Jak przemalować meble: techniki malowania mebli i farby do mebli

2020-11-27 11:24

Chcesz odnowić stare meble? Dobrym pomysłem jest malowanie mebli. Nie wiesz, jak przemalować mebel i zmienić wygląd meblościanki ani jak rozpocząć malowanie mebli? Podpowiadamy, jak przygotować różne powierzchnie mebli do przemalowania oraz jak wybrać farby do mebli. Skorzystaj z naszych technik i dowiedz się, jak powinno przebiegać malowanie mebli krok po kroku.

Spis treści

  1. Malowanie mebli: jakie farby do meblościanki i sklejki
  2. Malowanie mebli: farby kredowe do wszystkiego
  3. Jak malować meble - odnawianie komody. Zobacz WIDEO
  4. Odnawianie mebli lakierowanych: jak przemalować?
  5. Jak malować meble fornirowane?
  6. Odnawianie mebli - pomysły - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Prawdopodobnie każdy z nas ma w domu mebel, którego uroda z wiekiem przeminęła, a funkcjonalność jest nadal pożądana. Co zrobić, by w szybki sposób odnowić stare meble - przywrócić urodę starej szafie, komodzie, czy dodać nocnej szafki nowego animuszu? Przemalować! Podpowiadamy, jak domowym sposobem malować meble, jaką wybrać farbę by odmienić różne typy starych mebli. Sprawdź nasz PRZEWODNIK malowania mebli!

Malowanie mebli: jakie farby do meblościanki i sklejki

Każdy z nas spotkał się kiedyś z problemem meblościanki: całkiem pakowna i za brzydka do ekspozycji. Jak przedłużyć życie poczciwej meblościanki, kiedy braknie nam funduszy na wymianę mebli? Potrzeba matką wynalazków, a ograniczony budżet – ojcem kreatywności! Przeanalizujmy potencjał pomieszczenia, w jakim znajduje się meblościanka, oceńmy jego dobre i złe strony, rozważmy najlepsze możliwości ustawienia i dobierzmy kolorystykę wnętrza.

..  TANI remont, pomysły na efektowne zmiany w domu – codziennie nowe inspiracje! Polub nas na FACEBOOKU! >>>

Gdy już jesteśmy gotowi – możemy przystąpić do renowacji starej meblościanki. Przyjrzyjmy się jej wykończeniu – jeśli okleina jest w dobrym stanie, (zazwyczaj) możemy pokusić się o przemalowanie mebli farbą kredową na dowolny kolor. Jeśli zaś okleina dość znacznie odchodzi (w widocznych miejscach), możemy spróbować okleić mebel dekoracyjną folią samoprzylepną bądź tapetą do mebli. Świetnym pomysłem, szczególnie dla małych wnętrz, jest oklejenie mebla (np. prostej komody, szafki nocnej) okleiną lustrzaną. Mebel stanie się trochę „przezroczysty”, a odbijając przestrzeń wokół powiększy optycznie wnętrze.

Nie przegap: Więcej pomysłów na odnawianie mebli >>>

Malowanie mebli: farby kredowe do wszystkiego

Stylizacja wnętrz i mebli za pomocą farb kredowych Annie Sloan potrafi odmienić całkowicie klimat zarówno całego wnętrza, jak i wybranego przedmiotu. Farby kredowe nadają się bowiem zarówno do malowania powierzchni ścian, jak i mebli. Skład farb został opracowany 20 lat temu, a ich popularność wzięła się nie tylko z charakterystycznego wykończenia jakie daje, ale i z łatwości ich użytkowania. Przed zastosowaniem farb kredowych nie ma bowiem potrzeby specjalnego przygotowania malowanej powierzchni. Nie musimy zdzierać powłok malarskich, lakierów ani zmatowić struktury mebla - wystarczy otworzyć puszkę i malować. Mało tego – niektóre z farb nadają się również do przemalowań... tapicerki!

Farby kredowe pozwalają bardzo szybko uzyskać efekt vintage, nadać wnętrzom styl prowansalski czy shabby chic (przecierane powierzchnie), ale jak zawsze wszystko zależy od pomysłowości autora malującego meble. W Polsce farby kredowe dostępne są od niedawna i można je znaleźć m.in. w krakowskiej pracowni Patynowy.

Jak malować meble - odnawianie komody. Zobacz WIDEO

Odnawianie mebli lakierowanych: jak przemalować?

