Pisanki jak dzieła sztuki – domowe sposoby na wielkanocne dekoracje

2019-03-18 17:12
Pisanki jak dzieła sztuki – domowe sposoby na wielkanocne dekoracje
Autor: agencjafree / living4media Pisanki ozdobione filcowymi serduszkami

Skoro Wielkanoc, to pisanki! Nie może ich zabraknąć w święconce i na świątecznym stole. Kolorowe, ozdobione jaja są nieodłączną dekoracją w okresie wielkanocnym. Przedstawiamy pomysły na kreatywne przygotowanie pięknych pisanek.

Sposobów na ozdobienie wielkanocnych pisanek jest bez liku. Można powiedzieć, że w dekorowaniu jaj wszystkie techniki plastyczne są dozwolone. Jaką metodę wybrać, kiedy w ferworze świątecznych przygotowań brakuje czasu na pracochłonne tradycyjne skrobanie wzorów lub malowanie ich woskiem?

1. Pisanki farbowane naturalnymi barwnikami

To jeden z najbardziej popularnych i co najważniejsze zdrowych sposobów na zrobienie pisanek – naturalne barwniki nie zawierają żadnych składników chemicznych, które mogłyby przeniknąć przez skorupkę jajka. Dlatego tak kolorowane pisanki są jedynymi, które bez obaw można zjeść. Najpopularniejsze są jaja pomarańczowobrązowe – farbowane w łupinach cebuli. Do uzyskania kolorowych pisanek możemy użyć także liści czerwonej kapusty (kolor granatowy), soku z buraków (kolor różowy), szpinaku (kolor jasnozielony), kurkumy lub curry (kolor żółty), łupin orzechów włoskich (kolor czarny). Przygotowanie wywaru jest bardzo proste – do garnka wkładamy naturalny barwnik i zalewamy wodą (warto dodać odrobinę soli, aby skorupki jaj nie popękały podczas barwienia), doprowadzamy do wrzenia i gotujemy kilka minut, następnie dodajemy trochę octu i odcedzamy przez sitko. Jeśli zależy nam na intensywnym kolorze, do garnka z odcedzonym barwnikiem wkładamy surowe jaja i gotujemy. Delikatniejszy odcień uzyskamy wkładając ugotowane wcześniej jaja do gorącego barwnika (aż całość zupełnie wystygnie). Intensywność koloru zależy nie tylko od czasu barwienia, ale również od odcienia skorupki jajka – im jaśniejsza, tym prędzej i mocniej się zabarwi.

Pisanki jak dzieła sztuki – domowe sposoby na wielkanocne dekoracje
Autor: agencjafree / living4media Tradycyjne gładkie pisanki barwione w wywarze z łupin cebuli.

2. Pisanki w stylu eko – subtelne wzory i pastele

Popularność stylu eko dotarła także na wielkanocny stół. Ufarbowane naturalnymi barwnikami jaja można dodatkowo ozdobić wzorami – wystarczy zanurzyć w soku z cytryny patyczek higieniczny i namalować nim na jajku dowolne desenie – sok usunie barwnik ze skorupki. Innym ciekawym pomysłem jest odbicie na skorupkach kształtów prawdziwych roślin. Przed farbowaniem przykładamy do jaja gałązkę z listkiem lub kwiatek i zawijamy całość kawałkiem cienkiej pończochy i mocno wiążemy (aby przytrzymać naszą zieloną ozdobę na miejscu). Tak przygotowane jajo wkładamy do barwiącego wywaru. Po wyjęciu zdejmujemy z ufarbowanego jaja pończochę i odklejamy roślinkę – w jej miejscu skorupka ma naturalny kolor. Do tego typu wzorów pasują pastelowe kolory, które uzyskamy dzięki barwnikom ze szpinaku, kawy, natki pietruszki, soku z buraka.

3. Pisanki we wszystkich kolorach tęczy – malowanie jaj farbami

Wielbiciele dekoracyjnego minimalizmu i jednokolorowych ozdób mogą wybrać superszybki sposób na stworzenie efektownych pisanek – wystarczy pomalować jaja farbami w sprayu. Oprócz farb potrzebne będzie spore kartonowe pudełko oraz podstawki na jajka (takie, które jak najmniej zasłaniają skorupkę jajka oraz mogą się ubrudzić,). Ponieważ farby w sprayu intensywnie pachną, malowanie nimi jaj warto wykonywać na dworze. Karton ustawiony na jednym z boków posłuży jako osłona w trakcie używania sprayów – farba osiądzie w jego wnętrzu. W kartonie ustawiamy jaja na podstawkach i pryskamy farbą z odległości 20-30 cm – warstwa farby będzie cienka, na powierzchni skorupek nie zostaną zacieki, całość dość szybko wyschnie. Najbardziej efektowne są kolory metaliczne. Uwaga: tak pomalowane pisanki nie nadają się do jedzenia – szkodliwe związki chemiczne zawarte w farbie mogą przeniknąć przez skorupkę.

Pisanki jak dzieła sztuki – domowe sposoby na wielkanocne dekoracje
Autor: agencjafree / living4media Eleganckie pisanki pomalowane farbą na złoty kolor.

4. Kolorowe pisanki malowane flamastrami

Ten sposób sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy w domu są dzieci. Ugotowane na twardo jaja można pomalować w najróżniejsze wzory. Efekt końcowy zależy tylko i wyłącznie od inwencji twórców. Aby kolory były intensywne warto wybrać jaja o jasnych skorupkach, ewentualnie przed malowaniem, w trakcie gotowania jaj na twardo, dodać do wody ocet – rozjaśni skorupki. Jeśli z pomalowanych w ten sposób jaj chcesz stworzyć spójną kompozycję ogranicz liczbę kolorów np. do trzech – wtedy bez względu na wzór wszystkie pisanki będą do siebie pasować.

Pisanki jak dzieła sztuki – domowe sposoby na wielkanocne dekoracje
Autor: agencjafree / living4media Kolorowe pisanki pomalowane flamastrami.

5. Pisanki wyklejanki – dekoracje w różnych stylach

Ugotowane na twardo jaja można ozdobić piórkami, sznurkami, koralikami, różnymi kształtami wyciętymi np. z filcu, dekoracyjnym konfetti, suszonymi kwiatkami – wszystko zależy od naszej pomysłowości i kreatywności. Ponieważ tego typu ozdoby mają niewielkie rozmiary, do ich przyklejenia najlepiej użyć pistoletu z klejem na gorąco – wystarczy wycisnąć trochę kleju na kartkę papieru i zanim zaschnie, za pomocą np. wykałaczki nanieść odrobinę na dekorację, którą chcemy przykleić. Subtelny efekt uzyskamy przyklejając do nieufarbowanych jaj małe piórka lub wzorki ze sznurków – tego typu dekoracja pięknie ozdobi stół nakryty białą zastawą, w klasycznym, eleganckim stylu. Na stole z zastawą zdobioną złoceniami, przy kryształowych kieliszkach i srebrach sprawdzą się pisanki ozdobione perłowymi, złotymi lub srebrnymi koralikami. Jaja ozdobione kolorowymi kawałkami filcu czy konfetti odnajdą się w towarzystwie wesołych zajączków i kurczaczków. Wyklejane pisanki można zrobić zarówno jaj w naturalnym kolorze, jak i z farbowanych.

Pisanki jak dzieła sztuki – domowe sposoby na wielkanocne dekoracje
Autor: agencjafree / living4media Pisanki ozodbione przyklejonymi piórkami.

Pomysły na pisanki i wielkanocne ozdoby – GALERIE ZDJĘĆ