Trawka na Wielkanoc. Wiosenna dekoracja na święta

2022-03-18 8:18

Pomysłów na wielkanocne dekoracje jest mnóstwo. A wśród nich są takie, które możemy wykonać sami w domu. Trawka wielkanocna jest prosta do wyhodowania, a przy okazji to dobra lekcja biologii dla najmłodszych!

wielkanoc
Autor: gettyimages Trawka wielkanocna to ozdoba świątecznego stołu

Spis treści

  1. Krok 1: Podłoże do trawki wielkanocnej
  2. Krok 2: Miejsce dla trawki
  3. Krok 3: Podlewanie

Wyhodowanie trawki wielkanocnej jest naprawdę proste. Kupujemy nasiona owsa w sklepie ogrodniczym, w supermarkecie albo w sklepie zoologicznym. Warto ją posiać tuż przed Wielkanocą – potrzebuje około 6 dni na wyrośnięcie.

Krok 1: Podłoże do trawki wielkanocnej

Trzeba przygotować odpowiednie podłoże, żeby trawka dobrze rosła i była bujna. Wykładamy płaską doniczkę lub płaski talerz nawilżoną jałową gazą lub watą. Nie można przesadzić z wodą, bo nasiona zaczną gnić. Na ułożony materiał wysypujemy nasiona równomiernie – to ważny krok, bo w trawce nie powinno być prześwitów. Można nadać trawce formy poprzez odwrócenie do góry dnem miski i owinięcie jej gazą. W ten sposób trawka będzie miała kształt kopuły i będzie ładnie prezentować się na stole.

Krok 2: Miejsce dla trawki

Gdy już przygotujemy talerz (podstawkę) z ziarnami powinniśmy ustawić ją w nasłonecznionym  i ciepłym miejscu. Obserwujmy pogodę. Na początku wiosny bywa jeszcze dosyć chłodno, więc w ciągu dnia możemy postawić trawkę na parapecie, a na noc odstawiamy ją z okna – by przypadkiem nie zmarzła.

Krok 3: Podlewanie

Pamiętajmy o podlewaniu trawki. Nie przelewajmy jej ani nie zostawiajmy zupełnie bez wody. Podlewamy 2-3 razy dziennie – wszystko zależy od wielkości naszej uprawy i tego, jak paruje woda. Po 6 dniach odpowiedniej pielęgnacji trawka powinna być zielona i wysoka.

Trawka jest ozdobą samą w sobie. Możemy ją postawić na środku stołu, na parapecie, czy komodzie w ozdobnych donicach. Możemy ją także dodatkowo udekorować np. wkładając skorupki jajek przepiórczych, małe figurki królików czy kurczaczków, sztuczne niewielkie ptasie piórka. Wszystko zależy od naszej inwencji!

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE