Lampa nad stół. Jaką lampę powiesić nad stołem w salonie i jadalni?

2020-06-19 18:16

Oświetlenie odgrywa podwójną rolę we wnętrzach: praktyczną i dekoracyjną. Odpowiednio dobrana lampa nad stół pozwala się zaś cieszyć dobrym światłem w trakcie posiłku, a także jego przygotowywania – jeśli blat mebla posłuży jako roboczy. Jak dobrze oświetlić stół w salonie i jadalni? Poniżej przydatne wskazówki oraz inspiracje.

Odpowiednio dobrane oświetlenie stołu zapewni wyeksponowanie smakowitych potraw, a nie sufitu i oczu siedzących przy stole osób. Poza tym lampy stanowią kropkę nad „i” w aranżacji wnętrz. Spójne ze stylem wnętrza świetnie je zdobiłą, a właściwie rozmieszczone wydobywają poszczególne strefy pokoju dziennego. Czasy oświetlenia salonu jedną lampą centralnie zawieszoną pod sufitem na szczęście powoli mijają. Doceniamy walory oświetlenia pomocniczego, w tym jego funkcjonalność. Ta ostatnia odgrywa ważną rolę w przypadku lampy nad stół.

Lampa nad stół: jak dobrać odpowiednie oświetlenie?

Nad stołem najlepiej sprawdzi się lampa z nietransparentnym kloszem kierującym światło w dół. Zapewni to dobre oświetlenie potraw i aranżacji stołu, nie zaś sufitu, jednocześnie nie rażąc w oczy siedzących przy stole osób. Dobrze też, jeśli lampa nad stołem nie jest jedyną zapaloną w tym czasie w pokoju. Lampa nad stołem powinna być uzupełniona o lampę podłogową w części wypoczynkowej lub kinkiety na ścianie. Unikniemy wtedy niemiłego odczucia, które powoduje duży kontrast jasnego światła z lampy z ciemnością panującą wokół.

Kiedy już zadbamy o lampę z odpowiednim kloszem, przymierzmy, jaka wysokość nad stołem będzie najbardziej odpowiednia, tak by lampa nie przeszkadzała rozmawiać, można było swobodnie przestawiać na stole półmiski lub postawić wazon z kwiatami, a światło nie raziło w oczy. Klosze, które zapewnią pełen komfort korzystania, najczęściej wykonane są z metalu (na przykład bijącej ostatnio rekordy popularności miedzi), kolorowego szkła, nieprześwitującej tkaniny, a ostatnio nawet z betonu. Jeśli mamy długi stół, warto pomyśleć o lampie, której klosz można rozsunąć, lub takiej na regulowanym ramieniu montowanym do sufitu. Można też zdecydować się na kilka lamp zawieszonych wzdłuż stołu, które dobrze oświetlą cały blat. Nie muszą przy tym wisieć na jednej wysokości ani też wyróżniać się takim samym kształtem, choć eksperymenty w tym zakresie wymagają sporego wyczucia!

Warto wiedzieć: w roli lampy nad stół nie musi wystąpić wyłącznie oświetlenie sufitowe. Dobrze sprawdzą się też lampy podłogowe na długich ramionach – zwłaszcza gdy stół stoi pod ścianą lub w trudnym aranżacyjnie kącie.

Modna lampa nad stołem w salonie

Wybór lampy nad stół zależy m.in. od stylu, w jakim zaaranżowano jadalnię lub pokój dzienny. Czasem będzie pasowała jedna przeskalowana lampa, a innym razem - kilka mniejszych. W trendach oświetleniowych dzieje się sporo, dlatego bez problemu znajdziemy oryginalne oświetlenie pasujące do wystroju wnętrza.

Lampa nad stół w stylu skandynawskim: tu przede wszystkim króluje prostota form i barw. Możemy zdecydować się na lampy szare, białe, czarne bądź pastelowe. Materiały? Zgodnie z duchem scandi powinny być jak najbardziej naturalne. Ciekawym rozwiązaniem może być chociażby lampa drewniana.

Lampa nad stół w stylu nowoczesnym: geometryczne formy mile widziane. Do tego dochodzą modne lampy „łamańce”, czyli składające się z wielu ramion rozmieszczonych pod różnymi kątami.

Lampa nad stół w stylu klasycznym: okrągłe klosze albo takie w formie ściętego stożka sprawdzą się najlepiej. Dobrze sprawdzą się też abażury z tkaninami oraz gustowne żyrandole.

Lampa nad stół w stylu industrialnym: warto zwrócić uwagę na minimalistyczne lampy składające się tylko z oprawek, do których dobieramy dekoracyjne żarówki (nie musimy się martwić, że będą raziły w oczy). Inna opcja? Abażury w formie metalowych klatek, a także metalowe lampy nad stół z efektem postarzenia.

Zobacz też:

7 grzechów oświetlenia: jakie są najczęściej popełniane błędy?

Lampa podłogowa jako oświetlenie stołu

Najpiękniejsze lampy do salonu

Na jakiej wysokości zawiesić lampę nad stołem?

To ważne pytanie, a odpowiednia odległość ma kluczowe znaczenie w funkcjonalności oświetlenia. Przyjmuje się, że źródło światła powinno dzielić od blatu około 60 cm.

Lampy nad stołem - jak wybierać?

Nowoczesne lampy nad stołem powinny mieć określone parametry. Ważne jest nie tylko to, aby miały przysłonięte żarówki, a także emitowały odpowiednią ilość ciepła.

  • Lampa powinna mieć żarówki przysłonięte lub niewidoczne dla siedzących przy stole. Przysłonięcie jest ważne, gdy mamy stół z błyszczącym blatem (na przykład szklanym) – ma on duży współczynnik odbicia światła.
  • Do oświetlenia stołu można zastosować dowolne źródło światła: świetlówki kompaktowe (kompaktowe lampy fluorescencyjne), diody elektroluminescencyjne (LED), żarówki halogenowe. Te ostatnie nie nadają się do lamp wiszących nisko nad stołem – emitują zbyt dużo ciepła.
  • Na oprawie lampy i w instrukcji znajduje się adnotacja o maksymalnej mocy żarówki. Taką najmocniejszą, należy kupić. Zbyt słabej żarówki nie da się wzmocnić, a zbyt mocną można ściemnić. Wystarczy zmodernizować instalację i zamontować ściemniacz. Niemal każde źródło światła (oprócz tanich świetlówek) może być ściemniane. Poszukajmy na opakowaniu napisu DIMM lub odpowiedniego symbolu.
  • Oprócz lampy na ściemniaczu sprawdzają się żyrandole z kilkoma źródłami światła na dwóch obwodach włączanych niezależnie.
  • By dowiedzieć się, ile żarówka wytwarza światła, należy sprawdzić liczbę lumenów (Lm). Waty na lumeny przeliczamy, mnożąc liczbę watów przez 10. Jeżeli chcesz wymienić 60- lub 75-watową żarówkę żarową nad stołem, potrzebny jest zamiennik, który będzie wytwarzał światło o wartości odpowiednio około 600 lub 750 lumenów.
  • Sprawdź także temperaturę barwową. Powinna wynosić 3000-3500 K, co oznacza białe światło.

Lampa nad stół i nie tylko: znajdź inspiracje w naszych galeriach zdjęć!