Decoupage na szkle: jak ozdabiać szklane przedmioty metodą decoupage

2015-07-01 14:47 Patrycja Malitka

Zastanawialiście się kiedyś nad techniką decoupage na szkle, ale nie wiedzieliście od czego zacząć? Szklane przedmioty dekorowane metodą decoupage wyglądają bardzo efektownie. Decoupage na szkle: co jest potrzebne i jak zrobić - instrukcja w kilku prostych krokach!

Szkło doskonale nadaje się do dekoracji decoupage. Można na nim łatwo uzyskać ciekawe efekty spękań, złocenia. Szkło świetnie się sprawdzi w technice postarzania dwuskładnikowym preparatem do spękań, naklejania wycinanek, czy złotej folii. Szklane przedmioty (np. lampiony, talerze, wazony, misy) dekorowane techniką decoupage wyglądają wyjątkowo efektownie. Dzięki technice decoupage możemy ze zwykłego, przezroczystego kompletu szklanych naczyń stworzyć unikatową zastawę spełniającą nasze oczekiwania estetyczne i to nie wielkim kosztem! Sprawdź jak na przykładzie szklanego talerza stworzyć wymarzoną dekorację decoupage!

Decoupage na szkle: materiały

Materiały potrzebne do wykonania dekoracji decoupage na szkle:

  • szklany talerzyk (przezroczysty),
  • serwetka
  • papierowa do decoupage (z wybranym motywem),
  • pędzelek ,pędzelek gąbkowy (do tapowania),
  • pojemniczek z wodą,
  • klej decoupage do ceramiki,
  • farba akrylowa biała,
  • pasta postarzająca złota,
  • lakier (opcjonalnie).

Jak zrobić decoupage na szkle: KROK PO KROKU

Gdy zgromadzimy już niezbędne materiały do wykonania dekoracji decoupage na szkle, wystarczy podążać za naszymi wskazówkami, a efekt naszej pracy będzie trwały i niezwykle spektakularny. A więc zaczynamy!

Sprawdź też materiały potrzebne do decoupage:

Decoupage serwetki

Lakiery do decoupage

Narzędzia do decoupage

Klej do decoupage

Decoupage na szkle: KROK 1

Pierwszą czynnością jaką powinniście wykonać zabierając się do dekoracji decoupage na szkle jest oczyszczenie szklanego przedmiotu. W naszym wykonaniu będzie to  szklany talerzyk. Talerz dokładnie umyjcie i wysuszcie. Teraz czas na przygotowanie serwetki. Tym razem nie wycinajcie obrazka za pomocą nożyczek. Do dekoracji decoupage na szkle najlepsza jest metoda wydzierania serwetki. Jak to zrobić? Delikatnie zmoczcie końcówkę pędzelka w wodzie, a następnie brzegi motywu serwetki, jaki chcecie umieścić na szkle, delikatnie zwilżcie wodą. Następnie, najlepiej opuszkiem palca, delikatnie wydrzyjcie obrazek. Brzegi serwetki z motywem będą finezyjnie poszarpane - o to tu właśnie chodzi.

Decoupage na szkle: KROK 2

Wydartą serwetkę rozwarstwiamy. Każda serwetka posiada około trzech warstw. Pozostawcie tylko tą z nadrukiem. Tak przygotowaną serwetkę ułóżcie na odwrocie szklanego talerzyka, przykładając prawą stronę serwetki do dna talerza. Delikatnym, miękkim pędzelkiem i klejem do ceramiki przyklejcie serwetkę. Nie martwcie się, jeśli serwetka delikatnie się pomarszczy. Po zakończeniu pracy nie będzie to aż tak widoczne.

Decoupage na szkle: KROK 3

Po wyschnięciu przyklejonej serwetki, czas na tapowanie. Do tapowania służą specjalne pędzelki gąbkowe. Po co tapujemy obrazek? Jak widać na zdjęciu w galerii, wybrany przez nas motyw serwetki po dokładnym tapowaniu stanie się bardziej wyrazisty.

Decoupage na szkle: KROK 4

Po wyschnięciu farby, również za pomocą pędzelka gąbkowego oraz metodą tapowania, nanieście na pozostałą część talerzyka pastę postarzającą, np. w kolorze złota. Nie musicie starać się by całkowicie pokryć pastą szklany talerzyk. Efekt będzie znacznie ciekawszy jeśli pozostawicie odrobinę prześwitów.

Decoupage na szkle: KROK 5

Na koniec całość ponownie pokryjcie farbą. Jeśli talerzyk ma być tylko dekoracją, nie musicie zabezpieczać go lakierem. Ale jeśli będzie służył jako talerzyk na słodycze, wtedy najlepiej zabezpieczyć go dodatkowo lakierem. Efekt jest rewelacyjny i prawdziwie trwały. Powodzenia!

Wideo: decoupage na szkle - robimy lamipon z kieliszka

Zobacz instrukcję wideo jako zrobić szklany lampion z kieliszka. Dekoracja decoupage na szkle nie jest trudna, a wygląda bardzo ładnie. Tą samą metodą decoupage można dekorować szklane misy, wazony, czy talerze.

Decoupage - inspiracje

Szukasz pomysłu na ozdoby decoupage? Zajrzyj do naszych galerii i skorzystaj z naszych inspiracji.