. Jedni dopuszczają wszystkie możliwe materiały, byle nie tradycyjne szkło. Inni nie wyobrażają sobie oświetlenia stołu bez lampy ze szklanym kloszem. I prawdę  mówiąc to już połowa sukcesu, wiedzieć co chcemy. Lampy z kloszami ze szkła mogą być idealnie proste, okrągłe w stylu nowoczesnym, wręcz minimalistyczne. Mogą przypominać ręcznie robioną koronkę. Szklany klosz może być zupełnie przezroczysty lub kompletnie matowy. Ostatnio pojawiły się lampy ze szklanymi kloszami w tak modnej stylistyce ombre. Mało tego. Takie lampy mogą mieć możliwość odwracania klosza do góry nogami. Możemy więc „zmieniać” kształt klosza co jakiś czas. Taką wyjątkową właściwość lampy ze szklanym kloszem możemy także wykorzystywać wtedy, gdy nad długim stołem wiszą dwie lub trzy identyczne lampy. Zmieniając układ kloszy możemy co jakiś czas stworzyć zupełnie inne oświetlenie stołu. Wybierając piękną lampę nad stół ze szklanym kloszem pamiętajmy o dobraniu właściwej wysokości jej zawieszenia. Światło nie będzie nas raziło, a lampa będzie spełniała swoje zadanie -  my i nasi goście będziemy spędzali czas przy stole w miłej atmosferze.

Oświetlenie nad stołem: moc klosza z metalu

Wielbiciele stylu industrialnego i stylu vintage z pewnością wolą lampy z kloszami metalowymi. Zaletą takiego klosza jest zazwyczaj to, że klosz zamknięty od góry automatycznie kieruje snop światła na stół. Taki sposób oświetlenia stołu, nie sufitu i okolic sprawia, że stół i to co na nim są najlepiej doświetlone, względem reszty wnętrza. Lampy z kloszami z metalu, tak jak lampy szklane, można grupować nad długim stołem. Klosze lamp nad stołem mogą być w tym samym kolorze, mogą być różnokolorowe lub o różnych kształtach.

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021