Komary tego nie lubią! Spray przeciwko owadom. Sposób na komary, kleszcze i muchy

2024-06-07 11:23

Chcesz odstraszyć komary, muchy i kleszcze? Ten spray jest skuteczny, a jego wykonanie niezwykle łatwe. Spray odstraszający owady możemy wykonać w domu, bez użycia środków chemicznych. Nie zajmie nam to więcej niż 5 minut, a sam środek sprawi, że komary, muchy i kleszcze będą się trzymać od nas z daleka. Sprawdź, jak samemu przygotować spray przeciwko uciążliwym owadom, wykorzystując naturalne olejki eteryczne.

Spis treści

 1. Zapachy, które odstraszają owady
 2. Co odstrasza komary w ogrodzie? Wypróbuj domową miksturę!
 3. Jak często należy aplikować spray przeciw komarom?
 4. ZOBACZ: Rośliny, których nie lubią komary i kleszcze

Zapachy, które odstraszają owady

Większość owadów lokalizuje swoją ofiarę po zapachu. Dla przykładu kleszcze są w stanie rozpoznać nawet 40 różnych zapachów, w tym poszczególne składniki ludzkiego potu. Komary również świetnie rozpoznają woń człowieka nawet z odległości kilku metrów.

Niektóre rośliny wydzielają zapachy, które odstraszają owady, a nawet mogą je uśmiercać. Ten system ochronny to efekt ewolucji – dzięki substancjom zapachowym, rośliny mogą rosnąć i się rozmnażać, bez obaw, że zostaną uszkodzone lub zjedzone przez owady czy gryzonie.

By uchronić się przed komarami, muchami, osami i kleszczami warto wykorzystać olejki eteryczne pozyskiwane z roślin, których zapachu nie znoszą te owady. Do najpopularniejszych naturalnych repelentów należą między innymi:

 • olejek z cytronelli jawajskiej
 • olejek lawendowy
 • olejek geranium
 • olejek z eukaliptusa cytrynowego
 • olejek z mięty pieprzowej
 • olejek z trawy cytrynowej (olejek lemongrassowy)
 • olejek z drzewa herbacianego
 • olejek z melisy lekarskiej
 • olejek goździkowy

Kombinacja tych olejków w połączeniu z alkoholem sprawi, że kleszcze, komary i muchy będą się trzymać od nas z daleka. Jak przygotować spray przeciwko owadom samodzielnie w domu? Mamy na to bardzo prosty sposób – wykonanie takiego sprayu zajmuje mniej niż 5 minut, a jego działanie utrzyma się nawet do 2 godzin!

Co odstrasza komary w ogrodzie? Wypróbuj domową miksturę!

Spray przeciwko komarom, kleszczom oraz muchom może zdziałać cuda! Potrzebujesz:

 1. butelki z atomizerem,
 2. alkoholu o stężeniu minimum 60%,
 3. wody (np. destylowanej),
 4. olejków eterycznych odstraszających owady.

Jeśli zależy nam na silnym repelencie przeciwko komarom i kleszczom, koniecznie zaopatrzmy się w olejek z cytronelli jawajskiej, ponieważ to jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków odstraszających te drapieżne insekty. Olejek z lawendy również powinien pojawić się w składzie domowej sprayu, podobnie jak olejek z eukaliptusa cytrynowego (zwykły eukaliptus nie jest tak skuteczny jak cytrynowa odmiana), a także olejek z geranium, mięty pieprzowej i goździków.

By przygotować domowy spray na owady, do czystej buteleczki z atomizerem wlewamy 50-100 ml alkoholu i tyle samo wody. Następnie dodajemy 50-60 kropli olejków (ilość poszczególnych olejków dobierzmy sami wedle własnego uznania). Całość mocno potrząsamy, by mikstura się wymieszała i spryskujemy ubranie oraz skórę.

Obecność alkoholu sprawia, że spray przeciwko owadom ma mocniejsze działanie, dlatego lepiej nie pomijać tego składnika. Można również zmniejszyć zawartość wody (warto sprawdzić, czy środek nie powoduje podrażnień na skórze – jeśli tak, należy go „złagodzić”, dodając więcej wody).

Pamiętajmy, że olejków nie aplikuje się bezpośrednio na skórę, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia naskórka lub stanów zapalnych i wysypki.

Jak często należy aplikować spray przeciw komarom?

Spray należy aplikować co 2 godziny. Nic nie stanie się, jeśli zaaplikujemy go szybciej - tym bardziej po umyciu rąk czy wzięciu prysznica.

ZOBACZ: Rośliny, których nie lubią komary i kleszcze

Nowy odcinek #MuratorOgroduje: czosnki ozdobne – uprawa i odmiany
Nasi Partnerzy polecają