Dom inteligentny. Całkiem potrzebne gadżety!

2016-10-27 12:44

Co oznacza sformułowanie „dom inteligentny”? Czy to tylko drogie gadżety czy systemy naprawdę ułatwiające życie? Dom inteligentny oznacza teraz dom bezpieczny, funkcjonalny i oszczędny. Wyposażony w nowoczesne systemy automatyki i czujniki połączone z aplikacjami mobilnymi, dzięki którym możemy mieszkać jeszcze wygodniej.

Technologie zwane inteligentnymi na dobre zagościły w naszej codzienności. Telefony, AGD czy samochody z wysokim IQ nikogo już nie dziwią. Coraz chętniej decydujemy się też na systemy automatyki domowej, które ściśle łączą bezpieczeństwo z wygodą. Sterowanie oświetleniem, roletami czy bramą wjazdową – wszystko jedno, czy siedzimy na kanapie w salonie, czy jesteśmy na drugim końcu świata. Po pierwsze jest komfortowe, po drugie daje możliwość symulowania naszej obecności w domu, co z kolei odstrasza nieproszonych gości. Aplikacje do urządzeń mobilnych pozwalają na obserwację i kontrolę domu nawet wtedy, gdy nas nie ma. Nowoczesne czujniki mogą nie tylko zaalarmować nas o niebezpieczeństwie, ale nawet je zminimalizować lub wyeliminować, np. odcinając wodę, dopływ gazu lub prądu. Inteligentny dom to także przestrzeń tak dostosowana do warunków fizycznych i preferencji właściciela, by dbać o jego komfort i zdrowie.

Kiedy montować inteligentną instalację?

Wraz ze wzrostem stopy życiowej rosną oczekiwania lepszej jakości codziennego życia. Jeśli chcemy mieć w pełni zautomatyzowany inteligentny dom, zarówno pod kątem wygody, jak i bezpieczeństwa, musimy liczyć się z dużymi kosztami i instalacją wymagającą poprowadzenia okablowania i montażu paneli sterujących. Wszystko trzeba zaplanować już na etapie budowy lub remontu mieszkania. System można rozbudowywać, dodając kolejne zintegrowane urządzenia. Tańszym rozwiązaniem są kamery i czujniki, które nie potrzebują inteligentnej instalacji. Nowoczesne systemy oferują wiele praktycznych rozwiązań zwiększających komfort i bezpieczeństwo – na przykład możliwość sprawdzenia statusu wszystkich urządzeń działających w czasie rzeczywistym, stały dostęp do monitoringu domu i posesji oraz mailowe i SMS-owe zawiadomienia o zagrożeniach, wykorzystując jedynie internet i smartfon z odpowiednią aplikacją.

Czytaj też: ogrzewanie podłogowe - zalety i wady

Najważniejsze funkcje inteligentnej instalacji:

Inteligenty dom, to dom, którego funkcjami możemy zarządzać nawet na odległość. Są to:
•    zdalne sterowanie instalacjami: oświetleniem, regulacją temperatury, roletami lub wybranym scenami – przy pomocy internetu i specjalnej aplikacji w smartfonie lub tablecie
•    receptor temperatury służy do sterowania ogrzewaniem podłogowym, wspomaga system pożarowy i ochrony przed mrozem
•    system może być wyposażony w kamerę wewnętrzną, czujnik otwarcia drzwi lub okna, czujnik ruchu i pilot. Istnieje też możliwość powiadomienia o zarejestrowanym ruchu w domu podczas naszej nieobecności i wysłanie powiadomienia na smartfonie
•    nowoczesne video - domofony ułatwiają otwieranie drzwi i domu bez konieczności wychodzenia z domu i ryzyka wpuszczenia nieznajomego do domu.

Czytaj też: oświetlenie na pilota