Nagrywarka DVD: jak wybrać dobrą? Nagrywarki DVD do telewizora i komputera

2019-03-25 12:19 Paweł Okopień
Nagrywarka DVD: jak wybrać dobrą? Nagrywarki DVD do telewizora i komputera
Autor: mat. pras. Black Red White

Nie chcesz, aby ominął cię świetny film w telewizji albo kolejny odcinek ulubionego serialu? Tutaj z pomocą przychodzi nagrywarka DVD. To już nieco przestarzały, ale wciąż przydatny sposób na nagrywanie ulubionych programów. Zewnętrzna nagrywarka DVD może się przydać także w przypadku komputera. To wciąż jeden z najtańszych sposobów na archiwizację danych. Jak wiadomo, kopię zapasową zawsze warto mieć! Sprawdźmy zatem, jak wygląda sytuacja w przypadku nagrywarek DVD do telewizora i komputera.

Nagrywarka DVD do telewizora – produkt widmo

Nagrywarki DVD święciły triumfy na początku XXI wieku. Przyzwyczajeni do magnetowidów i nagrywania na kasety chętnie korzystaliśmy z takiego rozwiązania. Dziś trzeba pamiętać, że sam standard DVD jest przestarzały. Nasze telewizory mają rozdzielczość 4K, ewentualnie HD, a odtwarzacze DVD zostały zastąpione przez sprzęty obsługujące płyty Blu-ray i UHD Blu-ray. Jeszcze częściej zupełnie zapomnieliśmy o płytach na rzecz serwisów wideo na życzenie i dobrodziejstwa internetu, w tym YouTube’a. Nie oznacza to jednak, że nagrywarek nie ma – dobry przykład stanowi model Panasonic DMR-EX97SEGK, choć to wydatek ponad 1500 zł. Urządzenie potrafi nagrywać na płyty DVD, ma też wbudowany dysk twardy oraz tuner cyfrowej telewizji naziemnej.

Taniej kupimy używane urządzenia, choć tutaj warto upewnić się, czy rzeczywiście są w pełni sprawne. Należy jednak pamiętać, że współczesne dekodery i telewizory korzystające z cyfrowego złącza HDMI są zabezpieczone przed kopiowaniem, więc możliwości nagrywania treści na taką nagrywarkę DVD będą bardzo ograniczone np. do podstawowych kanałów telewizji naziemnej. To jednak nie oznacza, że nie możemy nagrywać swoich ulubionych filmów i programów. Robimy to już jednak w nieco inny sposób.

..  Głośniki w roli praktycznych dekoracji – to warto mieć! >>>

Czym zastąpić nagrywarkę DVD do telewizora?

Przede wszystkim jeśli korzystamy z kablówki lub telewizji satelitarnej i zależy nam na nagrywaniu programów, powinniśmy zapytać operatora, czy nie ma w ofercie dekoderów z PVR (Personal Video Recorder) lub prościej – z wbudowanym twardym dyskiem. Większość kablówek i wszystkie platformy satelitarne taki sprzęt oferują. W niektórych przypadkach nagrania przechowywane są w chmurze ze względu na szybki internet światłowodowy w pakiecie. Co więcej, u części operatorów możemy cofnąć dowolny kanał nawet o tydzień do tyłu. Także w większości oferowane są serwisy VOD z dostępem do licznych archiwalnych nagrań. W przypadku korzystania z telewizji naziemnej często możemy podpiąć zewnętrzny dysk twardy lub pendrive bezpośrednio do telewizora lub tunera (dekodera) i w ten sposób nagrywać programy. Nagraniami nie możemy się jednak podzielić. Ze względu na ochronę praw autorskich są one zabezpieczone i możliwe do odtworzenia jedynie na danym urządzeniu.

Nagrywarki DVD do telewizorów praktycznie zniknęły z rynku, ale nowe formy nagrywania czy dostępu do treści zapewniają wyższą jakość dźwięku i obrazu oraz większą wygodę. Dzięki interaktywnemu programowi telewizyjnemu na ekranie możemy wybrać programy, które nas interesują, i zaprogramować nagrywanie nawet całych sezonów seriali bez większego trudu. Alternatywę stanowią serwisy wideo, gdzie również znajdziemy dostęp do licznych filmów i seriali, które już były emitowane. Zupełnie inną kwestią są natomiast nagrywarki DVD w komputerach.

