Kanapa z palet na balkon. Jak zrobić sofę z palet na balkon i taras? Poradnik

2022-06-07 12:45

Ekologiczna i tania kanapa z palet na balkon to świetny pomysł w kategorii zrób to sam. Sofy i inne meble ogrodowe z palet stanowią rozwiązanie efektowne i przyjazne dla środowiska. Własnoręcznie wykonane meble z palet zmienią zwykły balkon czy taras w przytulny zakątek. Zobacz, jak samodzielnie wszystko zrobić.

Spis treści

 1. Kanapa z palet, czyli meble ogrodowe, które wykonasz samodzielnie 
 2. Kanapa z palet na balkon - co będzie potrzebne?
 3. Sofa z palet na balkon i taras - ZRÓB TO SAM
 4. Pomysły na ciekawe meble ogrodowe - GALERIE ZDJĘĆ

Kiedyś europalety nie wzbudzały większego zainteresowania. Dziś meble z palet wykonane samodzielnie to rosnący wciąż trend życia w duchu eko, ściśle powiązany z wtórnym wykorzystywaniem naturalnych surowców. Proste rozwiązania, wykorzystujące naturalne tworzywa, ewoluowały do rangi najbardziej pożądanych. Meble ogrodowe z palet są tanie, łatwe do zrobienia, a przy tym bardzo ciekawie prezentują się w otoczeniu zieleni.

Kanapa z palet, czyli meble ogrodowe, które wykonasz samodzielnie 

Kanapa z palet na balkon to doskonała alternatywa dla drogich, gotowych mebli ogrodowych. Nie tylko jest łatwa do zrobienia, ale również nie nadwyręży domowego budżetu. Ponadto, jej wygląd i wykończenie możemy dostosować do swoich potrzeb i gustów, co nie zawsze jest możliwe w przypadku gotowych mebli z sieciówek.

Jak samemu zrobić kanapę z palet na balkon i taras? To prostsze niż myślisz! Przeczytaj naszą instrukcję i zbuduj własną sofę na balkon z europalet.

Kanapa z palet na balkon - co będzie potrzebne?

By wykonać kanapę z palet na balkon lub taras będziemy potrzebować między innymi: 

 • palety - 1 lub 2 - w rozmiarze, który najbardziej nam odpowiada
 • wkrętarka
 • piła
 • pędzel i farba do drewna - w wybranym kolorze
 • lakier - w celu zabezpieczenia drewna na zewnątrz
 • młotek oraz gwoździe
 • deski/kawałki drewna
 • miarka
 • do wykończenia gotowego już siedziska potrzebne będą: materac (1 lub 2, w zależności od pożądanej przez  nas wysokości) oraz tekstylia przystosowane do użytku zewnętrznego.

Sofa z palet na balkon i taras - ZRÓB TO SAM

W naszym cyklu zrób to sam opisujemy, jak wykonać samodzielnie siedzisko z palet na balkon lub taras. By dowiedzieć się, jak krok po kroku wykonać własnoręcznie kanapę z palet, warto zajrzeć do galerii zdjęć (u góry), gdzie umieściliśmy fotografie opisujące ten proces.  Poniżej znajdziecie natomiast garść wskazówek, które mogą ułatwić waszą pracę. 

WSKAZÓWKA 1: Ponieważ palety często są mocno zużyte i podniszczone, w pierwszej kolejności należy sprawdzić je pod kątem luźnych części drewnianych i ewentualnie je przymocować, przybić.

WSKAZÓWKA 2: Na oparcie najlepsze będą płyty meblowe (albo gładkie deski) w rozmiarze 12x1,9 cm oraz listewki 4x4 dopasowane do rozmiaru palet (długości) i wysokości oparcia.

WSKAZÓWKA 3: Drewno - nawet po obróbce cieplnej i chemicznej nie jest gotowe do tego, by być praktycznym i estetycznym meblem. Palety nie są gładko oszlifowane, wymagają wobec tego pracy z papierem ściernym lub z elektroszlifierką. Przygotuj odpowiednio palety i wygładź wszystkie nierówności grubym papierem ściernym. Aby zapewnić ochronę przed warunkami atmosferycznymi mebli, które mają pełnić funkcję mebli ogrodowych, najpierw pokryj palety środkiem do gruntowania drewna (przeciwpleśniowym), a potem polakieruj lakierem do drewna. Tak przygotowane palety można wykończyć na wiele różnych sposobów.

WSKAZÓWKA 4: Żeby twoje łóżko tarasowe miało przyjemną wysokość do siedzenia potrzebne będą nogi z drzewa 10 na 10 na 20 cm, które należy w równych odległościach przykręcić od spodu palet. W tym celu można także połączyć ze sobą 2 palety - nabudowując jedną na drugą.

WSKAZÓWKA 5: Listewka spinająca oparcie sofy na taras musi mieć długość sięgająca do ziemi - aby można było ją przykręcić do nóżek siedziska z tyłu - 6 śrubek na 100 cm, po 2 na każdą poprzeczną deskę oparcia i nóżki.

WSKAZÓWKA 6: Gotową sofę z palet możemy wykończyć dodając materac i poduszki - pokryte materiałem przeznaczonym do użytku zewnętrznego.

Zobacz też:

Pomysły na ciekawe meble ogrodowe - GALERIE ZDJĘĆ

Sonda
W jakim stylu utrzymany jest twój balkon lub taras?
Meble ogrodowe - jak wybierać meble do ogrodu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE