Kanapa z palet na balkon DIY. Wygodna i prosta do zrobienia krok po kroku

2024-06-16 11:08

Kanapa z palet na balkon to świetny pomysł na tani i ekologiczny mebel na balkon, taras lub do ogrodu. Własnoręcznie wykonane meble z palet to duża satysfakcja i ciekawa dekoracja. Zobacz, jak zrobić kanapę z palet, krok po kroku.

Spis treści

 1. Meble z palet na balkon w bloku
 2. Sofa z palet DIY
 3. Kanapa z palet - jak zrobić?
 4. Kanapa z palet, krok po kroku
 5. Kanapa z palet - jak zrobić? DIY, krok po kroku. Zdjęcia
 6. Meble z palet do domu. Inspiracje

Meble z palet na balkon w bloku

Meble z palet na mały balkon, wykonane samodzielnie, to wciąż rosnący trend życia w duchu eko, ściśle powiązany z wtórnym wykorzystywaniem naturalnych surowców. Proste rozwiązania, wykorzystujące naturalne tworzywa, ewoluowały do rangi najbardziej pożądanych. Meble z palet na mały balkon są tanie i łatwe do zrobienia.

Sofa z palet DIY

Sofa z palet to doskonała alternatywa dla drogich, gotowych mebli ogrodowych. Nie tylko jest łatwa do zrobienia, ale również nie nadwyręży domowego budżetu. Ponadto jej wygląd i wykończenie możemy dostosować do swoich potrzeb i gustów, co nie zawsze jest możliwe w przypadku gotowych mebli z sieciówek.

Jak samemu zrobić kanapę z palet na balkon i taras? To prostsze niż myślisz! Przeczytaj naszą instrukcję i zbuduj własną sofę na balkon z europalet.

Kanapa z palet - jak zrobić?

By wykonać kanapę z palet na balkon potrzebne będą:

 • palety - 1 lub 2 - w rozmiarze, który najbardziej nam odpowiada
 • wkrętarka
 • piła
 • pędzel i farba do drewna
 • lakier do zabezpieczenia drewna przed warunkami atmosferycznymi
 • młotek oraz gwoździe
 • deski/kawałki drewna
 • miarka
 • do wykończenia gotowego już siedziska potrzebne będą: materac (1 lub 2, w zależności od pożądanej przez  nas wysokości) oraz tekstylia przystosowane do użytku zewnętrznego.

Kanapa z palet, krok po kroku

By dowiedzieć się, jak krok po kroku wykonać własnoręcznie kanapę z palet, warto zajrzeć do galerii zdjęć (u góry), gdzie umieściliśmy fotografie opisujące ten proces.  Poniżej znajdziecie natomiast garść ważnych wskazówek, które ułatwią pracę:

 • WSKAZÓWKA 1: Ponieważ palety często są mocno zużyte i podniszczone, w pierwszej kolejności należy sprawdzić je pod kątem luźnych części drewnianych i ewentualnie je przymocować, przybić.
 • WSKAZÓWKA 2: Na oparcie najlepsze będą płyty meblowe (albo gładkie deski) w rozmiarze 12x1,9 cm oraz listewki 4x4 dopasowane do rozmiaru palet (długości) i wysokości oparcia.
 • WSKAZÓWKA 3: Drewno - nawet po obróbce cieplnej i chemicznej nie jest gotowe do tego, by być praktycznym i estetycznym meblem. Palety nie są gładko oszlifowane, wymagają wobec tego pracy z papierem ściernym lub elektroszlifierką. Przygotuj odpowiednio palety i wygładź wszystkie nierówności grubym papierem ściernym. Aby zapewnić ochronę przed warunkami atmosferycznymi mebli, które mają pełnić funkcję mebli ogrodowych, najpierw pokryj palety środkiem do gruntowania drewna (przeciwpleśniowym), a potem polakieruj lakierem do drewna. Tak przygotowane palety można wykończyć na wiele różnych sposobów.
 • WSKAZÓWKA 4: Żeby twoje łóżko tarasowe miało przyjemną wysokość do siedzenia potrzebne będą nogi z drzewa 10 na 10 na 20 cm, które należy w równych odległościach przykręcić od spodu palet. W tym celu można także połączyć ze sobą 2 palety - nabudowując jedną na drugą.
 • WSKAZÓWKA 5: Listewka spinająca oparcie sofy na taras musi mieć długość sięgająca do ziemi - aby można było ją przykręcić do nóżek siedziska z tyłu - 6 śrubek na 100 cm, po 2 na każdą poprzeczną deskę oparcia i nóżki.
 • WSKAZÓWKA 6: Gotową sofę z palet możemy wykończyć dodając materac i poduszki pokryte materiałem przeznaczonym do użytku zewnętrznego.

Zobacz też:

Kanapa z palet - jak zrobić? DIY, krok po kroku. Zdjęcia

Meble z palet do domu. Inspiracje

Meble ogrodowe - jak wybierać meble do ogrodu