Okrągły stół: jak wybrać dobry, jakie ma zalety? Stoły okrągłe do jadalni i salonu

2020-03-24 12:53

Okrągły stół w kulturze stanowi symbol braterstwa i porozumienia. Bierze się to z jego walorów praktycznych – wszystkie miejsca są równorzędne, a osoby zasiadające przy nim są do siebie zwrócone twarzami. A jak dopasować go do wnętrza? Lepszy będzie stół okrągły czy prostokątny albo kwadratowy? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Spis treści

  1. Okrągły stół i jego zalety
  2. Stoły okrągłe w różnych stylach
  3. Stół okrągły rozkładany
  4. Jak dobrze ustawić okrągły stół?
  5. Ile krzeseł do stołu okrągłego?

Okrągły stół i jego zalety

Zastanawiasz się, czy wybrać okrągły stół do jadalni lub salonu? Najpierw poznaj jego liczne zalety:

  • Brak uprzywilejowanych miejsc – zwłaszcza przy stołach prostokątnych może pojawić się problem, jak usadzić gości. W przypadku stołu okrągłego jest to o wiele łatwiejsze, bo wszystkie miejsca są sobie równe i można uniknąć hierarchizowania. Co ważne, w trakcie rozmowy wszyscy goście bądź domownicy są zawsze zwróceni twarzami do siebie. To zaś ułatwia integrację oraz długie wspólne biesiadowanie.
  • Więcej miejsca i gości – jeśli porównamy stoły okrągłe i prostokątne o jednakowej powierzchni blatu, okaże się, że przy okrągłym stole może usiąść więcej gości niż przy prostokątnym, bo zwyczajnie ustawimy przy nim większą liczbę krzeseł.
  • Szlachetna forma – okrągła forma blatu ma w sobie wiele klasycznego uroku. Prezentuje się łagodnie i dodaje wnętrzu wytworności. Nie znaczy to jednak, że okrągłe stoły to wybór jedynie do aranżacji tradycyjnych. Świetnie prezentują się chociażby nowoczesne stoły okrągłe z cienkimi blatami, na lekkich optycznie nóżkach. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na stół okrągły biały o smukłych formach – idealny chociażby do niewielkich wnętrz (nie przytłoczy ich optycznie).
  • Dowolna liczba krzeseł – stół prostokątny narzuca określoną grupę krzeseł, tak by zachować stosowną symetrię. W przypadku stołu okrągłego nie jest to wyraźne – możemy ustawić nieparzystą liczbę krzeseł, pod warunkiem że zachowamy równe odstępy pomiędzy nimi. W razie potrzeby można też łatwiej dostawić dodatkowe krzesło.
  • Bezpieczeństwo dla dzieci – okrągły stół nie ma kantów, dlatego nie trzeba się martwić o bolesne uderzenia w przypadku najmłodszych domowników.

Stoły okrągłe w różnych stylach

Stoły okrągłe wykonywane są w różnych stylach i na bazie wielu materiałów, dlatego bez problemu znajdziemy taki, który będzie pasował do wnętrza.

Stół okrągły klasyczny – najczęściej to model wykonany z drewna. Może być ono zachowane w naturalnej kolorystyce (lakierowane, woskowane, politurowane) albo przemalowane – np. na biało. Ciekawe prezentuje się też blat z barwą drewna, podczas gdy reszta konstrukcji ma biały kolor. Do wyboru mamy stoły na jednej nodze, umieszczonej centralnie (często ciekawie zdobionej), albo na lżejszych optycznie czterech nogach. Pierwsza opcja jest o tyle wygodniejsza, że masywna noga nie utrudnia przestawiania krzeseł i mniej przeszkadza zasiadającym przy stole.

Stół okrągły vintage – najczęściej to model urzekający naturalną barwą drewna, efektownie przyciemnioną przez odpowiednie zabezpieczenie (warto zwrócić uwagę zwłaszcza na gładką politurę). Dobrze sprawdzą się również stoły drewniane z efektem postarzenia.