..  Co warto wiedzieć przed kupnem nowego telewizora? >>>

Zewnętrzna nagrywarka DVD do komputera – czy to dobry pomysł?

Coraz częściej zamiast komputerów stacjonarnych wybieramy laptopy. Jednak zarówno komputery stacjonarne, jak i laptopy są mniejsze, smuklejsze i pozbawione napędów odtwarzających oraz nagrywających płyty CD i DVD. Jeśli nam na tym zależy, możemy wybrać zewnętrzną nagrywarkę DVD. To rozwiązanie niedrogie. Taką nagrywarkę DVD podłączamy pod złącze USB, możemy ją zawsze zabrać ze sobą i podpiąć do różnych komputerów.

Do czego wykorzystać nagrywarkę DVD? Przede wszystkim do zgrania dokumentów, zdjęć i innych materiałów jako kopia zapasowa. Warto jednak nabyć płyty DVD o wydłużonej żywotności i przechowywać je w bezpiecznym miejscu, bez narażania na słońce czy wilgoć, abyśmy byli w stanie je odtworzyć w innych miejscach. Trzeba jednak pamiętać, że płyta DVD to pojemność niecałych 5 GB, co w obecnych czasach nie stanowi zbyt dużo. Możemy ewentualnie pokusić się o nagrywarkę Blu-ray lub specjalne dyski przeznaczone wyłącznie do archiwizacji. To jednak rozwiązania bliższe profesjonalistom. Przy obecnej cenie pendrive’ów o pojemności 16, 32 i 64 GB, a także dużych dysków twardych zakup nagrywarki DVD i dość długotrwały proces nagrywania nie jest rozwiązaniem najlepszym. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy jest to niezbędne. Nagrywarka CD przyda się np. wtedy, gdy w samochodzie wciąż mamy odtwarzacz CD i chcemy z niego korzystać.

..  Stolik pod laptopa: co wybrać? >>>

Jaka nagrywarka DVD będzie dobra?

Podstawowa nagrywarka do komputera stacjonarnego lub dedykowanej kieszeni to wydatek 50 zł. Dostępne modele to m.in. LG SUPERMULTI DVD+ GH24NSB0 lub LITEON IHAS124-14. Zewnętrzne nagrywarki nabędziemy już od 99 zł, np. ASUS LITE INTERFACE SDRW-082S albo TRANSCEND. Apple także ma swoją nagrywarkę USB o nazwie SUPERDRIVE. Kosztuje ona około 300 zł. Za 370 zł nabędziemy zewnętrzną nagrywarkę DVD USB pozwalającą także na nagrywanie płyt Blu-ray (model LG BP55EB40). Ciekawym urządzeniem jest ASUS Impresario SDRW-S1 LITE – nagrywarka DVD wyposażona jednocześnie w kartę dźwiękową, co pozwala na uzyskanie świetnego dźwięku z płyt CD. Wspiera też wytrzymałe płyty M-DISC, których solidność jest około 140 razy większa niż standardowych płyt DVD.

..  Jak estetycznie ukryć kable TV? 5 sposobów >>>

Nie bójmy się skorzystać z nowych rozwiązań zamiast nagrywarki DVD

Choć nagrywarki DVD do komputerów i telewizorów wciąż są dostępne na rynku, ich historia powoli dobiega końca. To oznacza także, że zakup takiego urządzenia dziś i nagrywanie płyt może stracić rację bytu za 5-10 lat. Obecnie raczej powinniśmy zastanowić się nad tym, jak dane ze starych płyt przenieść na inne nośniki, po to aby zabezpieczyć filmy czy zdjęcia na nich zgromadzone.

Zamiast korzystać z nagrywarek DVD do telewizorów sięgajmy po rozwiązania od operatorów, pozwalające gromadzić filmy i seriale na wiele tygodni oraz w wygodny sposób je odtwarzać – bez sięgania po płyty. W przypadku komputerów nagrywarki DVD zewnętrzne i wewnętrzne zastępowane są przez dyski twarde, pamięci flash, a także chmurę. Obecnie do bezpiecznych darmowych dysków w chmurze przeniesiemy więcej danych niż na płytach DVD. Google Drive to 15 GB za darmo, natomiast Microsoft OneDrive dla użytkowników pakietu Office to nawet 1 TB bez dodatkowych opłat. A pliki będą zawsze pod ręką!