Meble lakierowane czy wykończone lakierobejcą wymagają uprzedniego właściwego przygotowania przed przystąpieniem do głównego przemalowywania. Warstwę lakieru należy koniecznie zdjąć lub zmatowić przed malowaniem. Chcąc zupełnie zmienić wygląd lakierowanego stołu i pomalować go np. bardziej naturalną bejcą, musimy się dostać do oryginalnej powierzchni czystego drewna. Tylko wówczas bejca (lub nowa lakierobejca) wniknie w drewno i uzyskamy oczekiwany efekt. Jeśli nałożymy farbę do drewna lub lakierobejcę na stary lakier, utworzą się nieestetyczne zacieki i smugi, a farba nie zabezpieczy należycie drewna.

Nie przegap: Zrób to sam - renowacja starego drewna >>>

Chcąc pozbyć się starego lakieru z blatu drewnianego stołu, należy zaopatrzyć się w skrobak ciesielski (do kupienia w każdym markecie budowlanym) wraz z wymiennymi ostrzami, i sukcesywnie, pewnymi ruchami zdzierać warstwę lakieru, kierując narzędzie zawsze wzdłuż usłojenia drewna. Po zdarciu lakieru czyszczoną powierzchnię należy wygładzić papierem ściernym: w pierwszej fazie grubszym, następnie drobnoziarnistym. Ciągle pamiętać należy o zasadzie kierowania narzędzi wzdłuż usłojenia drewna. W przeciwnym razie utworzymy na powierzchni mebla nieestetyczne rysy, które będą praktycznie nie do usunięcia nawet pod warstwami politury lub lakieru.

Tak przygotowany mebel przecieramy jeszcze lekko zwilżoną szmatką i po odczekaniu kilkunastu minut możemy nakładać farbę do drewna. Praca jest żmudna, ale satysfakcja z wykończenia mebla wynagradza włożony wysiłek.

Jak malować meble fornirowane?

Meble fornirowane (najczęściej zabytki) warto oddać w profesjonalne ręce, które przywrócą im dawny sznyt, a ubytki forniru uzupełnią w niewidoczny dla oka sposób. Jeśli jednak ubytki są niewielkie, a my mamy smykałkę do domowych napraw i renowacji, możemy spróbować samodzielnie podjęć się subtelnej naprawy sfatygowanych fragmentów mebla. Jak to zrobić?

UWAGA!

Po pierwsze do wszelkich napraw mebli pokrytych warstwą forniru stosujemy naturalne kleje żywiczne (najlepiej tzw. klej perełka). Warunek ten spowodowany jest faktem, iż każda czynność wykonana na meblu z użyciem kleju organicznego jest odwracalna. Jeśli popełnimy błąd lub kompletnie nie wyjdzie nam samodzielna próba renowacji w domu – nasz mebel będzie wciąż miał szansę na prawidłowe odnowienie. Wszystkie kleje sztuczne (w tym popularne kleje do drewna z supermarketów budowlanych) uczynią nasze działania nieodwracalnymi i trwale wnikną w drewno. Pomarszczone na skutek zbyt dużej wilgotności i odstające fragmenty forniru – jeśli decydujemy się na ich pozostawienie, w pierwszej fazie prac delikatnie nasączamy wodą.

Ale uwaga: nie polewamy mebla wodą! Nasączenie uszkodzonego forniru nastąpić musi przez położenie na wybranym fragmencie nawilżonej (wyciśniętej!) bawełnianej ściereczki lub gąbki. Wilgotny materiał należy zostawić na meblu na kilka godzin. Po tym czasie fornir powinien zyskać na plastyczności, co pozwoli nam na doklejenie go we właściwe mu miejsce bez niepotrzebnych zniszczeń oryginalnego fragmentu. Fornir podklejamy rozpuszczonym na ogniu klejem perełka i przyciskamy ciężkim (najlepiej mosiężnym) przedmiotem przez materiał, pozostawiając do wyschnięcia przez minimum dobę.

Zobacz też: Sypialnia z drewnianą ścianą - deski z recyklingu, boazeria, fornir >>>

Odnawianie mebli - pomysły - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Stare meble w aranżacji wnętrz to prawdziwe perełki. Sprawdź, jak je eksponować i odnowić.

Renowacja mebli, czyli jak odnowić stare meble przez odmalowanie