Stół okrągły nowoczesny – w przeciwieństwie do klasycznego jest lżejszy optycznie, nie musi też być koniecznie wykonany z drewna (choć to surowiec uniwersalny w różnych stylach). Ciekawie prezentują się stoły metalowe, ze szklanymi blatami albo z solidnych tworzyw sztucznych. Jeśli szukamy wyrazistej formy, najlepiej wprowadzić ją za pomocą intrygująco wykonanej nogi (krzyżujące się linie, opływowy kształt itd.).

Stół okrągły glamour – tu liczy się elegancja i blask! Polecane materiały? Srebrzysty metal, szkło, ale też lśniące tworzywa sztuczne. Kolory? Najlepiej biel, czerń, srebro, złoto.

Stół okrągły w stylu skandynawskim – jeśli stylistyka północna, to przede wszystkim drewno, zwłaszcza w jasnych odcieniach. Warto też mebel jak najlepiej wyeksponować i nie przykrywać blatu obrusem (lepsze będą mniejsze serwety, ewentualnie bieżniki).

Okragły stół z litego drewna

Autor: Mat. prasowe Klose

W otwartej przestrzeni dziennej podzielonej na strefy wypoczynkową i jadalnianą sprawdzi się niewielki stół z okrągłym, rozkładanym blatem.

Okrągły stół w kulturze

Okrągły stół to tradycyjny symbol braterstwa i równości. Zgodnie z legendami zasiadał przy nim król Artur wraz ze swoimi rycerzami. Okrągła forma miała symbolizować brak hierarchii. W powszechnej świadomości okrągły stół oznacza także porozumienie – gromadzą się przy nim zwaśnione lub przeciwne strony, by znaleźć konsensus oraz wypracować satysfakcjonujące, wspólne rozwiązanie. Taki był chociażby słynny Okrągły Stół w najnowszej historii Polski (1989). W XX i XXI wieku pojawiał się też przy okazji wydarzeń w Niemczech, Bułgarii oraz na Ukrainie.

Stół okrągły rozkładany

Praktyczne rozwiązanie przy zmiennych potrzebach w domu stanowi stół okrągły rozkładany. Mechanizm polega na rozsuwaniu blatu i zamiany koła w formę owalną o większej powierzchni. Przed zakupem takiego stołu warto sprawdzić zarówno sam mechanizm, jak i wszystkie elementy, z jakich powstał stół – muszą być solidne i dobrze zabezpieczone przed wilgocią. Do wyboru mamy stołu okrągłe rozkładane drewniane, ale też z innych materiałów. Łatwo znaleźć model pasujący do stylu wnętrza.

A kto powinien się tym zainteresować? Przede wszystkim posiadacze mieszkań, którzy na co dzień nie potrzebują dużego stołu, ale zdarza im się często przyjmować licznych gości. Oczywiście trzeba też dobrze wymierzyć pomieszczenie – sprawdzić, czy stół w wariancie owalnym zapewni wygodę, a odsuwane krzesła nie będą blokowane przez inne meble albo ścianę. Kluczowe są właściwe odstępy i odległości, o czym więcej niżej.

.. Dobry stół rozkładany, czyli jaki? >>>

Jak dobrze ustawić okrągły stół?

Stoły okrągłe są praktyczniejsze w pomieszczeniach na planie kwadratu (ewentualnie w strefie, która jest wydzielona właśnie na takim planie). To zapewnia symetrię i harmonię we wnętrzu. Co zaś z odległościami? Przyjmuje się, że na wygodne odsunięcie krzesła potrzeba co najmniej 70 cm od ściany albo innych mebli. Warto trzymać się tej minimalnej wartości i pamiętajmy o niej w przypadku stołu okrągłego rozkładanego w wersji maxi (rozłożonej).

Ile krzeseł do stołu okrągłego?

Każdy z gości powinien mieć ok. 60-70 cm obwodu blatu dla siebie. To zapewni wygodę podczas posiłku bez trącania innych osób. Jeśli chodzi o liczbę krzeseł, to szacunkowo możemy uznać następująco dla stołów o różnych średnicach:

  • stół okrągły 90-100 cm – 4 krzesła;
  • stół okrągły 120 cm – 4-6 krzeseł;
  • stół okrągły 140-150 cm – 6 krzeseł;
  • stół okrągły 180 cm – 8 krzeseł.

.. Wybieramy stół do jadalni >>>

.. Jaki stół do salonu będzie najlepszy? >>>