Stół do małego mieszkania. Rozkładany, okrągły, kwadratowy czy prostokątny?

2020-11-24 13:38 Barbara Ruppel
Stół do małego salonu
Autor: materiały prasowe Dekoria

Stół w małym mieszkaniu pełni wiele różnych funkcji – to przy nim spożywamy posiłki, przyjmujemy gości, a także pracujemy. Dlatego musi być funkcjonalny, wygodny i dobrze komponować się z pozostałymi elementami salonu. Jaki stół do małego salonu wybrać: okrągły, prostokątny czy kwadratowy?

Stół do salonu – jak zmieścić stół w małym salonie?

Mały salon to dość trudna przestrzeń do aranżacji, dlatego każdy mebel oraz jego ustawienie muszą być bardzo dobrze przemyślane. Tylko w ten sposób będziemy w stanie stworzyć harmonijną, spójną przestrzeń. Jednym z najważniejszych mebli w salonie jest stół. Wybór kształtu i rozmiaru stołu będzie w dużej mierze uzależniony od metrażu pomieszczenia oraz ilości domowników, którzy będą ze stołu korzystać każdego dnia.

Jaki stół do małego salonu będzie najlepszy? Jeśli nasz salon jest prostokątny, dobrym pomysłem będzie zakup owalnego lub prostokątnego stołu. W kwadratowych salonach natomiast najkorzystniej wyglądają kwadratowe lub okrągłe stoły. Stół może również pełnić funkcję łącznika między salonem a kuchnią, dlatego często ustawia się go między tymi dwoma pomieszczeniami. To doskonały sposób na oddzielenie tych dwóch stref, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych otwartych salonów, które płynnie łączą się z kuchnią.

Kupując stół do małego salonu w bloku, postawmy raczej na modele o lekkiej konstrukcji. Unikajmy ciężkich blatów i masywnych kanciastych nóg, zamiast tego wybierzmy subtelne zaokrąglone nóżki (mogą być ustawione pod kątem). Białe stoły lub modele wykonane z jasnego drewna będą najlepszą opcją dla małych pomieszczeń, ponieważ nie przytłoczą przestrzeni, wręcz przeciwnie – rozjaśnią ją, dodadzą lekkości i optycznie powiększą.

Stół rozkładany do małego salonu

Stół do małego mieszkania będzie najczęściej meblem niewielkich rozmiarów. Nie oznacza to, że w przypadku imprezy lub większego spotkania rodzinnego nie będziemy mieć, gdzie usadzić gości. Rozwiązaniem tego problemu będzie mały stół rozkładany do salonu. Rozkładane stoły nie zajmują dużo miejsca, a po rozłożeniu mogą pomieścić nawet 10 czy więcej osób. Nowoczesne stoły rozkładane do salonu są proste w obsłudze – prowadnice poruszają się tak, że jedna osoba w zupełności poradzi sobie z rozłożeniem nawet kilkunastoosobowego stołu.

Większość rozkładanych modeli kryje wszystkie elementy w swojej konstrukcji, więc nie musimy się martwić przechowywaniem dodatkowych blatów w szafie czy na strychu. Rozkładany stół możemy kupić w każdym rozmiarze i kształcie, np. okrągły stół może w kilka minut zmienić się w długi stół na planie elipsy, a niepozorny kwadratowy stół, który na co dzień stoi pod ścianą w salonie, może stać się pokaźnych rozmiarów prostokątnym blatem na stabilnych nogach.

Okrągły stół do małego salonu

Stół w małym salonie powinien być ustawiony tak, by nie przeszkadzał i zapewniał swobodę ruchów. Dużą wygodę użytkowania i bezpieczeństwo (brak ostrych kantów) zapewniają stoły okrągłe. Okrągły stół w salonie jest przede wszystkim wyborem praktycznym – usiądzie przy nim więcej osób niż przy stole kwadratowym i prostokątnym. Ponadto, okrągłe stoły są subtelniejsze i dodają wnętrzu elegancji. Najlepiej prezentują się na środku salonu, otoczone smukłymi krzesłami.

Stół prostokątny do małego salonu

Stół prostokątny to domowy klasyk i jeden z najchętniej wybieranych kształtów. Nic dziwnego – bardzo łatwo dopasować go do każdej przestrzeni, niezależnie od metrażu i stylu. Można ustawić go pod ścianą lub między salonem a kuchnią, jako element oddzielający te dwa pomieszczenia. Niestety, w porównaniu ze stołem okrągłym, prostokątny stół może pomieścić mniej osób i będą oni nierównomiernie od siebie oddaleni, co może utrudnić komunikację.

Stół kwadratowy do małego salonu

Taka sytuacja nie przytrafi się osobom, które wybiorą do małego salonu stół kwadratowy. Podobnie jak modele okrągłe, osoby siedzące przy kwadratowych stołach są od siebie równomiernie oddalone. Co więcej, stół kwadratowy jest bardziej mobilny i poręczniejszy niż stół prostokątny – z łatwością go przesuniemy lub wkomponujemy w naprawdę niewielką przestrzeń. Decydując się na kwadratowy stół do małego mieszkania, dobrym pomysłem jest zakup modelu rozkładanego, który może przydać się na wypadek spotkań w większym gronie.