Aranżacja sypialni w stylu marynistycznym: niebieski i biały

2017-01-19 12:30 Matylda Gruman|Monika Czerwińska-Konarska

Aranżacja sypialni w stylu marynistycznym w polskim kurorcie Sopocie. Do sypialni wybrano kolor niebieski i naturalne materiały. Jest tu niewiele sprzętów w ciepłym klimacie wakacyjnym, w stylu marynistycznym. Warto się przekonać, że wakacyjny apartament może być zaprojektowany równie komfortowo, jak całoroczne mieszkanie, ale w ekonomicznym wydaniu.

Kiedyś mieszkanie podzielone na dwa mniejsze było wynajmowane turystom. Teraz właściciele postanowili sami korzystać z posiadanego apartamentu położonego dosłownie dwa kroki od słynnej ulicy Bohaterów Monte Cassino w Sopocie. Do aranżacji połączonych na nowo mieszkań właściciele poprosili architekt wnętrz Sylwię Lenart z pracowni Studio Lenart.  Architekt znalazła dobry sposób na zaakcentowanie faktu, że mieszkanie znajduje się najlepszym polskim kurorcie – w Sopocie, tuż przy deptaku Bohaterów Monte Cassino. Wprowadzenie do aranżacji sypialni naturalnych materiałów oraz elementów stylu marynistycznego jest subtelne, ale zauważalne.

Aranżacja sypialni w stylu marynistycznym

Aranżacja sypialni w stylu marynistycznym w wakacyjnym apartamencie jest raczej oszczędna. Drewniana, olejowana podłoga z dębowych desek, proste białe łóżko, dwie nocne szafki i szafy na ubrania. Czyli wszystko to co jest niezbędne w sypialni i nie powoduje zbędnego zamieszania. Elementem, który wprowadza wakacyjny nastrój w stylu marynistycznym do aranżacji sypialni jest tapeta na ścianie za łóżkiem, z pięknymi, błękitnymi koralowcami. Aranżacji sypialni w stylu marynistycznym dopełnia skrupulatnie dobrana pościel w granatowo-białą kratkę, z motywem kotwicy.

Zobacz też: projekt sypialni z garderobą i łazienką >>>

Szafa w sypialni pełni funkcję głównej garderoby stąd jej wielkość. To naprawdę wyjątkowa wygoda jeśli podczas wakacji można rozpakować walizki (schować je do szafy!), a ubrania poukładać w szafach jak w domu.

Niebieskie ściany. Dobieramy odcień i dodatki WIDEO

Niebieskie ściany i styl marynistyczny idą w parze. Najtrudniej zawsze wybrać odcień koloru niebieskiego i pasujące do niego dodatki. Weźmy więc pod uwagę wielkość wnętrza, jak jest doświetlone i to czy chcemy malować wszystkie ściany czy tylko jedną.

 

Aranżacja łazienki w marynarskim stylu

Aranżacja łazienki przylegającej do głównej sypialni również utrzymana jest w kolorystyce stylu marynistycznego. Urządzanie łazienki zaczęło się od płytek z efektem 3D. Właścicielka mieszkania jednak przed nimi przestrzega tych, którzy cierpią na chorobę morską. Wygodna, dwuosobowa umywalka ułatwia toaletę. Warta uwagi jest dbałość o szczegóły w aranżacji łazienki – marynarski worek na bieliznę w granatowo – białe pasy i rybki na gałkach szuflad. Całość aranżacji w stylu marynistycznym  jest idealnie wyważona, co wcale nie jest takie proste – łatwo się zatracić w dodatkach dekoracyjnych i ozdobach.

Czytaj też: jaką umywalkę wybrać?

Styl marynistyczny: sypialnia marynarska

Wyrusz z nami w rejs po stylu marynistycznym. W sypialni w stylu marynistycznym ściana w kolorze morskich głębin to dobre tło dla białych mebli i dodatków. Kolor niebieski sprawi, że akcesoria zyskują na wyrazistości. Kolor granatowy czy niebieski poprawia też proporcje wąskiego pokoju (zastosowany na dłuższej ścianie optycznie ją odsuwa). Jeśli obawiasz się, że przytłoczy pomieszczenie, wybierz jasny odcień niebieskiego, zawieś na ścianie więcej białych ramek, półek, drewnianych rybek lub muszli. Za mało morskich motywów? Linami zastąp tradycyjne uchwyty szuflad.  Trend marynistyczny w aranżacji wnętrz to nie tylko charakterystyczne paski, kotwice, modele żaglowców, paleta kolorów białego i granatowego. Do głosu coraz częściej dochodzi jego subtelniejsza wersja - z dodatkiem błękitu, rozbielonego turkusu, barwy piasku, detali z drewna lub sznurka. Zamknięta w ramach jednej ściany czy stolika kawowego ze świecami o zapachu morskiej bryzy.

Styl marynistyczny w aranżacji: dodatki do wnętrz

Zaletą stylu marynistycznego jest uniwersalność. W towarzystwie postarzanych desek prezentuje się rustykalnie, a dzięki srebru czy miedzi błyszczy elegancją. Styl marynistyczny nie wymaga dużego budżetu, wpisuje się w trend recyklingu. Chętnie przygarnia znalezione na plaży muszle, kamyki, stare butelki (które po owinięciu sznurkiem mogą służyć za wazony oraz świeczniki). Liny żeglarskie, grube sznury konopne lub cienkie parciane (związane ze sobą wielokrotnie) przydadzą się do podpięcia zasłon, dekoracji lamp czy mebli. Możesz wykonać z nich też uchwyty lampionów, tac, gałki szafek i szuflad. Muszle, otoczaki, małe rozgwiazdy to elementy pożądane w stylu marynistycznym, które świetnie nadają się do ozdoby ramek na zdjęcia lub obrączek do serwetek. Z kamieni wykonasz ładne podkładki pod talerze. Naklejaj je na siatkę z tworzywa sztucznego (do kupienia w markecie budowlanym). Najlepiej przyklejaj klejem „na gorąco” (w pistolecie). Drewnianą skrzynię lub wiklinowy kosz z wiekiem potraktuj nie tylko jako element aranżacji wnętrza w stylu marynistycznym, ale także jako schowek na morskie skarby. Aby ożywić morską aranżację wnętrza, sięgnij po intensywną czerwień w dodatkach. Dwa, trzy akcenty wystarczą. Jeśli nie lubisz dekorów typowo marynarskich (kotwic, latarni morskich, muszli), baw się niuansami. Tu postaw krzesło z falą przy oparciu, tam naklej tapetę z taflą wody...