DIY: Przyjęcie w stylu marynistycznym. Jak nakryć stół i podać potrawy po marynarsku?

2018-08-17 17:57

Przyjęcie w stylu marynarskim nie jest trudne do zorganizowania, zwłaszcza jeśli wykorzystać umiejętności z zakresu „zrób to sam”. Podpowiadamy, jak nakryć stół godny admirała, serwować dania niczym na podwodnym dworze króla mórz z baśni Andersena i zasygnalizować we wnętrzu nastrój tawerny.

Przyjęcie w stylu marynistycznym. Marynarze, ahoj!

Popularność przyjęć i imprez tematycznych wciąż rośnie, a do ulubionych motywów takich spotkań niezmiennie należą wątki marynarskie. Jako stały kostium mieszkania czy domu styl marynistyczny we wnętrzu jest dość zobowiązujący, a najlepiej sprawdza w miejscach położonych nad morzem, rzeką lub jeziorem. Co innego w letnich (i nie tylko letnich) aranżacjach ad hoc – tu okrętowe liny i marynarskie pasy świetnie podkreślą lub wykreują beztroski nastrój wakacji, wniosą ciepło słońca z nadbałtyckiej plaży i świeżość morskiej bryzy.

Stół w stylu marynistycznym

Stół na przyjęcie tematyczne w stylu marynistycznym warto przykryć płóciennym obrusem, który będzie przywodzić na myśl żagle. Wyrazistym rozwiązaniem jest tradycyjne zestawienie białego obrusa z granatowymi serwetkami albo granatowego – z białymi. Znakomity efekt da jednak i lniany lub bawełniany obrus także w mniej nasyconych odcieniach koloru niebieskiego, zawsze budzących skojarzenia z wodą.

Aby podkreślić marynistyczny charakter aranżacji stołu, warto zadbać o garść wyrazistych dodatków. Nie od rzeczy będzie tu znaleziony na plaży kawał drewna wyszlifowany przez morskie fale, zbiór muszli w szklanym pojemniku, a nawet ususzona rozgwiazda z dalekich, gorących krajów. Sięgnij też po ceramikę lub drobiazgi z motywem ryby, statku, koła sterowego, latarni morskiej.

W analogiczny sposób można udekorować także grube świece lub podstawy szklanych świeczników. Średniej grubości sznur okręcony wokół prostego wazonu z przezroczystego nada mu marynarski rys. W analogiczny sposób, ale sznurem o wyrazistym kolorze, można też udekorować abażur lampy.

.. Styl marynistyczny we wnętrzach: meble, dodatki, dekoracje i kolory KROK PO KROKU

.. Styl Hampton klimaty nadmorskie w wydaniu de luxe

A kto ma w oczach obraz staroświeckich pakunków ładowanych na statki transoceaniczne? Grubszym sznurkiem w kontrastowym kolorze można przewiązać na krzyż drobne upominki dla gości, a cienką liną – poduszkę na kanapie. Z grubszego skręcanego sznurka lub cienkiej liny warto z kolei wykonać pierścienie do serwetek. Dekoracyjny sznurek doskonale udekoruje także wizytówki, które wskażą gościom miejsca przy stole. Może wręcz posłużyć do zapisania ich imion!

Sznurek albo linę można też wykorzystać do ozdobienia abażura czy zegara albo wykonania niewielkiej wiszącej półeczki w stylu marynistycznym. Inspiracje – w naszej galerii.

Przyjęcie w stylu marynistycznym. Jak podawać potrawy?

Szkło i ceramikę wybierz raczej proste, nawet z widocznymi nierównościami czy niedoskonałościami, ale udekoruj je analogicznie do świeczników czy abażura. Ceramiczną solniczkę i pieprzniczkę, podobnie jak nóżki kieliszków, podstawy szklanek, szyjkę karafki lub butelki albo brzusiec dzbanka warto parokrotnie okręcić sznurkiem (zamiast po klej, warto w tym przypadku sięgnąć po łatwą do usunięcia taśmę dwustronną). Pamiętaj też, że w roli solniczki, pieprzniczki albo niewielkie

Skręcanym sznurkiem przypominającym żeglarską linę możesz przewiązać stosik krakersów czy wiązkę paluchów, a nawet bułkę. Znakomitą dekoracją zarówno stołu, jak i osobnego stolika ze słodkościami okażą się czekoladowe rybki. Garść takich smakołyków nawet zwykłemu stołowi nakrytemu w bieli i błękicie nada marynistyczny rys. Jeszcze więcej pomysłów – w poniższej galerii!

Mieszkanie jak tawerna

.. Aranżacja wnętrz: styl marynistyczny w nowoczesnej odsłonie

.. Aranżacja sypialni w stylu marynistycznym: niebieski i biały

.. Marina pod Wawelem, czyli mieszkanie w stylu marynistycznym

.. Aranżacja tarasu w stylu marynistycznym: inspiracje i zdjęcia